J.Williamsas: silpnų komandų lyderis, kuriam „Rytas“ kol kas yra aukščiausias karjeros taškas (56)

liepos 24 d., 10:02
J.Williamsas rungtyniaus sostinėje
J.Williamsas rungtyniaus sostinėje
Edgaras Pulkovskis

Vilniaus „Ryto“ komanda paskelbė apie savo pirmąjį pirkinį iš užsienio ir juo tapo mažai kam Lietuvoje girdėtas krepšininkas Jarvisas Williamsas.

28 metų 202 cm ūgio vidurio puolėjo tikrasis vardas Reigarviusas, todėl internete nemažai informacijos apie jį būtent su šiuo vardu, bet pats jis prisistato trumpiniu.

J.Williamso karjera koledže nesusiklostė – per pirmus dvejus metu Gordono koledže jis nesužaidė nė vieno mačo ir tada persikėlė į „Murray State“, kur tapo ryškia figūra ir per paskutinius dvejus metus fiksavo 15 taškų ir 9,1 atkovoto kamuolio vidurkius. Tada jis buvo naudojamas daugiau kaip centras, ką byloja ir tai, kad per 69 mačus vos kartą bandė atakuoti iš toli.

Vienintelis buvęs J.Williamso komandos draugas, kuris pasiekė aukštumas, yra Fynikso „Suns“ gynėjas Cameronas Payne‘as.

REKLAMA

J.Williamsas Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) klubų nesudomino, todėl pasuko į Europą ir 2015 m. sukirto rankomis su Vroclavo „Šlask“ klubu. Lenkai turėjo būti patenkinti šio aukštaūgio įsigijimu, kadangi jis tapo lyderiu (17,2 tšk., 8,9 atk. kam.), bet komandai reikalai nesiklijavo ir ji visą laiką buvo turnyrinės lentelės pabaigoje, o, galiausiai, finišavo vos 14-a.

Tiesa, J.Williamsas sezono neužbaigė, kadangi sulaukė Bursos „Tofaš“ kvietimo. Dabar šis klubas puikiai žinomas, bet 2016 m. pradžioje jis dar rungtyniavo antroje Turkijos lygoje. Būtent su amerikiečio atvykimu „Tofaš“ laimėjo antrojo diviziono kovas, o pats atletas per 20 minučių fiksavo 13,4 taško ir 5,2 taško vidurkius.

„Tofaš“ vadovai nusprendė, kad J.Williamsas nėra tas žaidėjas, kuris vertas parodyti savo sugebėjimus aukščiausioje lygoje, todėl jo kitam sezonui nepasiliko ir atletas pasuko į kitą antrąją lygą – Prancūzijos. Ten atletas užsibuvo net dvejus metus – gynė Dordonės „Bouzalac“ ir Kano „Calvados“ garbę.

15,7 taško ir 6,7 atkovoto kamuolį vidurkį „Bouzalac“ sudėtyje turėjęs J.Williamsas padėjo ekipai iškopti į aukščiausią lygą, bet vėlgi šanso pasirodyti ten jis negavo. Tai yra analogiška situacija, kokią matėme „Tofaš“ atveju.

REKLAMA

J.Williamsui nieko kito neliko, kaip dar metams likti „PRO B“ pirmenybėse, kur šįkart jis papildė Kano ekipos sudėtį. Nors jis žaidė galingai (16,4 tšk. ir 6,2 atk. kam.), tačiau „Calvados“ liko tik 14-a.

Vasarą J.Williamsas vėl turėjo pasukti atgal į šalį, kurioje pradėjo profesionalo karjerą – į Lenkiją, kur papildė Radomo „Hydro Truck“ komandą. Klubas neįveikė atrankos į FIBA Europos taurę, o vietinėse pirmenybėse buvo tik vidutiniokas – liko 11-oje pozicijoje. Paties žaidėjo statistika vėl buvo nebloga – 14,9 taško ir 6,6 atkovoto kamuolio.

2019 m. J.Williamso karjera pakrypo į Nyderlandus – tapo Leideno ZZ nariu. Vietinėse pirmenybėse jis turėjo 18 taškų ir 8,2 atkovoto kamuolio vidurkį, o FIBA Europos taurėje – 14,1 taško ir 8,3 kamuolio. Nė viename turnyre ZZ nieko ypatingo nenuveikė: iki sezono nutraukimo dėl COVID-19 Nyderlanduose buvo 5-oje pozicijoje.

Pernai J.Williamsas gavo galimybę parodyti savo sugebėjimus aukštesniame lygyje – Kremonos „Vanoli“ klube. Italijos lygoje ši ekipa pastaraisiais metais buvo įsitaisiusi pirmajame aštuonete, tad galima ją vadinti nebloga vidutinioke. Pats J.Williamsas turėjo itin svarbų vaidmenį (27 min. per mačą) ir pelnydavo 12,4 taško bei sugriebdavo 8,3 kamuolio. Tiesa, „Vanoli“ nepateko į atkrintamąsias – liko 10-a.

REKLAMA

Klubui sezonas buvo nesėkmingas, bet J.Williamsas atkreipė į save dėmesį dėl geros kovos po krepšiais – buvo antras visoje lygoje. Arti dešimtuko jis buvo ir pagal renkamus naudingumo balus – su 16,9 vidurkiu liko 11-as.

Skaičiai Italijos lygoje, ypatingai vidutinėse komandose, kartais būna apgaulingi. