Naujokų biržos belaukiant – pirmojo rato talentai, žadantys tapti NBA žvaigždėmis (21–30 šaukimai)

Birželio 21 d., 07:00
Vietos NBA sieks įvairių tipų ir formų talentai (Scanpix nuotr.)
Vietos NBA sieks įvairių tipų ir formų talentai (Scanpix nuotr.)
Rokas Liolaitis

Artėjant Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) naujokų biržai, komandos jau yra atlikusios didžiąją dalį namų darbų ir surikiavusios talentingus jaunuolius pagal jų pajėgumą bei ateities perspektyvas.

Pirmajame rate pasirenkami jaunuoliai paprastai yra siejami su didelėmis NBA klubų viltimis, jiems iškart numatomos vietos komandų sudėtyse ir suteikiama daug dėmesio bei vietos saviraiškai. Savo pavardę išgirsti pirmajame NBA naujokų biržos rate norėtų bet kuris talentas. Šių metų biržos viršuje yra franšizes pakeisti galinčių talentų, o potencialių žvaigždžių ieškoti galima ir kiek giliau.

Portalas Krepsinis.net trijų dalių straipsnių serijoje padės susipažinti su talentingiausiais šios biržos jaunuoliais, pabandys atspėti, kokia tvarka jie bus išrankioti bei trumpai nušvies jų perspektyvas įsitvirtinti pajėgiausioje pasaulio krepšinio lygoje.

REKLAMA

30. Kendallas Brownas (Bayloro universiteto „Bears“, 19 metų, 203 cm, JAV)

Statistika NCAA: 27 minutės, 9,7 taško (34 proc. trit.), 4,9 atk. kam., 1,9 rez. perd.

Žvelgiant į K.Browno gyvenimo aprašymą pozityviai nuteikia jau pirmasis įrašas – jis baigė „Sunrise Christian Academy“ vidurinę mokyklą, į kurią persikėlė ir Matas Buzelis, todėl jo sėkme norisi tikėti ir dėl lietuviško solidarumo. Tuo tarpu prieš pat naujokų biržą jo pavardė buvo klaidingai įtraukta į paraiškas atsiėmusių žaidėjų sąrašą, taip nustebinant ir patį krepšininką.

Vien iš K.Browno statistikos galima pasakyti, kad tai yra į gynybą orientuotas žaidėjas, nes dviženklio taškų skaičiaus nerenkantys žaidėjai NBA skautų paprastai nesužavi. Puolėjas išsiskiria ilgų rankų, mobilumo ir tvirto kūno kombinacija, kuri leidžia jam gintis beveik prieš visų pozicijų oponentus, neįskaitant tik senamadiškų aukštaūgių. Tuo tarpu puolime K.Brownas geriausiai jaučiasi atviroje aikštėje ir geriau išnaudoja progas nei jas kuria. Išskirtinis atletiškumas leidžia jam gerai užbaigti atakas arti krepšio bei paverčia jį potencialiu ateities dėjimų konkursų dalyviu.

REKLAMA

Didžiausia K.Browno problema yra metimas iš toli. Vien pažvelgus į jo metimo mechaniką kyla klausimų dėl žemo išmetimo taško ir lėto kamuolio išleidimo, o pataikymo procentai tai tik pagrindžia, prieš NBA gynybą išsimesti savo metimus jam bus tik dar sunkiau. Puolėjas yra konkrečios rolės atlikėjas, kurią gali sėkmingai atlikti tinkamoje komandoje, bet žvaigždės potencialo neturi. Tikimybę išvysti jį pasirenkamą pirmojo rato pabaigoje didina ir tai, kad čia būriuojasi pajėgiausi lygos klubai, turintys savo naujokams konkrečias užduotis.

29. Jake‘as LaRavia (Wake Foresto universiteto „Demon Deacons“, 20 metų, 203 cm., JAV)

Statistika NCAA: 34 minutės, 14,6 taško (38 proc. trit.), 6,6 atk. kam., 3,7 rez. perd.

Šis vyrukas taip pat turi lietuviškų sąsajų – praėjusį tarpsezonį jis paliko gimtąją Indianą ir trečiąjį sezoną NCAA nusprendė pradėti Wake Foresto universitete, kuriame už žaidėjų tobulėjimą yra atsakingas Antanas Kavaliauskas. Vis dėlto su lietuviu amerikietis daug laiko veikiausiai neleido, nes specializuoja srityje, kurioje A.Kavaliauskas niekada nepasižymėjo – tolimuose metimuose.

REKLAMA

J.LaRavia pasižymi pavyzdine metimo techniką, o geriausiai jaučiasi atakuodamas iš statinių padėčių. Puolėjas turi gerus duomenis, kuriais gali tiek praplėsti puolimą, tiek pakovoti po krepšiais, nors pastarasis ginklas aukštesniame lygyje jau turėtų būti gerokai apribotas. Tarp kitų atletiškumo stokojančių metikų jis išsiskiria savo galimybėmis gynyboje, kur paprastai užsiima geras pozicijas ir apsunkina gyvenimą įvairiems oponentams, neplaukioja ir komandinėje gynyboje, gerai uždarydamas perdavimų linijas.

Amerikietį labiausiai riboja fizinės jo galimybės, kompensuojančios aukštą krepšinio supratimą. NBA mastais jam gerokai trūksta greičio, jėgos ir šuolio galimybių, todėl prasiveržimus dažnai užbaigia atmetimais ar vis mažiau populiariu žaidimu nugara į krepšį. Jei jis išvystytų sugebėjimą pačiam susikurti metimus iš toli, J.LaRavia gali įsitvirtinti NBA, bet daugelyje lygos klubų vis tiek atliktų gana ribotą rolę.

28. Calebas Houstanas (Mičigano universiteto „Wolverines“, 19 metų, 203 cm., Kanada)

Statistika NCAA: 32 minutės, 10,1 taško (36 proc. trit.), 4 atk. kam., 1,4 rez. perd.

C.Houstanas nuo ankstesnių kolegų skiriasi ne tik savo tautybe, bet ir tuo, kad turi FIBA krepšinio patirties. Pernai jis žaidė pasaulio devyniolikmečių čempionate ir rinkdamas 17 taškų per rungtynes nuvedė Kanados rinktinę iki bronzos. Jau pirmajame mače jis surinko 18 taškų ir vedė savo komandą į pergalę prieš Ąžuolo Tubelio tempiamus lietuvius.

REKLAMA

Latvijoje vykusiame čempionate jis nesužibėjo atakuodamas iš toli (11/58, 19 procentų taiklumas), tačiau būtent dėl šio įgūdžio yra vertinamas NBA skautų. Kanadietis pasižymi greitu ir taisyklingu kamuolio išmetimu, o itin pavojingas yra iš aikštės kampų. Atlikti savo metimus jam padeda ir tai, kad turi ilgas rankas bei dažnai yra aukštesnis už tiesioginius oponentus, todėl atakuoti gali nepaisydamas gynybos. Geru motoru jis pasižymi ir gynyboje, kur randa tiek tinkamas pozicijas, tiek galimybes išnaudoti savo fizinius duomenis, tad gali tapti produktyviu „3 and D“ rolės atlikėju.

Daug daugiau problemų C.Houstanui kyla kirtus tritaškio liniją. Jis nepasižymi nei greičiu, nei atletiškumu, kurie leistų patikimai užbaigti prasiveržimus, o aukštesniame lygyje apie jo įkirtimus apskritai galima pamiršti. NBA laisvės puolime jis gali nesitikėti ir veikiausiai bus paverstas puolimą plečiančiu bei gynyboje ariančiu rotacijos žaidėju.

27. Walkeris Kessleris (Auburno universiteto „Tigers“, 20 metų, 216 cm, JAV)

REKLAMA

Statistika NCAA: 26 minutės, 11,4 taško (61 proc. dvit.), 8,1 atk. kam., 4,6 blok.

W.Kesslerio kelias iki NBA naujokų biržos nebuvo pats tiesiausias. Karjerą NCAA jis pradėjo pajėgiame Šiaurės Karolinos universitete, tačiau čia turėjo itin ribotą rolę. Sprendimas persikelti į Auburną jam tapo geriausiu įmanomu sprendimu – pavydėtino sudėjimo vidurio puolėjas čia iškart gavo vietą rotacijoje, o už tai atsidėkojo karaliaudamas baudos aikštelėse.

W.Kessleris pasižymi ne tik aukštu ūgiu, bet ir ilgomis rankomis („sparnų“ ilgis siekia net 225 cm), o prie to pridėjus aukštesnį nei vidutinį mobilumą, savalaikes pagalbas bei gerą koordinaciją, jis tampa itin patikimu lanko saugotoju. Vien praėjusį sezoną jis atliko du trigubus dublius su taškais, atkovotais kamuoliais ir blokais, rekordas pastarojoje grafoje siekė 12. Maža to, savo žaidimą jis bando paįvairinti metimais iš toli, kurių per rungtynes išleisdavo 1,5, nors procentai ir išlieka kuklūs.

REKLAMA

Natūralu, kad tokios koncepcijos vidurio puolėjas puolime yra ribotas. Jo metimas iš toli išlieka kiek nerangiu, o ryškaus progreso čia neleidžia tikėtis ir kuklus baudų metimų pataikymas (59,6 procento). Greičio stoka NBA pavers jį dažnai pražangas renkančiu žaidėju, problemų su tuo buvo ir universitete. NBA jis gali tapti mažesne, bet gerokai mobilesne Bobano Marjanovičiaus versija. Vis dėlto prognozuojant jo karjeros kreivę linkstama link produktyvaus itin trumpų atkarpų žaidėjo, prie kurio teks derinti visą aikštėje esantį penketą.

26. MarJonas Beauchampas (NBA G Lygos „Ignite“, 21 metai, 198 cm, JAV)

Statistika NWAACC: 36 minutės, 30,7 taško (40 proc. trit.), 10,5 atk. kam., 4,8 rez. perd.

Statistika NBA G Lygoje: 32 minutės, 15,1 taško (29 proc. trit.), 5,8 atk. kam., 1,6 rez. perd.

M.Beauchampo kelias link NBA buvo itin vingiuotas. Jis išbandė net penkias vidurines mokyklas, o klaidžiojimui buvo įvairių priežasčių – nuo menko žaidimo laiko, sekimo paskui trenerį Brandoną Roy‘ų iki pelėsio gyvenamosiose patalpose. Baigęs paskutinį sezoną jis grįžo į gimtąjį miestelį, kur atsiėmė mokyklos atestatą ir naujokų biržai nusprendė ruoštis individualiai, nes vis tiek buvo vertinamas tarp 50 talentingiausių JAV žaidėjų. Vėliau žaidė abejotino pajėgumo mėgėjų ir bendruomenės koledžų (NWAACC) lygose, kol likimas jį nubloškė į G lygą.

REKLAMA

Pagaliau patekęs į jo įgūdžius atitinkantį krepšinio lygį M.Beauchampas nepasimetė ir parodė, ką sugeba iš tikrųjų. Atletiškumo ir pavydėtinų fizinių savybių derinys leido jam nepasimesti tarp vyresnių žaidėjų, o galingi dėjimai ir bėgimas į greitas atakas virto pagrindiniais jo taškų šaltiniais. Šią įgūdžių ir dievo dovanų kombinaciją jis išnaudojo ir gynyboje, įtikindamas, kad yra pakankamai subrendęs dirbti prieš profesionalius žaidėjus.

Puolėjui dar reikės įrodyti, kad jis gali būti naudingas pozicinėse atakose ir organizuotame krepšinyje apskritai, nes šiame neturi gausios patirties. M.Beauchampui netrūksta pasitikėjimo savimi, nors jo galimybės atakuoti iš toli ir kurti progas komandos draugams yra ribotos. Šis amerikietis primena dar nenušlifuotą deimantą, su kuriuo komandos gali rizikuoti ilgalaikėje perspektyvoje, o NBA reikalavimus atitinkantys fiziniai duomenys bei patirtis G Lygoje leis jam iškart kabintis į savo šansus.

25. Dalenas Terry (Arizonos universiteto „Wildcats“, 19 metų, 201 cm, JAV)

REKLAMA

Statistika NCAA: 28 minutės, 8 taškai (36 proc. trit.), 4,8 atk. kam., 3,9 rez. perd.

Kartu su Ą.Tubeliu prie „Wildcats“ prisijungęs amerikietis tarsi ir nepasižymi išskirtiniu dosjė. Jis gimė, augo ir visą gyvenimą praleido Arizonoje, čia pabaigęs mokyklą bei įstodamas į vietinį universitetą, kuriame pirmaisiais studijų metais turėjo itin ribotą rolę. Vis dėlto antrieji metai jau buvo kitokie – Arizonos ekipa turėjo pirmąjį reitingą visoje lygoje, o D.Terry visus sezono mačus pradėjo starto penkete, atlikdamas savo užduotis šalia individualiai ryškesnių talentų.

Nuo įžaidėjo iki lengvojo krašto puolėjo pozicijų užimti galintis D.Terry išsiskiria ilgomis rankomis, kibumu, atletiškumu ir mobilumu, todėl įvairiems oponentams gali tapti košmaru besigindamas, o daugybę taškų renka būtent greitame puolime po paties perimtų kamuolių (pateko į geriausiai besiginančių konferencijos žaidėjų penketą). Atakas užkurti jis gali ir tiksliais perdavimais į priekį, o vienu iš nuvertinamų jo žaidimo komponentų laikomas žaidimo organizavimas. Jį riboja tik pataikymas iš toli, nors ir šioje srityje matomas ryškus progresas.

REKLAMA

D.Terry yra gana unikalus žaidėjas su neiškalbinga statistika, todėl ilgai abejojo prieš pasirinkdamas dalyvauti būtent šių metų naujokų biržoje. Nestabilus pataikymas šiuolaikinėje NBA gynėjui yra milžiniškas minusas, o sutvarkęs šią sritį kitąmet jis galėtų pretenduoti ir į aukščiausius šaukimus. Vis dėlto amerikietis nusprendė nedelsti ir savo laimę išmėginti jau dabar, o jį pasirinkusios komandos lauks dilema – lavinti talento metimą iš toli ir paversti jį standartiniu gynėju ar užsiimti itin liekno žaidėjo sutvirtinimu bei paversti jį gynybą pjaustančiu bei baudos aikštelę taranuoti galinčiu dispečeriu.

24. E.J.Liddellas (Ohajo valstybinio universiteto „Buckeyes“, 21 metai, 201 cm, JAV)

Statistika NCAA: 33 minutės, 19,4 taško (37 proc. trit.), 7,9 atk. kam., 2,5 rez. perd.

E.J.Liddello sužydėjimas už Atlanto užtruko – dar mokykloje keturių žvaigždučių talentu laikytas puolėjas sužaidė kuklų debiutinį NCAA sezoną, o antrajame turėjo mėginti iš naujo. Būtent tuomet jis dvigubai pagerino visus statistinius savo duomenis (įskaitant ir tritaškių pataikymą), trečiaisiais metais įtvirtindamas lyderio rolę bei nuspręsdamas patraukti į biržą nebaigus universiteto.

REKLAMA

Ilgos rankos, atletiškumas ir geras žaidimo gynyboje supratimas leido jam pastarajame sezone rinkti net 2,6 bloko per rungtynes, taip tiesiog įcementuojant baudos aikštelę nepaisant dažno ūgio deficito. Mobilumas ir tvirtas sudėjimas leido jam tvarkytis su įvairių pozicijų varžovais, o toks įgūdžių maišelis NBA gali būti vertinamas net labiau nei NCAA. Tokio tipo žaidėjai paprastai būna orientuoti tik į gynybą, tačiau E.J.Liddellas sugebėjo dar pridėti aikštės matymą, patenkinamą metimą iš toli bei varžovų taranavimą po krepšiu, taip paverčiant jį grėsme abejose aikštės pusėse.

Amerikietis yra pirmasis šios biržos žaidėjas, turintis žvaigždės potencialo, tačiau komandas stabdo fiziniai jo išmatavimai. E.J.Liddellui trūksta centimetrų net kaip žemo penketo vidurio puolėjui, vos 201 cm siekiantis ūgis kelia pavojų ir jo įgūdžių perkėlimui į aukštesnį lygį, kur fiziškesni ar tiesiog augalotesni varžovai gali atimti daugelį jo privalumų. Net jei ir neišdegtų su NBA, jis tikrai turėtų ateitį Europoje, tapdamas iš toli atakuojančia Kyle‘o Hineso pamaina.

REKLAMA

23. Jadenas Hardy (NBA G Lygos „Ignite“, 19 metų, 193 cm, JAV)

Statistika NBA G Lygoje: 33 minutės, 21,2 taško (33 proc. trit.), 4,1 atk. kam., 3,9 rez. perd.

J.Hardy pagal pirmąsias prognozes šioje biržoje turėjo būti gerokai aukščiau. Baigdamas mokyklą jis buvo vertinamas kaip neabejotinai vienas iš penkių ryškiausių savo kartos talentų, net ir anksti baigęs paskutinį sezoną vis tiek buvo pakviestas į „McDonald‘s All-American“, „Jordan Brand Classic“ ir „Nike Hoop Summit“ stovyklas, kur susirenka tik geriausieji. Vis dėlto per metus jo akcijos nukrito iki šaukimo pirmojo naujokų biržos rato apačioje. Kodėl taip įvyko?

Gynėjui pavyko įrodyti savo galimybes puolime, kur jis pademonstravo visą krūvą ginklų – nuo pataikymo iš itin tolimų distancijų, iki gero driblingo, erdvės susikūrimo, žaidimo vienas prieš vieną ir išradingo prasiveržimų užbaigimo. Vis dėlto M.Beauchampui pasiteisinęs sprendimas žaisti prieš suaugusius vyrus J.Hardy atsisuko kitu galu, gerokai numušė jo akcijas bei išryškino problemas – jam gerokai trūksta jėgos ir atletiškumo, kad būtų efektyvus gynyboje, nukenksminti buvo ir jo prasiveržimai, apribojant talentingo gynėjo galimybes ieškoti vietos po saule.

REKLAMA

J.Hardy turi potencialo tapti aukštesne, tačiau ne tokia sprogstančia Isaiah Thomaso versija, bet tam dar reikės įdėti labai daug darbo. Jis yra vienas tų žaidėjų, kuriems persikvalifikavimas į vyrų krepšinį gali tapti itin sunkia ir gal net neįmanoma versija. Dėmesį į jį turėtų atkreipti klubai, kurie gali sau leisti rizikuoti, o tai atrodytų kaip standartinis Denverio „Nuggets“ pasirinkimas – „topinis“ savo kartos talentą, praradęs didelę dalį vertės (kaip Bolas Bolas ar Michaelas Porteris). Maža to, jis neturi gilios traumų istorijos, tad čia sėkmės procentas net didesnis.

22. Kennedy Chandleris (Tenesio universiteto „Volunteers“, 19 metų, 183 cm, JAV)

Statistika NCAA: 31 minutė, 13,9 taško (38 proc. trit.), 3,2 atk. kam., 4,7 rez. perd.

Mokykloje K.Chandleris buvo ryški žvaigždė – jis žibėjo „Sunrise Cristian Academy“, kaip ir K.Brownas bei, tikėkimės, M.Buzelis. Jis taip pat buvo įtrauktas į visas tas pačias stovyklas kaip ir J.Hardy bei irgi pateko tarp dešimties ryškiausių savo kartos talentų, žaidė U-19 pasaulio čempionate prieš C.Houstaną ir ten pasidabino auksu. Vis dėlto vien pažvelgus į jo ūgį tampa akivaizdu, kad tranzicija į vyrų krepšinį nebus lengva, tai iškart atsiliepė ir jo akcijoms naujokų biržoje.

Luko Lekavičiaus sudėjimo gynėjas pasižymi geru greičiu ir atletiškumu, kartais atakas gali užbaigti net ir dėjimais. Jis pasižymi ir minkštu riešu, todėl gali tiek pataikyti iš toli, tiek įmantriais metimais uždaryti atakas arčiau krepšio. Jis taip yra geras „pikenrolo“ partneris, gerai nardantis iš užtvarų ir puikiai besidalijantis kamuoliu, pasižymintis geru driblingu, o dėl greitų rankų gali kibiai darbuotis gynyboje. Vis dėlto negalima nepaminėti dramblio kambaryje – dėl žemo ūgio jis yra nuolatinė skylė gynyboje peržengus tritaškio liniją, kurią kamšyti reikia visais įmanomais būdais.

K.Chandleris neturi tokio talento kaip Chrisas Paulas, ar tvirto sudėjimo kaip Kyle‘as Lowry, kad galėtų užmaskuoti savo centimetrų stygių. Gynėjas privalės tapti mirtinu snaiperiu ar elitiniu atakų organizatoriumi, jei nori įsitvirtinti NBA, kur tokio tipažo žaidėjams būna itin sunku. Belieka pasidžiaugti, kad jis turi gerus metimo pagrindus, o pridėjus atakavimą po driblingo jis gali tikėtis vietos po saule, nors žaidimas antrajame penkete visos karjeros metu dabar ir atrodo kaip tikėtina prognozė.

21. Nikola Jovičius (Belgrado „Mega Mozzart“, 19 metų, 211 cm, Serbija)

Statistika Adrijos lygoje: 28 minutės, 11,7 taško (36 proc. trit.), 4,4 atk. kam., 3,4 rez. perd., 12,7 naud. bal.

Naujasis vunderkindas palyginimų su Nikola Jokičiumi sulaukia ne tik dėl praktiškai identiškų jų pavardžių – Serbija išties sukūrė dar vieną aukštaūgį, kuris aikštėje gali daryti praktiškai viską ir savyje nešioja potencialą tapti NBA žvaigžde. Lesteryje gimęs gynėjas dar pernai tapo jaunimo Adrijos lygos ir jaunimo Eurolygos čempionu bei finalų MVP, pateko į simbolinį U-19 pasaulio čempionato penketą, FIBA „languose“ spėjo debiutuoti ir Serbijos rinktinėje, o dabar susitelkė į naują iššūkį.

Išskirtinių fizinių duomenų talentas dėl savo aikštės matymo ir įmantrių perdavimų išties nevengia prisiimti gynėjų pareigų. Jis pasižymi ir simpatišku metimu iš toli, lyderio savybėmis, o užpildęs savo sudėjimą raumenimis galės sėkmingiau grumtis ir arčiau krepšio. Ryškiausiomis jo problemomis išlieka daugelį europiečiu kankinantis atletiškumo trūkumas, kuris dar ryškesnis bus už Atlanto bei neaiškus potencialas gynyboje. N.Jovičius pasižymi geru krepšinio supratimu bei gali krapštyti kamuolius iš varžovų bei blokuoti metimus, tačiau negalima garantuoti, kaip šie sugebėjimai persikels į NBA.

Serbas išties gali būti tapatinamas su savo šalies talentais – vieniems jis primena smulkesnį, bet gerokai mobilesnį N.Jokičių, kitiems – tiesiog tvarkingiau sudėtą Aleksejų Pokuševskį. Su tokiais žaidėjai galima tiek daug išlošti, tiek išmesti šaukimą į balą, todėl bus įdomu, kuri komanda imsis jo vystymo, atmesti negalima ir papildomo sezono šiapus Atlanto, siekiant palaukti bei sutvirtinti kol kas liauną gynėjo kūną.

„Ilgoji pertrauka“: „Wolves“ pirkiniai, skeptiškas žvilgsnis į „Neptūną“, byranti „Labas GAS“, gandai apie „Rytą“, netikėtas Staniulio ėjimas ir „Lietkabelio“ pajėgumas


komentarai
Naujausi komentarai
Geriausiai ivertinti
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
EUROBASKET 2022 menedžeris