Lūkesčius viršijęs „Rytas“ pademonstravo, kas krepšinyje svarbiau už pinigus

(53)
Gruodžio 23 d. 11:15
Vilniečiai demonstravo puikią gynybą (BNS nuotr.)
Vilniečiai demonstravo puikią gynybą (BNS nuotr.)
Algimantas Bružas
Krepsinis.net

Kai liepos pradžioje buvo ištraukti 2021–2022 m. Čempionų lygos burtai, mažai, kas galėjo tikėtis, jog Vilniaus „Rytas“ reguliarųjį sezoną pabaigs laimėdamas H grupę.

Vilniečiai tada pateko į grupę be varžovų iš pakraštinių Europos nacionalinių lygų, kurių atstovai sukrito į kitas grupes. „Ryto“ oponentais tapo čempionų titulą ginanti Burgoso „San Pablo“, dvigubai didesniu biudžetu disponuojanti Oldenburgo „EWE Baskets“, praėjusio sezono Vokietijos pirmenybių reguliarųjį sezoną pabaigusi trečia, ir dar daugiau pinigų turinti bei Turkijos pirmenybių pusfinalį pasiekusi Stambulo „Bešiktaš“.

Čempionų lygos mastu tai buvo rimti varžovai, o „Rytas“ tokioje grupėje – autsaideris tiek finansinėmis galimybėmis, tiek pavardėmis „ant popieriaus“.

Tačiau šių laikų krepšinyje dažnai vyraujančią tendenciją, kad galutinį rezultatą labiausiai lemia pinigai, sostinės klubas ėmė neigti dar praėjusio sezono viduryje, kai priėmė eilę pasiteisinusių sprendimų.

Sausio pabaigoje komandos sporto direktoriaus postas buvo patikėtas Donatui Zavackui. Jam pradėjus rūpintis komplektacija, į Vilnių po ilgokos pertraukos kol kas neatvyko nė viena probleminė asmenybė, su kuria reikėtų skirtis artėjant Kalėdoms.

Tuo pačiu metu „Ryto“ vairas buvo patikėtas Donaldo Kairio asistentui Giedriui Žibėnui, su kuriuo vilniečiai iškovojo dešimt pergalių paeiliui Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“), o sezoną pabaigė pusfinalio serijoje 3:0 nepasigailėję Panevėžio „Lietkabelio“ bei užėmę antrąją vietą.

Vasarą „Rytas“ nepasirašė jokių skambių pavardžių. Pratęsta sutartis su Ivanu Buva, pasikviesti lietuviai, kuriuos „Rytas“ turėjo pasikviesti – Vaidas Kariniauskas ir Margiris Normantas, o likusias vietas priekinėje linijoje užpildė legionieriai, kurių pavardės daugeliui nieko nesakė – Tanneris Leissneris ir Jarvisas Williamsas.

Galiausiai, ilgokai užtrukusias įžaidėjo paieškas pavyko pabaigti pasiteisinusia amerikiečių rokiruote. Peržiūroje buvęs T.J.Starksas buvo išsiųstas namo, o į jo vietą atvyko Kennethas Smithas.

Dar nė neprasidėjus sezonui, draugiškame turnyre Lenkijoje, sunkią Achilo sausgyslės traumą patyrė J.Williamsas ir „Rytas“ liko vos su dviem nominaliais rotacijos aukštaūgiais – I.Buva bei T.Leissneriu. Prieš pat startą Čempionų lygoje sostinės klubas pabandė spragą užkamšyti LKL klubams siūlytu Marko Tejičiumi, tačiau buvo aišku, kad tai laikinas sprendimas, neduosiantis daug naudos.

Taip pirmasis mačas Oldenburge pasibaigė pralaimėjimu, nesustabdžius varžovų lyderio Maxo Heideggerio, kuris tą vakarą sumetė 26 taškus.

