Ateitis ar išskirtinumas: ką reiškia palikti vietinį čempionatą ir žaisti tik Eurolygoje – „Olympiacos“ patirtis iš pirmų lūpų interviu

Balandžio 28 d., 07:00
Pirėjo komandos vadovas pasakojo, kaip atrodė klubo žaidimas vien tik Eurolygoje
Pirėjo komandos vadovas pasakojo, kaip atrodė klubo žaidimas vien tik Eurolygoje
Gabrielė Miknevičiūtė

Prabėgo beveik dveji metai nuo to laiko, kai Pirėjo „Olympiacos“ komanda paliko Graikijos čempionatą. Nors ekipa tai darė dėl konflikto su Graikijos krepšinio federacija, tai suteikė progą kitiems klubams stebėti, ką reiškia rungtyniavimas vien tik Eurolygoje. Jei komandų joje daugėtų, tokiu keliu ateityje galimai žengtų ir daugiau ekipų. 

Kadangi praeitas sezonas buvo sustabdytas koronaviruso, šis tapo pirmuoju, kurį „Olympiacos“ užbaigė tik viename turnyre. Tai leidžia kiek labiau įvertinti šios situacijos privalumus ir trūkumus.

„Mums tai dviguba naujovė – mes ir išgyvenome COVID-19 laikotarpį, ir nežaidėme Graikijos lygoje“, – pastebi OLY sporto direktorius Christosas Bafesas, pridėjęs, jog šis sezonas neįprastas yra visiems klubams.

Šiame reguliariajame sezone OLY liko dvylikta (16/18), praeitame, kuris taip ir nesibaigė, tarpiniu etapu buvo vienuolikta (12/16), tuo tarpu prieš dvejus metus liko per žingsnį nuo ketvirtfinalio, kur vietą užleido Kauno „Žalgiriui“, turėjusiam tiek pat pergalių (15/15). 

REKLAMA

Ką reiškia žaisti tik Eurolygoje, kokie yra to privalumai bei trūkumai, kokia yra klubų ateitis, kokią naudą turi dublerių ekipos turėjimas – apie tai ir daugiau Krepsinis.net pokalbis su „Olympiacos“ sporto direktoriumi Ch.Bafesu.

– Visų pirma, būtų įdomu sužinoti, ar kaip nors keitėsi visos organizacijos ir vadovybės rutina, kuomet likote žaisti tik Eurolygoje?

– Tiesą sakant, nedaug dalykų pakito, kadangi dabar turime dvi komandas – pagrindinę ir rungtyniaujančią antrojoje šalies lygoje. Sakyčiau, kad dėl to administracija ir visas klubas turi daugiau darbo. Turime po 15–16 žaidėjų kiekvienoje iš ekipų, o ir pačios komandos – skirtingos. Dėl to darbų tikrai nesumažėjo.

– Jau antrą sezoną pradedate rungtyniaujant vien Eurolygoje. Kaip į šią situaciją vasaros rinkos metu reaguoja žaidėjai, kuomet vyksta derybos dėl kontraktų? Ar jie tame įžvelgia daugiau privalumų, ar trūkumų?

– Nė iš vieno žaidėjo neišgirdome frazės: jūs nežaidžiate Graikijos lygoje, todėl mes neatvyksime. Tiesiog tai buvo aiškus faktas ir niekas nekėlė klausimų dėl Graikijos čempionato. Nebuvo žmogaus, kuris nesuprastų situacijos ir teirautųsi apie tokią galimybę.

REKLAMA

Galima sakyti, kad šis sezonas yra pirmasis, kurį užbaigėme tik viename turnyre, kadangi pernai jį per anksti sustabdė pandemija. Kita vertus, jo metu turėjome ir kitokių iššūkių, susijusių su koronavirusu, jo protokolais, žaidimu skirtingomis sąlygomis – vienur su sirgaliais, kitur – be jų. Jei reikėtų apibūdinti šį sezoną, tai padaryti būtų sudėtinga, nes šis sezonas ir mums, ir kitiems taip pat nebuvo įprastas.

Mums tai dviguba naujovė – mes ir išgyvenome COVID-19 laikotarpį, ir nežaidėme Graikijos lygoje. Galbūt žaidėjams ir komandoms nėra blogai neturėti daug rungtynių, nekeliauti dažnai, kad būtų įmanoma apriboti galimybes pasigauti koronavirusą. Kol kas iš šio sezono sudėtinga susidaryti tikslų permainų paveikslą, reikia palaukti kito, kad tai išvystume.

Bafesas („Olympiacos“ nuotr.) Bafesas („Olympiacos“ nuotr.)

REKLAMA

– Kaip tik norėjau teirautis apie koronaviruso erą. Kai Europa išgyveno laikotarpį, kuomet situacija kito kone kasdien, kai skrydžius planuoti buvo sunku, ko gero šis faktorius jums buvo šioks toks privalumas, žinant, kad nereikia skubėti grįžti namo, kur jau netrukus lauktų vietinės lygos mačai.

– Tikrai taip, tačiau reikėtų paminėti, kad mūsų prezidentas pasirūpino tuo, jog į visas keliones vyktume čarteriniais skrydžiais. Tam, kad komanda jaustųsi saugesnė, klubas skyrė nemažai lėšų ir žaidėjai tai įvertino kaip didelį privalumą.

Jei žiūrėtume į mūsų rezultatus Eurolygoje namų ir išvykos rungtynėse, daugiau pergalių pasiekėme svečiuose nei savoje arenoje (namų arenoje „Olympiacos“ pasiekė 7 pergales, svečiuose – 9, – Krepsinis.net). Gal vienas iš faktorių buvo būtent užsakomieji skrydžiai, kurie palengvino mums keliones, nežinau, sunku pasakyti.

– „Olympiacos“ komandai su Eurolygos sezono pabaiga atėjo ir viso sezono pabaiga. Žaidėjams nereikėjo laukti vasaros ir jų atostogos praktiškai prasidėjo, tad kaip visa tai paveikė atlyginimus klube, jei lygintume su ankstesniais metais?

– Žaidėjai vis dar treniruojasi. Užsienio krepšininkai išvyko namo, tuo tarpu graikai liko, septyni žaidėjai jau pirmadienį  rinkosi į treniruotę, prisijungė ir dublerių komandos vaikinai. Dvi savaites jie pailsėjo, o dabar darbus mes tęsiame. Treneris Bartzokas ir jo asistentai naudosis šiuo periodu iki birželio mėnesio, dirbs pagal specialią programą ir stengsis, kad žaidėjai neprarastų formos, pagerintų kai kuriuos savo žaidimo elementus ir visą kitą.

REKLAMA

– O kaip su veteranais, tokiais kaip, pavyzdžiui, Spanoulis ir Printezis, jie taip pat dar neatostogaus?

– Taip, jie taip pat dirba.

– Tačiau grįžtant prie algų, ar trumpesnis sezonas legionieriams neturėjo visiškai jokios įtakos atlyginimų dydžiui?

– Ne, vienintelis dalykas, kuris galėjo turėti įtakos – koronaviruso situacija ir tuščios arenų tribūnos, bet ne anksčiau pasibaigęs sezonas.

Bafesas („Olympiacos“ nuotr.) Bafesas („Olympiacos“ nuotr.)

– Kokius privalumus ir trūkumus galėtumėte išskirti, kuomet kalbama apie žaidimą tik viename turnyre?

– Didžiausias privalumas yra tas, kad galime ruoštis kiekvienoms rungtynėms narstant kiekvieną detalę. Taip pat kartais, ypač dvigubų savaičių metu, mūsų neslegia vietinės lygos įtampa, kuomet esi pavargęs, turi keliauti ir kautis. Trūkumas yra tas, kad komandoje buvo nemažai naujų žaidėjų, tad jiems reikėjo pajausti ritmą. Kartais būtent vietinės lygos mačai praverčia, kai komandai reikia susižaisti ir kai reikia atsistatyti psichologiškai. Kai turi prastų rezultatų etapą Eurolygoje, viena vertus, turi laiko pasiruošti kitoms rungtynėms ir įgauti energijos, tačiau kita vertus, prarandi progą atstatyti pasitikėjimą savimi.

REKLAMA

– Ar šis trūkstamo susižaidimo faktorius kartais negali tapti per dideliu trūkumu?

– Galime padiskutuoti ir prisiminti Eurolygą prieš 8–10 metų. Tuomet tam, kad laimėtumei Eurolygą, užtekdavo sužaisti 22 mačus, dar 32 turėjome vietinėje lygoje – prieš dešimtmetį tokia buvo mūsų situacija. Iš viso – 54 rungtynės per sezoną. Tuo tarpu šį sezoną Eurolygoje sužaidėme 34 rungtynes, jei būtume žaidę atkrintamosiose – mačų būtų dar daugiau. Noriu pasakyti, kad rungtynių skirtumas nėra toks didžiulis ir tokiu atveju vietinė lyga yra svarbesnė atstatant psichologiją. Manau, kad ateityje Eurolygos rungtynių bus vis daugiau ir daugiau ir komandos bus linkusios žaisti vien tarptautiniame turnyre.

– Manau, kad ne vienas klubas apie tai susimąsto, gal ne dabarčiai – ateičiai. Ar komandos pasiteiravo jūsų, kaip atrodė ši patirtis?

– Mes nemažai apie tai diskutuojame, ypač, kai rungtyniaujame užsienyje, tada sulaukiame tokių klausimų. Aš nemanau, kad į šį klausimą gali būti vienareikšmis atsakymas ir kad tiesa slypi vienoje pusėje. Negaliu atsakyti, kad žaisti tik Eurolygoje yra vienareikšmis privalumas. Tiesa yra kažkur viduryje.

REKLAMA

Mes šį sprendimą priėmėme dėl konflikto su Graikijos krepšinio federacija ir permainų troškimo, tad tikrai jo nesigailime. Kita vertus, jaunimo komanda, kuri žaidžia antrame divizione, gali būti išeitis Europos komandoms. Visos didžiosios komandos turi turėti dar vieną ekipą su jaunais ir talentingais žaidėjais. Ir mes patys tam turime pavyzdį – Aleksejus Pokuševskis dabar žaidžia NBA. Taip pat dabar sudėtyje turime 3–4 žaidėjus, kurie, tikimės, netolimoje ateityje papildys pagrindinę sudėtį. Kaip NBA komandos turi klubus G lygoje, taip dublerių reikia ir Europos klubams. Mes asmeniškai labai mėgaujamės tuo, kad turime antrą sudėtį iš talentingų jaunuolių.

– Kaip suprantu palaikote idėją, kad jauni ir talentingi žaidėjai, kurie priklausytų klubams, turėtų daugiau progų ir prisijungę prie pagrindinės sudėties? Lietuvoje dažnai keliamos diskusijos dėl „Žalgirio“, kuris LKL čempionate gausiai naudoja pagrindinę sudėtį, nors turėtų prabangą leisti žaisti jaunimui daugiau ir vis tiek laimėtų turnyrą be didelių problemų.

– Jei norime turėti daugiau talentingo jaunimo Eurolygoje, tiems vaikams reikia rungtynių. Apie tai reikia kalbėti. Galime paminėti Mareką Blaževičių – jam reikia žaisti. Kaip jis gaus progų Eurolygoje, jei jų negauna LKL? Kaip jis užaugs? Taip pat yra Jokubaitis, kuris žaidžia ir tą daro gerai. Nežinau, ar nuo pat pirmų dienų treneris planavo jam suteikti tokią rolę, bet galbūt tai lėmė traumos ir kitos aplinkybės? Ko gero savo žaidimu jis tai užsitarnavo. Nežinau, kaip yra su Mareku, bet jei treneriai suteiktų jam progą žaisti, galbūt jų nuomonė apie žaidėją taip pat pasikeistų.

REKLAMA

Bafesas („Olympiacos“ nuotr.) Bafesas („Olympiacos“ nuotr.)

– „Olympiacos“ antroji komanda neblogai atrodo ir yra viena iš lyderių antrajame divizione, koks yra jūsų tolesnis planas? Kas, jei pavyks laimėti pirmenybes – ar galvotumėte apie sugrįžimą į pajėgiausią šalies čempionatą, jei tą vietą iškovotumėte sportiniu principu?

– Šiuo metu apie tai negalvojome, nes permainos Graikijos krepšinio federacijoje neįvyko. Nusimato rinkimai, tačiau jų data – perkelta, turime laukti. Komanda yra gerai nusiteikusi, eina pirmyn ir turi sužaisti šiųmetį čempionatą.

– Ar nebuvo kilę minčių, kad dėl pergalės antrajame divizione galėtumėte pasitelkti kelis pagrindinės komandos narius, kol šiems sezonas jau baigtas?

– Ne, tokių minčių nebuvo, jei būtume apie tai galvoję, dėl visa ko, įtrauktume žaidėjus į paraišką nuo sezono pradžios. Tačiau tikime dabartine savo dublerių komanda.

REKLAMA

– Ar iš Graikijos krepšinio federacijos jaučiate nors menkiausią dėmesį ir pastangas susigrąžinti „Olympiacos“ į aukščiausią šalies lygą?

