D.Motiejūnas Monako klube: ne iki galo išnaudojamas puolime ir gynyboje atakuojamas varžovų

(10)
Gruodžio 15 d. 10:28
D.Motiejūnas Monako klube nespindi
D.Motiejūnas Monako klube nespindi
Edgaras Pulkovskis
Krepsinis.net

Trečiadienį Eurolygos dvigubą savaitę Kauno „Žalgirio“ komanda pradės rungtynėmis namuose su Monako „AS Monaco“ ekipa.

Turnyro debiutantų gretose įvyko permainos vyr. trenerio poste, kai Zvezdaną Mitrovičių pakeitė Saša Obradovičius. Taip pat lieka neaišku, ar ant parketo pasirodys traumuotas Mike‘as Jamesas. Vis dėlto įdomiausia figūra šioje komandoje yra lietuvis Donatas Motiejūnas.

Eilę metų sirgaliai ir žurnalistai dalyvavo diskusijose, koks yra tikrasis D-Mo pajėgumas, kuris žaidė Kinijos pirmenybėse, o Lietuvos rinktinėje pasirodymai būdavo blankūs. Po devynerių metų pertraukos lietuvis sugrįžo į Eurolygos kovas, kur galima stebėti kiekvieną jo pasirodymą ir lyginti, kaip jam sekėsi rungtyniauti pajėgiausiame Senojo žemyno turnyre.

Pasirengimo sezonui cikle D.Motiejūnas buvo ryškus ir svarbus Z.Mitrovičiaus schemose, bet „AS Monaco“ prieš sezono startą atliko du svarbius ėjimus – įsigijo Willą Thomasą ir Mike‘ą Jamesą, kuris iš esmės pakeitė komandos veidą. Natūralu, kad turint tokio kalibro žaidėją jis pasiims savo 12–13 metimų per rungtynes, kuriuos būtų išsidalinę kiti žaidėjai. Taip pat pats žaidimas labiau sukamas aplink M.Jameso figūrą ir jam paliekama spręsti, kada mesti į krepšį, o kada atlikti perdavimą į baudos aikštelę.

Prieš sezoną buvo įvairių prognozių apie būsimą D-Mo statistiką Eurolygoje: „Penktojo kėlinio“ laidoje buvo kalbama apie 12 taškų ir 8 atkovotų kamuolių vidurkį, vėliau „Pikenrolo“ tinklalaidėje Dainius Adomaitis išsakė mintį, kad lietuvis turės žaisti geriau nei minėti rodikliai, nes uždirbs itin didelę pinigu sumą. Realybė tokia, kad D.Motiejūno tiek skaičiai, tiek žaidimas „akių teste“ kol kas nėra sėkmingas.

Per 14 turų D.Motiejūnas 13 sykių pradėjo rungtynes startiniame penketuke, bet žaidžia po 18 minučių, įmeta po 8 taškus, atkovoja 3,9 kamuolio ir renka 8,1 naudingumo balo. Akivaizdu, kad „AS Monaco“ greičiausiai ne to tikėjosi iš žaidėjo, kuris buvo brangiausias visų laikų pirkinys iki M.Jameso pasirašymo. Abu šie žaidėjai per sezoną klubui turėtų kainuoti apie 1,8 mln. eurų, jeigu tik nė vienas neišvyks anksčiau laiko, kas tikrai yra tikėtina.

„Du prieš du“ žaidime D.Motiejūnas efektyvus žaidėjas: šiame sezone jis iš šio derinio renka 1,243 taško per ataką, kas yra „labai gerai“ „Synergy“ skalėje. Tai yra geriau už 74 proc. visų Eurolygos aukštaūgių. Galima pažymėti, kad komanda geriau galėtų puolime išnaudoti lietuvį, bet tam reikėtų geresnio atakų organizatoriaus. Toks aikštės generolas turėjo būti Leo Westermannas, kuris puikiai žino, kaip sužaisti pikenrolą arba pristatyti kamuolį ten, kur jo reikia, tačiau prancūzas yra kamuojamas traumų ir tai neabejotinai nėra naudinga D.Motiejūnui.

Žaidime nugara į krepšį D-Mo fiksuoja „žemiau nei vidurkis“ skaičius, kai per ataką fiksuoja tik 0,652 taško, o tai yra geriau tik už 17 proc. kitų žaidėjų. Abi minėtos situacijos sudarė 53 proc. visų D.Motiejūno atakų šiame sezone. Dar 15 proc. situacijų yra taškai po įkirtimų, iš kurių pelnė 1,176 taško per ataką, o tai yra lygos vidurkis arba geriau už 47 proc. varžovų. Lietuvis turėjo šiek tiek progų išsimesti ir metimų iš statinių situacijų, kur per ataką fiksuoja 1 tašką, kas yra „gerai“ „Synergy“ skalėje. Tai buvo vidutiniai metimai ir 7 tritaškiai iš 15 bandymų, kas yra 46,7 proc. 

D.Motiejūnas visą karjerą pasižymėjo kaip aukštą krepšinio IQ turintis žaidėjas, bet 0,9 rezultatyvaus perdavimo vidurkis puikiai parodo, kad šioje komandoje jis neturi galimybės to daryti, kadangi yra tik atlikėjas, o kūrėjo funkcijos jam nepriskirtos, kas yra keista, kadangi treneriai dažnai mėgsta išnaudoti aukštaūgius, gebančius atlikti gerus perdavimus.

Akivaizdu, kad puolime D.Motiejūnas gali „AS Monaco“ ekipai pasiūlyti universalumo, neblogai skaito varžovų gynybą, bet tada kyla natūralus klausimas, kas jam neleidžia žaisti daugiau minučių? Pirmiausia tai gynyba.

Kai lietuvis būna ant parketo, jis iškart tampa varžovų taikiniu tiek pikenrolo situacijose, tiek susikeitimo gynyboje, kur gynėjai visais būdais bando „pramušti“ oponento gynybą net jeigu ir neturi gerų „vienas prieš vieną“ žaidimo įgūdžių. Net 36,4 proc. visų gynybinių situacijų D.Motiejūnas turėjo gintis prieš veidu į krepšį žaidusį oponentą ir reitingas yra itin prastas – praleisdavo net 1,5 taško per ataką, kas yra geriau tik už 5 proc. kitų Eurolygos aukštaūgių. Daugiau per „izoliacijos“ situacijas varžovams leidžia pelnyti tik Johannesas Voigtmannas bei Jalenas Reynoldsas.

D.Motiejūnas turi tokį didelį taikinį ant nugaros, kad net varžovų vidurio puolėjai veržiasi veidu į krepšį prieš jį kaip tai darė Milano „AX Armani“ veteranas Kyle‘as Hinesas.

Antras aspektas, kodėl D.Motiejūnas neturi didesnės rolės – sėkmingas Donta Hallo žaidimas. 24 metų amerikiečiui tai yra debiutinis sezonas Eurolygoje, bet jis iškart pranoko „AS Monaco“ lūkesčius, kadangi turėjo būti labiau atsarginis centras, kuris tik cementuoja gynybą ir sustiprina kovą dėl kamuolių, bet šis įspūdingą šuolį turintis atletas per savo 20 minučių įmeta 9,8 taško (72,6 proc. dvitaškių), atkovoja 6,4 kamuolio ir renka 15,4 naudingumo balo, kas yra geriausias rodiklis komandoje, pranokstantis ir M.Jamesą.

„AS Monaco“, kaip ir daugelis Eurolygos komandų, mėgsta keistis ginamaisiais, o D.Hallas tinka šiai gynybai ir Z.Mitrovičius rungtynių pabaigoms rinkdavosi būtent gynyboje patikimesnį amerikietį, o ne lietuvį. „Synergy“ sistemoje ties D.Hallo skaičiais puolime visur dega aukščiausi įvertinimai. Štai „du prieš du“ išpildyme jis renka 1,542 taško per ataką, kas yra geriau už 96 proc. kitų aukštaūgių. Įkirtimuose jis tai daro geriau už 86 proc. kitų oponentų, dar galima pridėti ir pakartojimus po netikslių komandos draugų metimų, kurių buvo daugiausiai situacijų – 27,7 proc., o per ataką pelnyta 1,357 taško, kas yra geriau už 68 proc. kitų Eurolygos aukštaūgių.

Svarbus epizodas tas, kad D.Hallas pats geba susikurti progas pelnyti taškus savo atletiškumo ir „lipimo ant lentos“ dėka, kas lemia 2,8 atkovoto kamuolio puolime vidurkį, kai tuo tarpu D-Mo tokių situacijų beveik neturi – 0,9 kamuolio puolant. Taip pat mūsiškis turi tą pačią seną problemą su baudų metimais – 51,7 proc. (15/29). D.Hallas irgi nespindi (15/22 – 68,2 proc.), bet yra patikimesnis tokių progų realizuotojas.

Iki Z.Mitrovičiaus atleidimo „Bružo ir Pulkovskio“ podkaste buvo svarstoma, kad galbūt D.Motiejūnas gali palikti Monako ekipą ir grįžti rungtyniauti į Kiniją, kur legionieriai galės pasirodyti ant parketo jau kitą mėnesį. Tokios galimybės negalima atmesti ir dabar, kai vairą perėmė S.Obradovičius.

Šis specialistas grūstį centro pozicijoje „AS Monaco“ komandoje turėjo ir 2019–2020 m. sezone, kur laiką dalinosi Ericas Buckneris, Landingas Sane ir Wilfriedas Yeguete. Net ir akivaizdžiai geriausias komandos „penktas numeris“ E.Buckneris ant parketo praleisdavo tik 21 minutę (10,4 tšk. ir 12,4 naud. bal.). Žaidimas buvo daugiau akcentuojamas per gynėjus, kur laisvę turėjo Dee Bostas, Anthony Clemmonsas bei Norrisas Cole‘as. Dabar S.Obradovičius Monake vėl turės tinkamus įrankius išlaikyti tokį braižą.

Z.Mitrovičius moka išspausti rezultatą iš riboto talento ir gerą charakterį turinčių žaidėjų, bet dabartinė Monako ekipos sudėtis jam buvo netinkama, nes jis nemokėjo suvaldyti krepšininkų su dideliu ego, o tai persiduodavo į aikštę, kur atrodydavo, jog kiekvienas žaisdavo taip, kaip jis norėdavo. Tuo tarpu S.Obradovičius moka sutarti su legionieriais ir įstatyti juos į tuos rėmus, kurie leistų laikytis jo žaidybinio plano. Bus labai įdomu pamatyti, kaip Sašai seksis suvaldyti M.Jamesą, kuris buvo visiškai nepažabojamas ir nepanašus į tą, kuris buvo Maskvos CSKA sudėtyje.

Apibendrinus galima pasakyti, kad D.Motiejūnas Eurolygoje gali būti „vaidmens žaidėjas“, kuris įneša daug skirtingų opcijų puolant, bet su juo ant parketo reikės daugiau pagalbos gynyboje iš komandos draugų arba geriau funkcionuojančios komandinės gynybos. Taip pat jis negali būti lemiamų minučių žaidėjų, jeigu reikia žūtbūt apsiginti nuo varžovų atakų, kadangi bus pagrindinis taikinys, kurį atakuos.

Jeigu D.Motiejūnas tokią statistiką turėtų turtingesnėje ir pajėgesnėje ekipoje kaip Stambulo „Anadolu Efes“ ar Madrido „Real“, tada galėtume sakyti, kad su savo vaidmeniu jis susitvarko sėkmingai. Tačiau, kai kalbame apie „AS Monaco“, kuri disponuoja ribotu biudžetu ir yra turnyro naujokė, o lietuviui moka per 700 tūkst. eurų, akivaizdu, kad toks žaidimas neturėtų tenkinti klubo vadovų ir paties D.Motiejūno.

„Bružas ir Pulkovskis“: NBA naujokų biržos įdomiausi žaidėjai, geriausi laisvieji agentai, lietuvių likimas ir klubų ėjimų galimybės

10 komentarai
Naujausi komentarai (10)
Geriausiai ivertinti (10)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
MISsMATCH