Geriausių Lietuvos krepšininkų penkiasdešimtukas (1–5 vietos) (10)

Birželio 10 d., 10:20
Reitingo viršūnėje – NBA bokštai ir Eurolygos lietuviai (Scanpix nuotr.)
Reitingo viršūnėje – NBA bokštai ir Eurolygos lietuviai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Krepsinis.net trečius metus paeiliui pristato Lietuvos krepšininkų reitingą. Prie portalo žurnalistų šiemet prisijungė ir patys žaidėjai, treneriai bei agentai, kurie surikiavo savo nuomone pajėgiausius šalies atletus, o bendras to rezultatas pateikiamas jūsų teismui.

Visoms keturioms frakcijoms skirta po 25 procentus svertinio balo, o esant lygiam rezultatui pirmenybė teikiama aukščiausią vietą bet kuriame iš sąrašų gavusiam žaidėjui.

Žaidėjai buvo vertinami pagal šį sezoną pademonstruotą meistriškumo lygį, neatkreipiant dėmesio į jų praeities pasiekimus ar ateities perspektyvas. Taip pat daugiau svorio buvo suteikiama individualiems pasirodymams nei komandiniams rezultatams.

Žaidėjai reitinge pateikiami su pernykšte pozicija skliaustuose, statistika esminiuose turnyruose bei trumpa sezono apžvalga.

REKLAMA

6–10 vietos>>>

11–15 vietos>>>

16–20 vietos>>>

21–25 vietos>>>

26–30 vietos>>>

31–35 vietos>>>

36–40 vietos>>>

REKLAMA

41–45 vietos>>>

46–50 vietos>>>

5. (13) Rokas Jokubaitis (Barselonos „Barcelona“)

Statistika Eurolygoje: 17 minučių, 7,1 taško (57 proc. trit.), 1,6 atk. kam., 2,6 rez. perd., 7,4 naud. bal.

Statistika Ispanijoje: 17 minučių, 7,5 taško (42 proc. trit.), 1,8 atk. kam., 2,8 rez. perd., 8,8 naud. bal.

Geriausiu jaunuoju Eurolygos žaidėju pripažintas lietuvis šį sezoną pranoko daugelio lūkesčius. Jam išvykus į Barseloną gerbėjams kilo daug klausimų dėl jo vietos rotacijoje, tačiau R.Jokubaitis anksti išsikovojo savo vietą tarp patyrusių kolegų. Žinoma, jo perėjimą kiek amortizavo pažįstamos Šarūno Jasikevičiaus, tačiau negalima nesižavėti tuo, ką nuveikė 21-erių gynėjas.

REKLAMA

Šį sezoną jaunuolis pridėjo užtikrintumo atakuodamas iš toli ir valdydamas komandos atakas. Aštrūs ir išradingi jo prasiveržimai dažnai atverdavo komandoms draugams erdves ties perimetru, o geras aikštės matymas leido tai puikiai išpildyti. R.Jokubaitis dažnai įnešdavo energijos trumpais, bet efektyviais pasirodymais, o apie solidų psichologinį pasiruošimą liudija vienodi skaičiai Ispanijoje ir Eurolygoje. Jo Achilo kulnu išlieka gynyba, kurioje už varžovo nugaros dažnai liekama jau po pirmojo žingsnio, bet kaupiama patirtis turėtų padėti tai užglaistyti.

Kairiarankio įžaidėjo progresu yra patenkinta ir Niujorko „Knicks“ komanda, pasirinkusi jį Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržoje, bet kitą sezoną jis dar turėtų praleisti Europoje, galbūt su dar solidesne role Barselonoje. Dėl Lietuvos rinktinės ateities įžaidėjo pozicijoje jau seniai nebuvo taip ramu – Europos čempionate jis sudarys dinamišką duetą su Luku Lekavičiumi.

4. (4) Rokas Giedraitis (Vitorijos „Baskonia“)

Statistika Eurolygoje: 29 minutės, 11,1 taško (40 proc. trit.), 3,2 atk. kam., 1,3 rez. perd., 11,8 naud. bal.

Statistika Ispanijoje: 29 minutės, 10,7 taško (36 proc. trit.), 3,4 atk. kam., 1,5 rez. perd., 11 naud. bal.