Lyg problemų su priekinės linijos žaidėjų stygiumi būtų maža, po trijų dienų sekusiame mače su Panevėžio „Lietkabeliu“ T.Leissneris patyrė skruostikaulio ir smikinkaulio lūžius, susidūręs su Kasparu Bėrziniu. „Rytas“ liko su I.Buva ir M.Tejičiumi, kuris nebuvo pasiruošęs atlikti svarbaus vaidmens.

G.Žibėnas sumaniai sukosi iš nedėkingos situacijos antrosioms grupės etapo rungtynėms su Burgoso „San Pablo“ paruošęs žaidimo planą, kuriame buvo numatyta daug remtis ultra mažais penketukais su Arnu Butkevičiumi vidurio puolėjo pozicijoje. Vilniečiai neturėjo ūgio persvaros, tačiau galėjo viską keistis bei pranoko varžovus greičiu.

„Avia Solutions Group“ arenoje tą spalio 19-osios vakarą vilniečiai žaidė kaip ant sparnų. Per pirmąją mačo dalį jie sumetė 7 tritaškius, privertė varžovus suklysti 11 kartų ir po dvidešimties žaidimo minučių užtikrintai pirmavo 49:30, o rungtynes laimėjo 87:69.

Tada „San Pablo“ strategas Žanas Tabakas teisinosi, kad toks G.Žibėno sprendimas jam nebuvo netikėtas, tačiau buvo akivaizdu, kad Ispanijos klubas „Ryto“ planui C nebuvo pasiruošęs.

Ne mažiau svarbi pergalė buvo pasiekta už aikštelės ribų. „Rytui“ pavyko įtikinti į komandą sugrįžti puikią atkarpą praėjusiame sezone sužaidusį ir praktikos prieš galimą žaidimą Kinijoje ieškojusį Maurice'ą Ndourą. Šis „Ryto“ pasirašymas kardinaliai pakeitė komandos kursą ir iš esmės lėmė itin sėkmingą grupės etapo pabaigą.

Vilniečiai pirmąjį ratą pabaigė apmaudžia nesėkme „Bešiktaš“ išvykoje (79:82), tačiau užsikūrę antrajame nepaliko vilčių tam pačiam „Bešiktaš“, kurio treneris Ahmetas Kandemiras ėmė siautėti ir buvo išvarytas iš rungtynių dar iki finalinės sirenos, vėliau 38 minutes užtikrintai kontroliavo situaciją su „EWE Baskets“ ir galiausiai dar kartą nugalėjo „San Pablo“, kai lemiamoje atkarpoje du tritaškius šaltakraujiškai susmeigė šiaip jau nestabiliai šį sezoną atakuojantis K.Smithas.

Kalėdas „Ryto“ krepšininkai pasitinka neeiline serija. Jie nuo spalio 6-osios mačo Oldenburge pralaimėjo tik sykį (Stambule) ir iškovojo 13 pergalių.

Nepaisant didelių sunkumų, manevruojant su traumų išretinta priekine linija, G.Žibėnui pavyko sustyguoti gynyboje labai disciplinuotą ir puolime aiškius tikslus turinčią komandą, kuri šį sezoną ne tik įtikinamai susidorojo su „Žalgiriu“ Kaune, tačiau ir pranoko kur kas turtingesnius klubus Čempionų lygos H grupėje.

Radzevičius Radzevičius

Aiškūs kontūrai gynyboje

Individualaus talento perimetre stokojantis „Rytas“ Čempionų lygoje savo sąlygas varžovams primesdavo puikia gynyba. Grupės etape sostinės klubas turėjo ketvirtą geriausią gynybos reitingą (100,9) ir keturioliktą puolimo (108,5).

Prie savojo krepšio vilniečiai pasižymėjo kaip itin disciplinuota ir puikiai tolimus metimus neutralizuojančia komanda. Varžovai vidutiniškai pataikydavo vos po 6,2 tritaškio per mačą, kas yra antras geriausias rezultatas turnyre.

Metimus iš statinių padėčių „Ryto“ varžovai realizavo tik 30 proc. tikslumu, kas yra trečias geriausias rezultatas, iliustruojantis pagrindinį G.Žibėno filosofijos gynyboje tikslą – neleisti varžovams mesti tolimų metimų ir provokuoti juos atakas užbaigti iš vidutinio nuotolio arba arti krepšio.

Tokioje sistemoje nepamainomas buvo Gytis Radzevičius, per kurį varžovai, „Synergy“ duomenimis, surinko vos 26 taškus iš 46 situacijų, į kurias jis buvo įtrauktas.

Proveržio sezoną žaidžiantis 26 metų 197 cm ūgio vilnietis tapo kertiniu „Ryto“ žaidėju, ką geriausiai iliustruoja faktas, kad jam esant aikštelėje vilniečiai pirmajame etape per 100 atakų įmesdavo 34,3 taško daugiau už varžovus.

Ypatingu kovingumu pasižymintis puolėjas nėra „Ryto“ puolimo lyderis, tačiau tai tas žmogus, kuris užkrečia visą komandą savo intensyvumu. Jis yra neabejotinai geriausiai dėl kamuolių puolime kovojantis trečiosios pozicijos žaidėjas Čempionų lygoje – ketvirtas pagal šį rodiklį visame turnyre (3,3 atk. kam. puolime) ir 10-as pagal atkovotus kamuolius bendrai (7,8).

„Ryto“ gynyba taip pat pasižymi perimtais kamuoliais, pagal kuriuos pirmajame etape buvo trečia turnyre (8,7). Svarbiausia, kad tas išprovokuotas klaidas vilniečiai itin efektyviai konvertuoja į taškus. „Rytas“ yra antras turnyre pagal taškus iš varžovų klaidų (20,2).

Čia nepamainomas yra A.Butkevičius, kuris grupės etape vogė po 2,2 kamuolio per mačą ir pagal šį rodiklį Čempionų lygoje yra septintas tarp visų žaidėjų. Klaipėdietis savo universalumu ir fiziškumu yra pamatinis „Ryto“ žaidėjas gynyboje.

Jau minėjau, kad „Ryto“ sėkmei antrajame grupės etapo rate didelę įtaką turėjo M.Ndouro įsigijimas. Senegalietis sutvirtino priekinės linijos gynybą, kur vilniečiai buvo itin pažeidžiami, nes buvo priversti ilgomis atkarpomis verstis su I.Buva.

Atletiškas centras išplėtė vilniečių pasirinkimus prie savojo krepšio ir pridėjo solidumo pikenrolų gynyboje, kas ilgą laiką buvo didelė „Ryto“ problema.

M.Ndouro įtaką „Ryto“ gynybai iliustruoja faktas, kad grupės etape jis buvo geriausią gynybos reitingą turėjęs žaidėjas sostinės ekipoje (94,9), neskaitant epizodiškai rungtyniavusių Luko Ulecko bei Arno Adomavičiaus.

Galiausiai, tokie žaidėjai, kaip Margiris Normantas, Vaidas Kariniauskas ir K.Smithas pasižymi fizinėmis savybėmis gynybai ir nė vienas jų negalėjo tapti aiškiu varžovų taikiniu. Jei „Žalgirio“ perimetro linijoje dauguma nepajėgūs apsiginti vienas prieš vieną Eurolygoje, tai „Ryto“ gynėjų grandyje tokių pažeidžiamų žaidėjų Čempionų lygos kontekste nėra.

Buva Buva

Puolimui trūksta tik detalės

„Rytas“ savo žaidimą pradėdavo nuo gynybos ir labai skaudžiai baudė varžovus už jų klaidas. Vis tik poziciniame puolime vilniečiams akivaizdžiai stigo individualaus talento ir didele dalimi buvo gyvenama kovingumo taškais bei protingais sprendimais, įžaidžiant pranašumus.

Net keturi sostinės ekipos žaidėjai turėjo dviejų arba daugiau atkovotų kamuolių puolime vidurkius (G.Radzevičius, A.Butkevičius, I.Buva ir M.Ndouras), o 13,5 atkovoto kamuolio puolime vidurkis buvo trečias rezultatas turnyre.

Perimetre išsiskyrė Margiris Normantas, kuris vidutiniškai pelnė 11,5 taško ir atliko 2,5 rezultatyvaus perdavimo, taip tik patvirtindamas, jog didžiųjų šalies klubų susidomėjimas juo praėjusiame sezone, kai Margiris atstovavo Panevėžio „Lietkabeliui“, nebuvo iš piršto laužtas.

Sėkmingai į komandą įsiliejo K.Smithas. Biudžetinis „Ryto“ atakų organizatorius netapo lyderiu, tačiau pasižymėjo solidžiu komandos valdymu, atlikdamas 5,3 rezultatyvaus perdavimo, ir ne sykį tempė „Rytą“ šaltakraujiškais metimais lemiamomis atkarpomis, kaip kad grupės etapo finiše Burgose.

Galiausiai, vilniečių žaidimas labai dažnai sukosi apie vienintelį puolimo talentu apdovanotą žaidėją komandoje I.Buva. Kroatas per 23 minutes rinko 16,2 taško, dvitaškius realizuodamas 52 proc. tikslumu. Kai jis yra aikštelėje, vilniečiai dažnai turi aiškų pranašumą baudos aikštelėje. I.Buvos itin platus žaidimo nugara į krepšį arsenalas, gebėjimai veržtis ir retkarčiais kelti grėsmę tolimais metimais yra kombinacija dalykų, kurie domintų net ir Eurolygos komandas, jei ne jo ryškūs trūkumai prie savojo krepšio.

Jį keičiantis M.Ndouras „Ryto“ puolimui pasiūlo daugiau greičio, taškus leidžiantis link krepšio pikenroluose bei kartojant netaiklius komandos draugų metimus, sugriebdamas po 2 atšokusius kamuolius puolime.

Akivaizdu, kad „Ryto“ puolimui labiausiai stinga patikimo metiko, ypač iš antrosios pozicijos. Vilniečiai tritaškius realizavo vos 29,2 proc. tikslumu, kas yra trečias prasčiausias rezultatas Čempionų lygoje.

Prie šios sudėties pridūrus tokį metiką kaip Andrew Goudelockas ar D.J.Seeley, sostinės klubas galėtų rimtai kovoti dėl aukščiausių vietų Čempionų lygoje.

Esamoje situacijoje vilniečiai savo varžovų „Top 16“ etape laukia ne kaip favoritai. Jau dabar aišku, kad L grupėje jiems teks susidurti su šį sezoną visus stebinančia ir vos vieną nesėkmę pirmajame etape patyrusia Sombathėjaus „Falco“ ekipa, o kitais dviem varžovais realiai gali tapti vieni turnyro favoritų Tenerifės „Iberostar“ bei Strasbūro IG.

Aukščiausios vietos grupėje „Rytui“ vėl niekas neprognozuos. Realu, kad ir patekimo į ketvirtfinalį. Tačiau G.Žibėno kompanija šį sezoną jau parodė, kad jiems patinka autsaiderių statusas, leidžiantis stebinti ir viršyti lūkesčius.

Jie įrodė ir tai, kad krepšinyje pinigus ir žinomas pavardes dažnai pranoksta geras mikroklimatas, didelis kovingumas bei disciplinuota gynyba, turint pakankamai žaidėjų, galinčių solidžiai gintis.

„Bružas ir Pulkovskis“: „Neptūno“ ateitis, Blaževičiaus projektas, žaidėjai Žiemelio klubui, Websterio ateitis ir Maksvyčio sprendimo argumentai

53 komentarai
Naujausi komentarai (53)
Geriausiai ivertinti (53)
PRO komentarai (2)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
MISsMATCH