„Bružo penketukas“: gėdingas pasirodymas ir problema, kuri rinktinę lydės toliau (71)

Birželio 23 d., 11:15
M.Grigoniui rungtynės nesiklijavo (Krepšinio namų nuotr.)
M.Grigoniui rungtynės nesiklijavo (Krepšinio namų nuotr.)
Algimantas Bružas

Lietuvos vyrų rinktinė gėdingai pradėjo pasirengimą Pasaulio taurės atrankos varžyboms. Rygoje Kazio Maksvyčio auklėtiniai 52:70 buvo pažeminti Latvijos krepšininkų.

Jūsų dėmesiui – nauja rubrika „Bružo penketukas“, kurioje po kiekvienų rinktinės rungtynių šią vasarą pasidalinsiu pastebėjimais apie penkis momentus, kurie man pasirodė svarbiausi ir įdomiausi. Tikiuosi jums bus įdomu, o tiems, kurie nematė rungtynių, galbūt net nereikės žiūrėti jų pakartojimo.

Gėdingas pasirodymas. Visų pirma, prieš pradedant kalbėti apie konkrečius dalykus aikštelėje, reikia pasakyti, kad tai buvo gėdingas pasirodymas. Apgailėtinas. Ir tik nereikia atsifutbolinimų apie tai, kad mes čia, supranti, mažai sportavome, o latviai sportavo dviem dienom daugiau. Nereikia sekti pasakų mažiesiems ir apgaudinėti savęs. Artisas Ate, Klavas Čavaras ar Rihardas Lomažas su Andrejumi Gražuliu irgi ruošėsi šioms rungtynėms ne nuo gegužės pradžios.

REKLAMA

Kai rinktinės kandidatams prioritetu tampa pasitūsinti su draugeliais vestuvėse (kalbu ne apie Lauryną Birutį, kuris prisijungs vėliau), o ne atstovauti Lietuvai, tai gal čia ir yra didžioji mūsų krepšinio sistemos problema. Pasidarėme labai pūkuoti, išskaičiuojantys ir nesuprantame, kam atstovaujame.

Jeigu žmogus, kuris net nėra gyvenęs Lietuvoje, kartu su Mariumi Grigoniu, labiausiai plėšosi dėl šitų marškinėlių, tai labai daug ką pasako. Šitie žaidėjai, kurie vakar, pabrėžiu, atstovavo Lietuvai, atrodė beviltiški pirmiausia pastangų ir savigarbos trūkumu.

Visiems, kurie vakar valkiojosi kaip kiemo aikštelėje ir leidosi būti spardomi latvių–estų lygos vidutiniokų, turėtų būti gėda. Visiems, išskyrus Kanados lietuvį Igną Brazdeikį, Marių Grigonį ir Tadą Sedekerskį, kurie bent jau rodė pastangas ir suprato už ką žaidžia.

Lyderis – ne formoje. Nuo pat rungtynių pradžios M.Grigonis buvo agresyvus, išprovokavo 4 pražangas per pirmą rungtynių pusę ir 9 – per 23 aikštelėje praleistas minutes, perėmė du kamuolius paeiliui antrajame ketvirtyje, kas įkvėpė spurtui, o pabaigoje bandė tempti pasimetusią komandą ant savo pečių, kai visi kiti žvalgėsi į vieni kitus ir nežinojo, ką daryti su kamuoliu prieš Rihardo Lomažo ir Artūro Žagaro spaudimą.

REKLAMA

Užtenka pažvelgti į rinktinės derinius ir tampa akivaizdu, kad daugiau nei 50 proc. atakų prasideda ir baigiasi M.Grigonio sprendimais pikenroluose. Jis bus šitos B rinktinės akivaizdus lyderis, tačiau po keturių mėnesių be krepšinio jam žaidimas nesiklijavo, o ir ištvermės akivaizdžiai trūko. Sužaidus penkias minutes, M.Grigonis jau prašė keitimo, kas jam tikrai nėra įprastas elgesys. Rungtynes jis baigė pataikęs 1 iš 9 metimų.

M.Grigonio žaidimas su kiekvienomis rungtynėmis turėtų gerėti, jei tik, žinoma, jis koncentruosis labiau į krepšinį, o ne arbitrų darbą. Su įsižaidžiančiu M.Grigoniu rinktinės puolimas ims generuoti gerokai daugiau nei 52 taškus į latvių krepšį. Tiesa, tam bus reikalinga dar viena labai svarbi sąlyga.

Sabeckis Sabeckis

Kas bus rinktinės įžaidėjas? Toji sąlyga yra patikimo įžaidėjo buvimas aikštelėje. Vakar rinktinė iš esmės rungtyniavo be tokio žmogaus. Rungtynes starto penkete pradėjęs Donatas Sabeckis visas tas 17 minučių ant parketo atrodė klaikiai, o jį keitęs Arnas Velička nebekontroliavo komandos tada, kai latviai ėmė gintis stepautu ir vertė jį priimti greitesnius sprendimus su kamuoliu.

REKLAMA

Rungtynėse dėl traumos negalėjo žaisti Vytenis Čižauskas, bet turiu įtarimą, kad 5,6 taško vidurkį Prancūzijos antroje lygoje šį sezoną turėjęs atakų organizatorius nebūtų kažko iš esmės pakeitęs. Trūko Žygimanto Janavičiaus, kuris šitoje ketveriukėje turi daugiausiai patirties ir bent jau sukontroliuotų pasimetusią komandą, ko nesugebėjo nė vienas kitas.

Didelė problema yra ir ta, kad visi trys rinktinės įžaidėjai negali pataikyti tritaškių laisvi. Vakar Latvijos rinktinės strategas Luca Banchi antroje mačo dalyje liepė auklėtiniams palikti laisvus D.Sabeckį su A.Velička ir paprasčiausiai gintis penki prieš keturis. Šie du prametė visus 8 mestus tolimus metimus, vėliau ėmė dvejoti mesti, net gavę kamuolį visiškai laisvi, o į pagalbas nuo jų atsitraukę latvių gynėjai pikenroluose pranašumais neleido pasinaudoti M.Grigoniui, I.Brazdeikiui ar Tomui Dimšai.

Vėlgi turiu įtarimą, kad 15 proc. tikslumu Prancūzijos antroje lygoje tritaškius metęs V.Čižauskas čia niekuo padėti negalėtų, tad darau prielaidą, kad pirmosios pozicijos neveiksnumas prie tritaškio linijos bus problema, kuri lydės šitą rinktinę visas trejas likusias rungtynes šiame „lange“, įskaitant dvejas Pasaulio taurės atrankoje.

REKLAMA

Antri šansai. Neabejotinai, pagrindinė pralaimėjimo priežastis buvo pastangų trūkumas. Tą po rungtynių kalbėjo visi: ir I.Brazdeikis, ir apie prisvilusį blyną savo pasisakymą pradėjęs Kazys Maksvytis.

Latviams rungtynių pradžioje irgi nekrito tritaškiai, bet jie galėjo kartoti tuos metimus lengvais taškais iš po krepšio. 26:2 – tokiu rezultatu Latvijos rinktinė pranoko lietuvius antrojo šanso taškais. Tokie žaidėjai kaip A.Gražulis ir K.Čavaras atkovojo atitinkamai 4 ir 3 kamuolius puolime, dar 4 pridėjo pagrindinis centras Andžejus Pasečnikas. Vieną kamuolį puolime sugebėjo sugriebti net Arturas Kurucas, kuris fiziškai panašesnis į U18 rinktinės žaidėją nei Eurolygos komandos atstovą.

Lietuviams trūko ne tik noro žaisti ir dėl kažko kovoti, bet ir paprasčiausio atidumo. Nemažai kamuolių buvo nusiimta nuo I.Brazdeikio galvos, dar liūdniau žiūrėjosi Arnoldo Kulbokos flegmatiškumas, kai kamuoliui skriejant lanko pusėn, šis stebėdavo jį kaip pro šalį skriejantį lėktuvą, užuot ieškojęs kūno, kurį galėtų atsitverti. Liūdnai atrodė ir R.Miniotas, kuriam po netaiklaus K.Čavaro baudos metimo, kamuolį nuo viršugalvio nusiraškė dešimt centimetrų žemesnis A.Ate.

Situaciją būtų kiek pagerinęs Laurynas Birutis, bet jo buvimas rungtynėse vargu ar būtų pridėjęs noro kovoti kitiems.

REKLAMA

Brazdeikis Brazdeikis

Geriausiai atrodęs I.Brazdeikis. Pabaigai – vienintelis teigiamas rungtynių akcentas. Rinktinėje debiutavęs I.Brazdeikis parodė, kad praėjusiame sezone NBA jis sužaidė 535 minutes ne už gražias akis. Tai yra aukšto lygio krepšininkas, kuris galėtų padėti ir pagrindinei rinktinei Europos čempionate.

Nuo pat pirmųjų minučių jautėsi, kad I.Brazdeikis gali būti labai pavojingas prasiveržimais link krepšio. K.Maksvytis jam žaidžia specialų derinį, kuris yra beveik identiškas tam, ką jam žaisdavo Orlando „Magic“ – gynėjas perduoda kamuolį iš rankų į rankas iš dešiniojo krašto pakylančiam I.Brazdeikiui, o šis įgavęs pagreitį žaidžia pikenrolą su vidurio puolėju į sau patogią kairę ranką.

Kresnas, žemo svorio centro ir puikiai kūną kontroliuojantis puolėjas gerai jaučiasi baudos aikštelės prieigose. Jis nėra vienos pavaros žaidėjas, moka keisti judėjimo greitį ir kryptis, taip klaidindamas savo varžovus. I.Brazdeikis nesužaidė gerų rungtynių nei puolime, nei gynyboje, tačiau vis tiek buvo rezultatyviausias komandoje – 13 taškų, 7 atkovoti kamuoliai ir 18 naudingumo balų.

REKLAMA

Vakar jam sunkiai sekėsi finišuoti dešine ranka, tačiau tą daryti jis tikrai sugeba. Be to, dar pataikė ir du tritaškius, tik parodydamas, kad tritaškis FIBA atstumu jam kur kas patogesnis nei NBA nuotoliu. Antroje pusėje I.Brazdeikiui kažkiek ėmė stigti agresyvumo, jis mėgino kurti kitiems, tačiau perdavimai nebuvo kokybiški.

Didžiausią pasitikėjimą ir norą rodęs Lietuvos rinktinės žaidėjas vakar nesijautė patogiai pirmą kartą po šešerių metų rungtyniaudamas pagal FIBA taisykles. Jis nesuprato, kokį kontaktą leidžia arbitrai veržiantis link krepšio ir itin prastai gynėsi „ant ūselio“ prieš A.Gražulį. Juk niekas G lygoje ar NBA jo niekada taip neatakavo. Adaptacijai prireiks kelerių rungtynių, tačiau potencialas – milžiniškas.


71 komentarai
Naujausi komentarai (71)
Geriausiai ivertinti (71)
PRO komentarai (7)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti