Dešimt olimpinių žaidynių intrigų: JAV pažeidžiamumas ir L.Dončičiaus figūra (16)

liepos 23 d., 07:00
L.Dončičiaus vedama Slovėnija olimpinėse žaidynėse dalyvaus pirmą kartą (BNS nuotr.)
L.Dončičiaus vedama Slovėnija olimpinėse žaidynėse dalyvaus pirmą kartą (BNS nuotr.)
Tautvydas Kubilius

Jau ankstyvą sekmadienio rytą Lietuvos laiku startuoja olimpinis krepšinio turnyras. Nors jame kaip ir anksčiau varžosi 12 valstybių iš viso pasaulio, tačiau pokyčiai atsirado pačiame pirmenybių formate.

Komandos yra suskirstytos į tris grupes po keturias rinktines, o į kitą etapą žengs visų trijų grupių pirmosios dvi kiekvienos grupės komandos bei dvi geriausios trečiosios ekipos. Toks naujas formatas sujaukia nusistovėjusią tvarką ir išaugina kiekvienų rungtynių kainą.

Terpės klaidoms nebeturi net ir favoritėmis laikomos komandos, tad Krepsinis.net prieš turnyro pradžią išskyrė 7 didžiąsias intrigas, kurios turėtų dominti gerbėjus visame pasaulyje.

Gasolis Gasolis

REKLAMA

Ar olimpinėse yra vietos senukams?

Į šį klausimą geriausiai galima bus atsakyti vertinant dviejų komandų pasirodymą – Argentinos ir Ispanijos. Pastarojoje rinktinėje net 4 žaidėjams yra 35 ar daugiau metų, o bendras ekipos amžiaus vidurkis siekia 30,5 metų. Šį rodiklį dar bent šiek tiek numuša Usmanas Garuba, kuriam šiuo metu dar yra tik 19 metų. Ispanams tikėjimo savo rinktine gali įkvėpti tai, kad dar prieš porą metų būtent šiuo senu pagrindu sudaryta rinktinė triumfavo pasaulio pirmenybėse. Pranašumu Ispanijos rinktinei gali tapti ir pasikeitęs formatas. Vos trys mačai grupėje ir puikios galimybės pakovoti dėl pirmojo krepšelio ketvirtfinalio etape. 

Argentinos rinktinėje „senukas“ yra tik vienas, tačiau jo vaidmuo ekipoje vis dar yra itin svarbus. Daug talento perimetre turintys argentiniečiai  stipriai priklausomi nuo to, kaip po krepšiu atrodys 41 metų Luisas Scola. Pasaulio pirmenybėse šis veteranas daugelio nuostabai rinko 17,9 taško ir 18,8 naudingumo balo, o jo vedama rinktinė nužygiavo net iki finalo. Vis tik šios rinktinės priekinė linija atrodo gana skurdžiai ir pakartoti 2 metų senumo sėkmę bus beprotiškai sudėtinga. Argentiniečiai šiuo metu atrodo kaip trečia C grupės komanda ir pakovoti dėl vietos ketvirtfinalyje ši nuo veterano priklausoma komanda turės nemenkai.

REKLAMA

Hachimura, Watanabe Hachimura, Watanabe

Abejotinos šeimininkų galimybės

Japonijos rinktinė draugiškame mače 81:75 nugalėjo vienus iš olimpiados favoritų Prancūzijos krepšininkus. Nors iš to daryti konkretesnes išvadas būtų neteisinga, tačiau bent jau tikėjimo savo jėgomis japonai turėjo pasisemti.

Pastarąjį kartą olimpinėse žaidynėse japonai žaidė 1976 metais ir užėmė 11 vietą. Pasirodymas pasaulio pirmenybėse šiai rinktinei taip pat nebūtų leidęs tikėtis vietos tarp 12 stipriausių pasaulio komandų. Visus 5 mačus pralaimėjusi Japonija tarp 32 rinktinių užėmė priešpaskutinę 31 poziciją.

Du Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) žaidėjus turinti šeimininkė greičiausiai visą žaidimą būtent ir grįs jų individualiu meistriškumu. Rui Hachimura ir Yuta Watanabe yra dvi olimpinės Japonijos krepšinio viltys.

REKLAMA

Vis tik ši naujoji sistema šeimininkams gali pakišti koją. Net ir sugebėjus pateikti staigmeną ir vienose iš trijų rungtynių pasiekus pergalę Japonijos rinktinės šansai žengti toliau būtų labai migloti. Dabartinėje sistemoje visos komandos dės maksimalias pastangas dėl pergalės prieš Japoniją kuo didesniu skirtumu, tad pirmą kartą šalies istorijoje žengti tarp 8 stipriausių komandų šiuo metu atrodo neįmanoma užduotis Japonijos rinktinei.

Namų sienos retai, kada padeda iššauti šeimininkių komandoms. Pastarąjį kartą šeimininkai tarp 4 stipriausių komandų pateko 2000 metais, kai olimpinės žaidynės vyko Sidnėjuje. Nė vienai iš šeimininkių, kurios savo vietas olimpiadoje gaudavo tik dėl organizacinių teisių, sublizgėti nepavykdavo.

Lillardas, Okogie Lillardas, Okogie

Ar bus pasiektas geriausias visų laikų Afrikos žemyno atstovų pasirodymas?

REKLAMA

Jokiai Afrikos žemyno rinktinei dar nėra pavykę nužygiuoti iki olimpinio turnyro ketvirtfinalio etapo, o aukščiausia užkariauta pozicija buvo 10. Šį rezultatą užfiksavusios yra Nigerijos, Angolos ir PAR rinktinės.

Panašu, kad Nigerijos krepšininkai šįmet turi puikias galimybes sukurti istoriją. Net 8 šios rinktinės krepšininkai rungtyniauja NBA, o komandą pergalių keliu bandys vesti taip pat stipriausioje pasaulio lygoje eilę metų darbavęsis amerikietis Mike’as Brownas.

Sukliudyti istoriniam Nigerijos pasiekimui gali du faktoriai. Visų pirma tai grupė, kurioje žais ši rinktinė. B pogrupį galima drąsiai vadinti mirtininkų ir kažką prognozuoti jame yra sunkiausia. Sąlyginai mažiausias skirtumas tarp nominalių lyderių ir autsaiderių sufleruoja, kad šioje grupėje trečioji rinktinė turi puikias galimybes įšokti į ketvirtfinalio traukinį. Vis dėlto to net ir dėl tos vienos pergalės Nigerijai teks kovoti su tokiomis komandomis kaip Australija, Vokietija ir Italija.

Kitas faktorius, dėl kurio Nigerija, net ir turėdama potencialiai pajėgią sudėtį, turėtų nerimauti, yra jos pačios pasirodymas pasaulio pirmenybėse. Jau 2019 metais buvo kalbama, kad ši rinktinė gali nužengti labai toli, tačiau galiausiai to gerai funkcionuojančio darinio taip ir neišvydome. Nors Nigerija pasirodė geriausiai iš Afrikos atstovų, tačiau 17 pozicija nėra ta, kuri įkvėptų daug pasitikėjimo prieš olimpiadą.

REKLAMA

Campazzo, Millsas Campazzo, Millsas

Ar australai nutrauks olimpinių žaidynių prakeiksmą?

FIBA sudarytame reitinge Australijai skirtas olimpinių žaidynių favorito statusas. Nors tokia nominacija atrodo kiek pritempta, tačiau kad Australija pagaliau gali nutraukti olimpinių žaidynių prakeiksmą yra daugiau negu realu.

Australai 4 kartus yra patekę į olimpinių žaidynių pusfinalį ir visus 4 sykius liko be medalių. 1996 ir 2000 metais olimpinio medalio svajonę australams sudaužė būtent mūsų šalies rinktinė.

Negana to, australai niekuomet medaliu nesidžiaugė ir pasaulio pirmenybėse. Nors pirmą kartą tarp 4 stipriausių pasaulio pirmenybių komandų ši rinktinė pateko 2019 metais, tačiau ir tuomet puikų krepšinį demonstravę australai liko ketvirti.