REKLAMA

R.Giedraitis išliko tarp „Baskonia“ lyderių, nors šį sezoną jo skaičiai ir yra kiek kuklesni. Eurolygoje jis tik tris kartus peržengė 20 taškų ribą, o jo efektyvumas kiek krito komandos vairą perėmus Nevenui Spahijai, kurio kitą sezoną Vitorijoje nematysime. Barselonoje griežtą ranką įvedus Š.Jasikevičiui, o Madrido „Real“ vedant veteranams, „Baskonia“ liko „ispaniškiausią“ žaidimą demonstruojančia komanda, o greitį ir polėkį mėgstančiam lietuviui tai yra itin palanku.

R.Giedraitis didelę dalį savo taškų vėl rinko tolimais metimais, nesibodėdamas juos mesti net ir greitose atakose – jo pataikymo procentai leidžia tokią prabangą. 29-erių lietuvis nekeitė jam tinkančio ir į puolimą orientuoto žaidimo modelio, kurį puikiai leidžia išnaudoti aukštesnis nei vidutinis atletiškumas ir itin greitas kamuolio išmetimas. Dažni dėjimai ir tritaškiai paverčia jį gerbėjų itin mėgstamu žaidėju, o liekno sudėjimo atneštos spragos gynyboje kasmet slapstomos vis geriau.

REKLAMA

Lietuvis tikino jau atsisakęs NBA svajonės ir susitelkęs į solidžios karjeros Europoje kūrimą, tad turėtume ir toliau matyti jį žibantį Vitorijoje. Apmaudu, kad vienas iš penkių geriausių lietuvių dar nepaliko gilaus savo įspaudo rinktinėje – gal tai pasikeis nacionalinės komandos vairą perėmus Kaziui Maksvyčiui, nes ankstesni specialistai regėjo jį tik pagalbinėje rolėje.

3. (3) Marius Grigonis (Maskvos CSKA)

Statistika Eurolygoje: 19 minučių, 8,5 taško (43 proc. trit.), 1,4 atk. kam., 1,9 rez. perd., 7,4 naud. bal.

Statistika Vieningoje lygoje: 20 minučių, 12,7 taško (53 proc. trit.), 0,8 atk. kam., 2,2 rez. perd.

M.Grigonio sezoną vertinti nėra paprasta – adaptaciją naujoje komandoje apsunkino trauma, o tikrąjį savo potencialą demonstruoti jis spėjo vos kelias savaites, prieš prasidedant Rusijos invazijai į Ukrainą. Lietuvis buvo gausiai kritikuojamas dėl ne vieną dieną trukusio oficialaus sprendimo palikti CSKA, bet reikia suprasti, kad turint mažų vaikų ir gyvenant pačioje okupantų šalies šerdyje viską tiesiog mesti nėra taip paprasta.

REKLAMA

Grįžtant prie krepšinio, įsibėgėjęs M.Grigonis pagaliau demonstravo tokį žaidimą, prie kurio gerbėjus pripratino dar Kaune. Užtikrintas metimas iš toli, ne itin greiti, tačiau išradingi, vaidyba pagardinti ir efektyviai užbaigiami prasiveržimai bei neišsemiamas pasitikėjimas savimi leido gynėjui rasti savo vietą žvaigždėtoje CSKA gynėjų linijoje. Kartu su juo išvyko ir Danielis Hackettas, neprisijungė Kevinas Pangosas, o nukraujavusi Maskvos ekipa prarado Vieningosios lygos karūną.

Šiuo metu M.Grigonio ateities paveikslas yra aiškus tik iš dalies – lietuviu domisi būrys Eurolygos komandų, tarp kurių su ribotais finansiniais ištekliais bando įsiterpti ir Kauno „Žalgiris“. Vis dėlto gynėjo karjeros kreivė veikiausiai suks svetur, o iki tol dar laukia Europos čempionatas, kuriame jam taip pat bus keliami aukšti lūkesčiai.

2. (1) Domantas Sabonis (Indianos „Pacers“ ir Sakramento „Kings“)

Statistika NBA: 35 minutės, 18,9 taško (31 proc. trit.), 12,1 atk. kam., 5,2 rez. perd.

