REAL
Madrido „Real“
Ilgoji pertrauka
47
:
31
Atsinaujins po sek
UNI
Kazanės „Unics“

Pergalė pagal J.Zdovco viziją – pasiteisinęs gynybinis planas ir L.Lekavičiaus lyderystė

(13)
Gruodžio 3 d. 12:15
J.Zdovcas turėjo būti patenkintas gynyba (BNS nuotr.)
J.Zdovcas turėjo būti patenkintas gynyba (BNS nuotr.)
Algimantas Bružas
Krepsinis.net

Papildomos kelios dienos treniruočių „Žalgirio“ arenos minus pirmame aukšte nepavertė Kauno „Žalgirio“ kita komanda.

Tai ta pati individualaus talento stokojanti, kiekvienose rungtynėse kenčianti, bet charakterį rodanti žaidėjų grupė, kuri net ir nežaisdama kokybiško krepšinio iškovojo trečiąją pergalę Eurolygoje.

Įveiktas varžovas, išgyvenantis panašią krizę, kurioje „Žalgiris“ buvo prieš du mėnesius. Vitorijos „Baskonia“ turi labai daug problemų ir gali būti, kad jai nepasiseks atsistoti ant kojų taip, kaip „Žalgiriui“, nes komandos pagrindinis atakų organizatorius yra Wade'as Baldwinas, o ne Mantas Kalnietis.

Svarbiausia, kad kokybės puolime stoką pavyko kompensuoti solidžia gynyba. Jure Zdovcas pamažu pavertė „Žalgirį“ darniu junginiu, o ne komanda, kurios galimybės apsiginti pastatytos ant atskirų žaidėjų kojų greičio ar fiziškumo. Atskirai pažeidžiami, tačiau kartu gali būti nuostabūs. Toks „Žalgiris“ prie savojo krepšio kartais atrodė rungtynėse su „Baskonia“.

Visai, kaip J.Zdovcas pageidauja, „Žalgiris“ laimėjo praleidęs 68 taškus, o varžovų 48 proc. dvitaškių ir 31 proc. tritaškių pataikymo procentai bei neutralizuoti puolimo lyderiai Rokas Giedraitis ir W.Baldwinas – esminiai žalgiriečių gynybos laimėjimai.

Milaknis Milaknis

Gynybinio plano pergalė

J.Zdovco planas gynyboje buvo gana paprastas: versti W.Baldwiną nusimesti kamuolį, keistis (jei reikia) persekiojant R.Giedraitį situacijose be kamuolio bei stabdyti „Baskonia“ greitąjį puolimą, sulėtinant žaidimą ir darant kiek įmanoma mažiau klaidų bei nelipant ant lentos po pramestų metimų.

Nuo pat pirmųjų rungtynių minučių labai aiškiai pasimatė, kad „Baskonia“ krepšininkai neturi kantrybės žaisti rungtynių tempe, kurį primetė „Žalgiris“. Tadas Sedekerskis, R.Giedraitis ir W.Baldwinas skubėjo atakuoti krepšį iš pusprogių, siausti pradėjo vos tik į aikštelę žengęs Lamaras Petersas.

M.Kalniečio diriguojami kauniečiai, savo ruožtu, ramiai organizavo atakas, kantriai užimdavo reikiamus taškus puolime ir rodė įdirbį, kuris buvo padarytas tobulinant išsidėstymą. Būtent geras išsidėstymas buvo tai, kas didele dalimi leido sukurti laisvus metimus Janiui Strelniekui ir Tyleriui Cavanaugh, o M.Kalniečiui belikdavo juos rasti perdavimais.

Kitoje aikštės pusėje „Žalgirio“ next gynyba buvo neišsprendžiama mįslė W.Baldwinui, kuris kaskart įžaisdamas pikenrolą labai nustebdavo, kad iš stiprios pusės jį kartais taip aklai dvigubina žalgiriečiai. Amerikietis niekaip nesugebėdavo kamuolio nusimesti laiku, dėl ko visas „Baskonia“ puolimas įstrigdavo.

Bėgant minutėms „Žalgirio“ agresyvi gynyba pamažu kaitino W.Baldwino emocijas, kol šios ėmė burbuliuoti ir veržtis pro kraštus ketvirtojo kėlinio pradžioje, kai amerikietis įbėgo į Mareką Blaževičių ir milžiniškoje frustracijoje griuvo kartu su „Žalgirio“ aukštaūgiu ant parketo.

Lukas Lekavičius, matydamas, kad jo varžovas visiškai praradęs savitvardą, kitoje aikštės pusėje iškart jį atakavo ir, žinoma, išprovokavo pražangą. Amerikietis dar bandė išmušti kamuolį po švilpuko ir atrodė, jei galėtų, kaltų kam nors į veidą. Nevenas Spahija suskubo auklėtinį sodinti ant suolo ir daugiau šiose rungtynėse nebepakėlė.

W.Baldwinas per 26 minutes įmetė 7 taškus, pataikęs 3 iš 9 metimų, bei atliko 2 rezultatyvius perdavimus. „Baskonia“ atakų lyderio neutralizavimas buvo vienas svarbiausių „Žalgirio“ laimėjimų šiose rungtynėse.

Kita figūra, kurią pavyko išjungti iš žaidimo – R.Giedraitis. Tam buvo pasitelktas ne kas kitas, o Artūras Milaknis, kuris puikiai pažįsta savo vakaro tiesioginį oponentą. Veteranas vaikėsi R.Giedraitį nepriekaištingai, laiku komunikavo keistis su aukštaūgiais, jei nespėdavo, o puolime ir pats vertė „Baskonia“ lietuvį dirbti bei gainiotis jį tarp užtvarų.

Trečiojo kėlinio vienoje paskutinių atakų A.Milaknis dar ir puikiai sustovėjo ant kojų, kai R.Giedraitis bandė prieš jį veržtis. Įsikibęs į parketą ir nepajudinamas – toks A.Milaknis buvo toje gynybinėje atakoje, kuri pasibaigė desperatišku R.Giedraičio metimu praradus pusiausvyrą ir per iškeltas varžovo rankas.

Iki šių rungtynių „Baskonia“ pagal dauguma statistinių rodiklių buvo panaši arba net prastesnė komanda nei „Žalgiris“. Klaikus pikenrolų išpildymo efektyvumas, prastas pataikymas iš tolimų distancijų – problemos puolime, kurias rado komandos vadeles iš Duško Ivanovičiaus lapkričio viduryje perėmęs N.Spahija.

Vis tik pagal pelnomų taškų iš greitų atakų skaičių Vitorijos ekipa buvo šešta Eurolygoje. „Žalgiriui“ buvo labai svarbu neleisti baskams bėgti atviroje aikštelėje, kur jie jaučiasi patogiausiai.

Šią užduotį įgyvendinti pavyko, nes svečiai kontratakose sukrapštė tik 7 taškus ir jei ne kelios kvailos Tai'aus Websterio bei L.Lekavičiaus (ketvirtojo kėlinio pradžioje) klaidos, tų progų bėgti „Baskonia“ krepšininkai būtų visai neturėję.

Žalgiriečiai drausmingai grįždavo prie savojo krepšio, užuot oportunistiškai medžioję antrus šansus. M.Blaževičius ir Edgaras Ulanovas kartu sugriebė 7 kamuolius puolime, tačiau jie, kartu su sykį antrąjį šansą sukūrusiu Joshu Nebo, buvo vieninteliai, kurie likdavo baudos aikštelėje po šeimininkų metimų į krepšį.

„Baskonia“ buvo įvelta į lėtą, pozicinį krepšinį, kurio ši komanda žaisti Eurolygoje nelabai gali, nes be Jaysono Grangerio daugiau nėra kam organizuoti atakų.

Apie W.Baldwiną kartotis neverta, labai blogai įžaidėjo funkcijas pirmoje mačo dalyje atliko L.Petersas (vienu metu turėjęs minus 7 naudingumo balus), J.Grangeris nebeturi tiek parako, kad galėtų žaisti ilgas atkarpas be keitimo, o N.Spahijai nuo suolo teko kelti 21-erių latvį Arturą Kurucą, kuris kol kas akivaizdžiai nepasirengęs žaisti Eurolygoje.

Liūdni baskų reikalai ir tą labai gerai parodė „Žalgiris“, kuris rungtynes laimėjo solidžios gynybos dėka.

Lekavičius Lekavičius

L.Lekavičiaus metamorfozė

Rungtynėse buvo mažai pozityvų dalykų „Žalgirio“ puolime, tačiau L.Lekavičiaus žaidimas buvo vienas tų kelių. Kai šeštąją pirmojo kėlinio minutę šilališkis pakilo nuo atsarginių žaidėjų suolelio ir pakeitė M.Kalnietį, kitą progą prisėsti ir pailsėti jis gavo tik po 14 minučių rūbinėje ilgosios pertraukos metu.

Tokios ilgos žaidimo atkarpos nėra vienintelis dalykas, kuris yra naujas 27-erių atakų organizatoriui. Jis dar ir ėmė sklandžiai skirstyti perdavimus komandos draugams, kuo anksčiau nepasižymėdavo, nes visada buvo labiau orientuotas į taškų rinkimą.

Viename iš pirmųjų pikenrolų L.Lekavičius pakabino kamuolį virš lanko J.Nebo. Vėliau tą padarė dar kartą. Ir dar kartą. Gyvuliški „Žalgirio“ legionieriaus šuoliai ir dėjimai realizavus L.Lekavičiaus perdavimus kėlė nuo kėdžių susirinkusią publiką.

„Žalgiris“ turėjo aiškų akcentą atakuoti dažnai gynyboje pasimetusį Steveną Enochą kiek įmanoma dažniau – pikenrolais, deriniais A.Milakniui išbėgant iš užtvarų ir dar visaip kaip, jog varžovų vidurio puolėjas turėtų mąstyti ir priimti protingus sprendimus, kuo jis nepasižymi.

J.Nebo surinko 10 taškų, iš kurių mažiausiai 6 – po L.Lekavičiaus perdavimų, keletą tritaškių įskraidino A.Milaknis. Atmetus pirmojo kėlinio pabaigą, kurios metu „Žalgiris“ ėmė strigti, kai į aikštelę žengė visas būrys atsarginių, kauniečių puolimas buvo sklandžiai kontroliuojamas įžaidėjo, kurį dar prieš tris mėnesius Martinas Schilleris norėjo naudoti išimtinai kaip atakuojantį gynėją.

L.Lekavičius išdalino 9 rezultatyvius perdavimus iš 18 visos komandos. Tai buvo ketvirtas kartas šiame sezone, kai šilališkis asistavo 5 arba daugiau kartų, o 3,8 rezultatyvaus perdavimo vidurkis sezone yra geriausias L.Lekavičiaus karjeroje Eurolygoje.

J.Zdovcas lemiamomis minutėmis pasitikėjo juo, o ne M.Kalniečiu ir Lukas nenuvylė. Jis nepamiršo būti agresyvus ir įtemptomis ketvirtojo kėlinio minutėmis išsprendė viską vienas pats. Surinko 8 taškus paeiliui, dusyk užpuolęs S.Enochą floateriu bei metimu iš vidutinio nuotolio ir užtikrintai realizavęs visus keturis baudų metimus.

Neabejotinas rungtynių MVP, kuris dar kartą parodė ne tik savo šaltakraujiškumą, bet ir gebėjimą adaptuotis bei tobulėti net ir įžengus į karjeros piką. Gynėjas šį sezoną yra ne tik taškų rinkėjas, bet atakų organizatorius, kuris gali ir kontroliuoti komandą, ir surasti laisvus komandos draugus.

Reikia tikėtis, kad keletą blankesnių rungtynių sužaidęs L.Lekavičius vėl įsibėgės ir padės „Žalgiriui“ metus pabaigti iškovojant dar bent keletą pergalių labai įtemptame gruodyje.

Bružo ir Pulkovskio podkastas: Čempionų lygos komandos iš arti. Spausk ir žiūrėk >>

Gairės: kauno Žalgiris
13 komentarai
Naujausi komentarai (13)
Geriausiai ivertinti (13)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
MISsMATCH