– Ne, jie nedaro nieko. Tai ilga istorija ir mes jiems ant stalo buvome padėję idėjas, ko reikia, kad išspręstume Graikijos krepšinio problemas. Visi sutinka su mumis, kad problemos egzistuoja, mes pateikiame išeitis, sakome „dirbkime kartu, kad rastume geriausią kelią Graikijos krepšiniui“. Bet, deja, niekas mūsų negirdi, tai paaiškinti gali tik federacija, ne mes.

– O jūs pats pasiilgstate legendinių finalų tarp OLY ir PAO, kurie turėdavo ypatingą atmosferą ir reikšmę?

– Visada pasiilgsti įspūdingų rungtynių, juk žaidžiame krepšinį dėl tokių mačų. Tik dabar mėgaujamės jaunimo rungtynėmis ir šia patirtimi.

Olympiacos Olympiacos

REKLAMA

 

– Pirėjo komanda turi vieną iš įspūdingiausių sirgalių bazių Europoje, koks jausmas buvo jums, kai turėjote žaisti tuščioje „Taikos ir draugystės“ arenoje, kuomet buvo įprasta ją matyti visiškai kitokią?

– Buvo labai sunku. Pirmas sezono rungtynes turėjome prieš „Žalgirį“, jas pralaimėjome dėl to, kad neturėjome sirgalių. Bet manau, kad ir „Žalgirio“ situacija kartais buvo panaši – kaip ir „Maccabi“. Nes mūsų ir jų komandos daug jėgos semiasi būtent iš sirgalių. Mums tai buvo labai sunku. Turime didelę areną, kurioje jautėmės taip, tarsi visa tai būtų tik draugiškos rungtynės.

– Ar tai galėjo turėti įtakos jūsų ar kitų komandų rezultatams?

– Taip, manau, kad dėl to turėjome daug pralaimėjimų namuose ir daugiau pergalių išvykoje. Mums labai trūko sirgalių.

– Tačiau galbūt įmanoma bėgant sezonui prie to priprasti? Ar labiau palaikytumėte poziciją, jog sykį pajutus didžiulį palaikymą, jo norisi vėl ir vėl, jo ima trūkti?

– Priprasti sunku, nes žaidi dėl sirgalių. Kai jų nėra, dėl ko lieki rungtyniauti? Tai sudėtinga ne tik žaidėjams, o ir visoms klubų organizacijoms, treneriams – visiems.

REKLAMA

– Kaip dabar atrodo jūsų kasdienybė, kuomet pradedate daugiau mažiau atostogų režimą?

– Bendraujame su treneriu Bartzoku apie planus kitam sezonui, stebime žaidėjus, darome tai, ką ir sezono metu. Galbūt dabar turime kiek daugiau laiko darbui, pasiruošimo planavimui, draugiškų mačų dėliojimui ir panašiems dalykams.

– Anksti baigtas sezonas gali tapti proga geriau panagrinėti dominančius žaidėjus ir anksčiau pradėti vilioti juos kitam sezonui, kokia situacija su tuo Pirėjuje?

– Sunku tartis, kai žaidėjai vis dar rungtyniauja. Mes nenorime jų atitraukti nuo darbo ir sakyti: žiūrėk, dabar žaidi „Žalgiryje“, atvyk kitiems metams į „Olympiacos“. Tai nėra teisinga. Mes stebime kai kuriuos žaidėjus išsamiau, turime galimybę paanalizuoti daugiau detalių apie juos, tiesa, dėl koronaviruso negalime apkeliauti jų ir pasižiūrėti iš arčiau. Tačiau tam turėsime laiko.

– Augustine’as Rubitas, dabar atstovaujantis „Žalgiriui“, praeitą sezoną praleido jūsų klube. Kokį įspūdį dabar jums palieka jis?

– Augustine’as yra vienas iš geriausių vaikinų, kurie kada nors žaidė „Olympiacos“. Labai geriu jį ir jo šeimą, jis tikras džentelmenas, labai jį mėgstu ir kaip žaidėją, ir kaip žmogų. Linkiu jam viso ko geriausio ir su „Žalgiriu“ pasiekti geriausius rezultatus šį sezoną.

Bružo ir Pulkovskio podkastas: laimėk bilietus į Žalgirio mačą. Spausk ir žiūrėk >>


Gairės: olympiacos, bafesas
komentarai
Naujausi komentarai
Geriausiai ivertinti
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Penktas kėlinys