D.Sabonis praėjusį sezoną veikiausiai atsimins ne dėl krepšinio pasiekimų. Lietuvis susituokė ir atšventė pirmąją tėvo dieną, o aikštelėje tokių ryškių akimirkų pritrūko. Jo statistika smuktelėjo, patekimas į „Visų žvaigždžių“ rungtynes nepasikartojo, o galiausiai gyvenimą supurtė ir mainai į vieną prasčiausių NBA franšizių. Iš vienos nelaiminčios komandos į kitą persikėlęs bokštas rinko beveik identiškus skaičius, anksčiau laiko finišavo dėl traumos ir liko už atkrintamųjų borto.

REKLAMA

26-ąjį gimtadienį atšventęs lietuvis išliko tarp geriausių viso pasaulio kovotojų dėl kamuolių, išskirtinį savo įgūdžių paketą papildydamas ir dažnais rezultatyviais perdavimais, leidžiančiais rinkti trigubus dublius. Kairiarankis aukštaūgis išsiskiria fizine jėga ir aukštu krepšinio intelektu, tačiau už Atlanto niekaip neranda komandinės sėkmės. Jo statusas ir renkama statistika kitą sezoną atneš 19,9 milijono Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių, tačiau aplink nestandartinius žaidėjus suburti laiminčią komandą yra sunku net ir labiausiai patyrusiems specialistams.

D.Sabonis sutartį su „Kings“ turi iki 2024-ųjų. Kitas svarbus skaičius – Sakramento klubas atkrintamosiose nežaidė nuo 2006-ųjų ir tai vargiai gali pasikeisti. Vienintele paguoda tampa komandos itin mėgstami mainai, kurie gali greitai nublokšti lietuvį kitur. Rinktinėje aukštaūgis taip pat dar nepaliko gilaus pėdsako, nors šią vasarą tam turės dar vieną šansą, nes kelio trauma sezoną užbaigė tik dėl trumpo komandos pasirodymo.

REKLAMA

1. (2) Jonas Valančiūnas (Naujojo Orleano „Pelicans“)

Statistika NBA: 30 minučių, 17,8 taško (36 proc. trit.), 11,4 atk. kam., 2,6 rez. perd.

J.Valančiūnas susigrąžino geriausio Lietuvos krepšininko titulą. Aukštaūgio pirmasis blynas Naujajame Orleane išties neprisvilo – po krepšiais karaliavęs lietuvis svariai prisidėjo, kad komanda pranoktų lūkesčius ir įšoktų į atkrintamąsias, kuriose dar sugebėjo pakutenti padus reguliariojo sezono nugalėtojams Fynikso „Suns“, leisdamas su nekantrumu laukti kito sezono.

Kodėl J.Valančiūnas aplenkė D.Sabonį? Abiems aukštaūgiams bandant prisitaikyti prie šiuolaikinio krepšinio, uteniškiui geriau sekasi vystyti metimą iš toli, o jo sukaupta patirtis laimintį krepšinį atnešė tiek į Memfį, tiek į Naująjį Orleaną. J.Valančiūnas jaunesniam tautiečiai ženkliai nenusileidžia rezultatyvumu, nors su kamuoliu praleidžia gerokai mažiau laiko, o ta pačia patirtimi kamšomas mažesnis mobilumas gynyboje kasmet vis mažiau bado akis. J.Valančiūno naudai šneka ir didesnė įtaka rinktinės žaidimui.

30-ties sulaukęs J.Valančiūnas Naujajame Orleane iki 2024-ųjų kasmet uždirbs po 15 milijonų JAV dolerių ir dėl savo ateities gali jaustis gana saugiai. Šiuos pinigus jis gautų net ir trečią kartą įtrauktas į mainus, o galima neabejoti, kad ir naujoje komandoje rastų savo vietą. Vidurio puolėjas išgyvena savo karjeros piką bei niekada neatsisako padėti Lietuvos rinktinei, o artimas ryšys su K.Maksvyčiu turėtų tik palengvinti jo dalią siekiant Europos čempionato medalio.

„Ilgoji pertrauka“: gudrybės tausojant Jocytę, Čanako pasisakymas, krepšininkų iškalba ir homoseksualai LKL'e


10 komentarai
Naujausi komentarai (10)
Geriausiai ivertinti (10)
PRO komentarai (3)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Penktas kėlinys