Graikijos krepšinio klubo savininkai: komandos valdymas jiems yra... hobis (7)

Kovo 7 d., 16:58
LKL Blogeris

Graikijos krepšiniui šie metai - itin sunkūs. Krizė skaudžiai smogė sportui, krepšinis nebuvo išimtis. Šis Graikijos čempionatas yra vienas silpniausių, daugelis komandų turi finansinių problemų, žaidėjai atvyksta ir išvyksta – vieni, nes nėra pakankamai geri (komandos neturi pinigų geresniems), kiti – nes jiems nemoka atlyginimo.

Graikijos krepšinis niekada neturėjo didelių investuotojų ir geros strategijos. Visada buvo keli turtingi krepšinį mylintys vyrukai, pasiryžę skirti pinigus komandoms, nes tų pinigų jie turi daugiau nei pakankamai. Niekas iš krepšinio neuždirba, o jei nori tapti krepšinio klubo valdybos nariu, turi būti pasirengęs gerai atlapoti piniginę.

Kelios Graikijos komandos turi tuos gerus turtingus “dėdes”, kurie pasiryžę prarasti pinigus dėl savo hobio. Per pastaruosius 20 metų krepšinio pasauliniu mastu tapo profesionalus, todėl reikia daug pinigų išlaikyti jį aukštame lygyje. Tik dvi mūsų šalies komandos turi labai turtingus savininkus, kurie gali sau leisti mokėti didelius pinigus iš savo kišenės vien tam, kad pamatytų kaip jo komanda laimi.

REKLAMA

Aš kalbu apie “Olimpiacos” ir “Panathinaikos”. Kalbant ARIS, PAOK ir AEK, jos turėjo tiek geresnių, tiek blogesnių laikų. Kitos komandos daugiausiai turėjo blogus metus.

Kol prieisime prie dviejų stipriausių Graikijos komandų, pakalbėkime apie likusias. “Maroussi” klubas buvo pakilime, kai jį valdė Graikijos statybų įmonės vadovas B.Vovos. Jis padėjo šiai ekipai sėkmingai gyvuoti 6-7 sezonus. Tačiau atrodo, kad tam jau atėjo pabaiga, nes Vovos pasitraukė iš komandos (tiesa, jis šiame sezone dar skyrė pinigų ekipai, nepaisant to, jog su ja atsisveikino). „Morroussi“ nepasisekė dėl to, jog šiai komandai tenka konkuruoti su to paties miesto „Panathinaikos“, taigi ji neturi tokio palaikymo, kalbant ir apie fanus.

“Panellinios” klubą valdo M.Kyriakou, Graikijos laivybos magnatas ir verslininkas. Kyriakou valdo multimedijos kompaniją Antenna Group, taip pat yra vienas iš naftos kompanijos savininkų (Bacoil International and Athenian Oil Trading Inc.) ir laivybos kompanijos (Athenian Sea Carriers Ltd.) Singapūre savininkas. Ir tai tik dalis jo viso turto.

“Panellinios” yra “gyva” krepšinio komanda, tačiau jos bėda yra ta, kad ekipa neturi realios fanų bazės. “Panellinios” visuomet buvo “Panathinaikos”, AEK ir “Olympiacos” komandų šešėlyje. Šiais metais “Panellinios” stengėsi tai pakeisti, persikėlę į Lamios miestą, kuris yra 200 km nutolęs nuo Atėnų, tačiau šis eksperimentas nesuveikė, nes komandos lankomumo rodikliai nepasikeitė. Kyriakou palaiko „Panellinios“ finansinį stabilumą, tačiau dar niekada nekėlė ekipai ambicingų tikslų, nekilo į karą dėl gerų žaidėjų su kitais klubais ir dėl to „Panellinios“ pastaruosius 20 metų yra tik Graikijos lygos vidutiniokė.

REKLAMA

“Aris” ir PAOK yra tos dvi šiaurinės Graikijos dalies komandos, kurios turi dideles fanų bazes. Tačiau šios dvi komandos praktiškai niekada neturėjo investuotojų, kurie padėtų joms išlikti tarp stipriausių Graikijos komandų ir tinkamai su jomis konkuruoti. Ekipos turėjo kelis sėkmingus metus, tačiau kartu ir menką stabilumą, nuolatines finansines problemas ir tikrai prastų sezonų.

AEK pavyzdys panašus. Tiesa, klubas turėjo puikų investuotoją Yannį Filippou. Tačiau tuomet, kai jis pamatė, kad iš krepšinio ne tik kad neužsidirbs, o dar ir neteks didelių pinigų, jis, po kelių sezonų, nusprendė pasitraukti. AEK gyvuoja dėka savo fanų ir neaiškios reputacijos verslininkų.

“Kolossos Rhodes” – viena iš tų ekipų, kuri neturi finansinių problemų. Komanda turi investuotojų, kurie palaiko klubo gyvybiškumą, tačiau net ir jie mato “dosnumo” ribas. “Kolossos” laimėjo bilietą šį sezoną dalyvauti Europos taurės varžybose, tačiau komanda atsisakė šios galimybės, įvertinusi tai, jog ekipai gali būti per sunku finansiškai dalyvauti šiame turnyre, nes klubas statosi naują areną.

Apskritai kalbant, ši komanda turi gerus fanus ir gerą atmosferą, yra gyvybinga ir yra tarsi brangakmenis Graikijos lygoje. Komanda, kuri pamažu, bet stabiliai vis auga.

Graikijos krepšinio titanai ir oligarchai

Tik dvi komandos Graikijos lygoje pastaruosius 20 metų turi tokius savininkus, kurie leidžia joms išsilaikyti viršūnėje. Graikijos krepšinis yra gyvas dėka trijų šeimų: Kokkalis, Angelopoulos ir Yannakopoulos. Pirmosios dvi tvarko “Olympiacos” ūkį, kita – “Panathinaikos”.

REKLAMA

Kokkalis perėmė “Olympiacos” valdymą 1991 metais ir padėjo atgimti šiai ekipai.

Kartu su Kokkaliu “Olympiacos” laimėjo 5 Graikijos čempionų titulus, 3 Graikijos taures, iš viso dalyvavo 4 Eurolygos finalo ketverto varžybose, 1997 metais laimėjo Eurolygos čempionų titulą.

Tokie žaidėjai kaip Eddie Johnsonas, Roy’us Tarpley, Walteris Berry, Žarko Paspaljis, Davidas Riversas, Dino Radja, Sasha Volkovas, Milanas Tomičius, Draganas Tarlačas, Artūras Karnišovas, Johnny Rogersas, Arijanas Komazecas, Fabricio Oberto, Blue Edwardsas, Giorgos Sigalas, Pangiotis Fasoulas, Dimitris Papanikolaou ir daug kitų žaidė auksiniu Kokkalio laikotarpiu.

Kokkalis negailėjo didelių pinigų komandai, pirko geriausius žaidėjus ir kūrė neįtikėtiną ekipą. Iš kur toks dosnumas? Kokkalis patenka tarp 500 turtingiausių pasaulio žmonių…Ar reikia dar ką pridurti…Kokkalis buvo toks savininkas, kuris dėl komandos galėtų padaryti bet ką… Jis buvo aistruolis – savininkas, jį mylėjo visi radikaliausi “raudonųjų” fanai. Kokkalis mylėjo “Olympiacos”, futbolą, norėjo sukurti krepšinio imperiją. Tačiau kai “Panathinaikos” pradėjo laimėti, Kokkalis kiek nustūmė krepšinį į šalį ir koncentravosi į futbolą. Tuomet “Olympiacos” išgyveno vidutiniškus sezonus, kurie baigėsi, kai prie ekipos prisijungė broliai Angelopoulos.

REKLAMA

Prieš kalbant apie naują “Olympiacos” erą, noriu išlaikyti chronologiją ties kai kuriais dalykais. Palikime trumpam “Olympiacos” ir pažvelkime į “Panathinaikos”, kitą geriausią Graikijos komandą. Broliai Giannakopoulos, Pavlos ir Thannasis 1987 metais perėmė “Panathinaikos” kontrolę.

Iki šiol jie liko komandoje ir jai išleidžia dešimtis milijonų eurų. Šie broliai yra kaip Kokkalis – pirma “Panathinaikos” aistruoliai, po to - savininkai. Jie myli komandą iki pamišimo, o literatūriškai kalbant, net suserga, kai ekipa pralaimi (beje, Thannasis turi problemų su širdimi, todėl gydytojai jam rekomendavo nesilankyti lemiamose ekipos rungtynėse). Broliai Giannakopoulos yra pasirengę padaryti viską, kad tik “Panathinaikos” laimėtų.

Dėl to kyla ir įvairių ekstremalių incidentų (pavyzdžiui, Thannasis rungtynių metu yra skėlęs antausį vienam Graikijos lygos teisėjų arba po Eurolygos finalo ketverto Berlyne jis sviedė krūvą monetų po ispanų teisėjo Juano Carloso Arteagos kojomis, sakydamas, kad jis buvo nupirktas). Dėl nevaldomo charakterio Thannasis gavo Uragano pravardę.

Broliai Giannakopoulos yra farmacinės kompanijos Vianex bedraturčiai, kompanijos, kurios metinė apyvarta siekia 200 milijonų eurų.

“Panathinaikos” kontrolę perėmę 1987 metais broliai Giannakopoulos pirmojo Graikijos čempionų titulo laukė 11 metų (dėl “Olympiacos” dominavimo).

REKLAMA

Nuo 1998 metų (kai “Panathinaikos” laimėjo pirmąjį Graikijos lygos auksą), Atėnų komanda laimėjo 12 aukso medalių komplektų per 13 metų. Nuo 1987 metų “Panathinaikos” iškovojo 8 Graikijos taures, 5 Eurolygos čempionų titulus, žaidė 9 Eurolygos finalo ketverto varžybose. “Panathinaikos” ekipą galima vadinti sėkmingiausia ekipa visoje Graikijos krepšinio istorijoje.

Broliai Giannakopoulos nupirko tokius žaidėjus kaip Dominique Wilkinsas, Byronas Scottas, Nikos Galis, Panagiotis Giannakis, Sasha Volkovas, Dino Radja, Michaelis Kochas, Johnas Salley, Fannis Christodoulou, Fragiskos Alvertis, Nikos Ekonomou, Stojko Vrankovičius, Arijanas Komazecas, Hugo Sconochini, Marcelo Nicola, Dejanas Bodiroga, Johhny Rogersas, Ibrahimas Kutluay, Šarūnas Jasikevičius, Lazaros Papadopoulos, Dimitris Diamantidis, Vassilis Spanoulis ir daug kitų.

Kai “Panathinaikos” pradėjo šluoti titulus ir Kokkalis nusprendė daugiau dėmesio (ir pinigų, žinoma) skirti futbolui, “Olympiacos” išgyveno kelis vidutiniškus sezonus, nuo 2000-ųjų iki 2006-ųjų.

2004-05 metų sezone “Olympiacos” komanda “rado” naujus investuotojus - brolius Angelopoulos. Panagiotis ir Giorgos Angelopoulos pirmiausiai atėjo į klubą kaip viceprezidentai, o netrukus visai perėmė klubo valdymą iš Kokkalio.

Tai lėmė “Olympiacos” atgimimą. Kartu su broliais Angelopoulos “Olympiacos” 2010 metais laimėjo Graikijos taurę (po 8 metų pertraukos) ir pasiekė 2 Eurolygos finalo ketverto varžybas ir šiemet yra pakeliui link trečiųjų.

REKLAMA

Jie nupirko tokius žaidėjus kaip Arvydas Macijauskas, Lynnas Greeras, Joshas Childressas, Nikola Vujčičius, Linas Kleiza, Milošas Teodosičius, Vassilis Spanoulis, Theo Papaloukas ir daug kitų. Ir buvo pasirengę mokėti neįtikėtinas sumas šioms žvaigždėms.

Jie myli krepšinį ir myli “Olympiacos”. Jie yra naujos kartos vadovai Graikijos sporte ir atrodo, kad čia jie nusiteikę likti. Jie yra laivybos ir plieno magnatai, kurių turtas siekia daugiau nei 3 milijardus dolerių.

Kaip jau galėjote suprasti, yra tik viena priežastis tapti Graikijos klubo savininku: meilė krepšiniui ir meilė komandai. Labai turtingi žmonės, kurie myli savo komandą ir turi finansinį statusą yra sėkmingiausi Graikijos krepšinio klubų savininkai.

Komandos ir jų valdymas jiems yra... hobis ir jiems nesvarbu, kiek tas hobis kainuoja. Ir jie yra pagrindinė priežastis, jog Graikijos krepšinis išlieka matomas.

Žinoma, jie daro daug klaidų, iš kurių didžiausia, mano manymu, yra bendradarbiavimo tarpusavyje stoka. Jei didieji Graikijos krepšinio magnatai suvienytų jėgas, tai padėtų augti Graikijos krepšiniui, padėtų pastatyti tvirtus jo pamatus ateičiai.

Bet net ir su visais jų trūkumais ir netobulumu reikia pripažinti, kad šie turtingi žmonės yra ta jėga, kuri palaiko mūsų profesionalaus krepšinio gyvybę.

Nikos Kousoulis

Gairės: lkl
7 komentarai
Naujausi komentarai (7)
Geriausiai ivertinti (7)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Palaikyk savo komandą