REKLAMA

Net ir mirtininkų grupėje žaisianti Australija turi favorito statusą, o šios komandos sudėtis atrodo išties puikiai subalansuota. Komanda turi labai daug talento perimetre, kur pagrindiniu smuiku vis dar griežti turėtų Patty Milsas, o arčiau krepšio gali būti puikiai išnaudojami Aronas Baynesas, Joe Inglesas ar netgi Jockas Landale’as.

Dončičius Dončičius

Kiek ryški bus L.Dončičiaus žvaigždė?

L.Dončičius bus ryškiausia čempionato žvaigždė, rungtyniaujanti ne JAV rinktinėje. Olimpinės atrankos metu Kaune pamatėme, kiek daug gali vienas žaidėjas, kai jis yra kūrėjas. Nė vienoje kitoje komandoje visas žaidimas nebus tiek priklausomas nuo vieno žmogaus, kiek tai bus Slovėnijos rinktinėje.

Jau grupės etape slovėnai susidurs su Argentinos ir Ispanijos rinktinėmis. Pastaroji komanda turi daugiausiai potencialo pristabdyti slovėnų vunderkindą, o ir Ispanijos rinktinės priekinė linija vis tik turėtų būti sunkiai įkandama olimpinių žaidynių debiutantams.

REKLAMA

Sunku įsivaizduoti, kad slovėnai liktų už ketvirtfinalio etapo borto, o tokio varžovo vienerių rungtynių dramoje mažai kas norėtų net ir iš turnyro favoritų. Vienas L.Dončičius gali paskandinti praktiškai bet kurią komandą ketvirtfinalyje ir sukurti Slovėnijos krepšinio istoriją.

Australija Australija

Ar turėsime naujus prizininkus?

Iš 12 turnyre dalyvausiančių komandų kol kas ant nugalėtojų pakylos yra lipusios penkios rinktinės. Vienokios ar kitokios prabos apdovanojimus bent sykį iškovojo Argentina, Prancūzija, Italija, Ispanija ir JAV.

Nors visos šios penkios komandos realiai pretenduoja kovoti dėl medalių ir Tokijuje, tačiau pagrindinėmis pretendentėmis pačiupti pirmąjį savo medalį istorijoje turėtų būti Australija ir Slovėnija. Šios dvi rinktinės šiuo metu atrodo kaip daugiausiai potencialo turinčios rinktinės iš tų, kurios olimpinių medalių dar niekuomet neiškovojo.

REKLAMA

Durantas Durantas

Ar JAV užteks turimų žvaigždžių ryškumo

JAV rinktinė į olimpines žaidynes vėl atvyksta su pagaląstais ginklais. Nors užsitęsęs NBA sezonas, koronavirusas stipriai jaukė šios rinktinės pasirengimą bei galutinę sudėtį, tačiau šios komandos žvaigždynas vis dar nekelia klausimų, kas yra turnyro favoritas.

Pirmą rimtą išbandymą JAV rinktinė turės jau grupės etape. Rungtynėse su Prancūzija labai realu, kad turėtų spręstis A grupės nugalėtojo klausimas. Pagrindiniu prancūzų pranašumu šiame susitikime galėtų tapti Rudy Goberto faktorius po krepšiu, tačiau klausimas, ar tik jėgos ir centimetrų tokioje dvikovoje gali užtekti.

Vargu, ar olimpinėse išvysime visą JAV rinktinės potencialą. Net trys žaidėjai dar prieš kelias dienas kovėsi dėl čempionų žiedų NBA, o pora krepšininkų buvo prikabinti prie rinktinės tik po to, kai iš komandos dėl skirtingų priežasčių iškrito Bradley Bealas ir Kevinas Love’as.

REKLAMA

Vyriausiasis JAV rinktinės treneris Greggas Popovičius po pralaimėjimų draugiškose rungtynėse guodėsi tuo, kad tai tik kontroliniai mačai, o kluptelėjimų pasitaikydavo visada. Vis tik tos nesėkmės bent iš dalies parodė, kad ši komanda nėra nenugalima ir jau nuo ketvirtfinalio etapo terpės pasiteisinimams, kai sudėtyje turi Deviną Bookerį, Keviną Durantą bei Damianą Lillardą, neliks.

Satoransky Satoransky

Ar čekai pasinaudos istoriniu šansu?

Čekoslovakijos rinktinė olimpinėse žaidynėse praėjusiame tūkstantmetyje buvo gana dažna viešnia, o 1960 metais netgi užėmė penktąją vietą. Vis tik atsiskyrusios Čekijos istorijoje tai bus pirmosios olimpinės žaidynės.

Čekai savo pasirodymą pradės itin svarbiomis rungtynėmis su Irano rinktine. Ir jau šiame susitikime Čekija turi kelti uždavinį ne tik iškovoti pergalę, bet tai padaryti kuo didesniu skirtumu. Čekams labai svarbus bus praleistų įmestų taškų santykis, kadangi Roneno Ginzburgo auklėtiniai realiausiai pretenduoja į trečiąją vietą grupėje. Turint omenyje, kad vėliau laukia akistatos su prancūzais ir amerikiečiais šis balansas vėliau gali būti stipriai pablogintas.

REKLAMA

Jau olimpiniame atrankos turnyre bei pasaulio pirmenybėse driokstelėję čekai turi istorinį šansą žengti į olimpinių žaidynių ketvirtfinalį, o tai būtų fantastiškas pasiekimas būsimiems Europos čempionato šeimininkams.

Durantas, Rubio Durantas, Rubio

Kas tinkamiausiai atstovaus Senajam žemynui?

Vienintelis kartas, kai nė viena Europos rinktinė nelipo ant apdovanojimų pakylos buvo 1936 metais. Tuomet medalius išsidalino JAV, Kanados ir Meksikos rinktinės, o iš europiečių geriausiai pasirodė ketvirtą vietą užėmusi Lenkija.

Pastarosiose 3 olimpiadose pirmąją vietą buvo rezervavusi JAV, tačiau bent 2 iš keturių stipriausių komandų būdavo būtent iš Europos. Ispanai tris kartus iš eilės lipo ant nugalėtojų pakylos ir du iš tų kartų žaidė finale, tačiau būtent olimpinio aukso niekuomet taip ir neiškovojo. Šiai nueinančiai brolių Gasolių kartai tai yra paskutinė proga pabandyti išpildyti ir šią svajonę.

REKLAMA

Daugiau nė vienos Europos žemyno atstovės krepšininkas savo kolekcijoje olimpinio medalio neturi. Iš rinktinių, kurios pateko į šių metų olimpines žaidynes, pastarieji olimpinį sidabrą iškovojo italai 2004 metais, o prancūzai tokiu apdovanojimu džiaugėsi 2000 metais. Nors Europos žemynas atrodo išties nuskriaustas, kai olimpinėse nėra Serbijos, Lietuvos, Graikijos ar Kroatijos, tačiau bent vienas olimpinių medalių komplektas į Europą iš Tokijo turėtų atkeliauti.

Olimpiada Olimpiada

Ar koronavirusas nesugadins žaidynių?

Šis itin nemalonus klausimas artimiausiu metu lydės visus pagrindinius sporto renginius. Nors iki olimpinių žaidynių starto tėra likusios vos kelios dienos, tačiau teoriškai vis dar nėra atmetama atšaukimo opcija.

Tokio formato pirmenybėse koronavirusas gali būti negailestingas. Jeigu Eurolygoje ar NBA visada yra galimybė nukelti vienerias ar daugiau rungtynių, tai olimpinės žaidynės tokios opcijos neturės. Vienas ar keli atvejai kažkurioje iš rinktinių gali negrįžtamai sudaužyti olimpines svajones. Belieka viltis, kad iš visų pasaulio kampelių į vieną miestą suplūstantys atletai bus saugomi maksimaliai ir didesnių nesklandumų pavyks išvengti.

„Ilgoji pertrauka“: išsamiai apie visas LKL komandas – kas verti pagyrų, kas gavo spragilų, kaip susidėlios „Didysis ketvertas“ bei kas turėtų kristi žemyn


16 komentarai
Naujausi komentarai (16)
Geriausiai ivertinti (16)
PRO komentarai (1)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
TVARKARAŠTIS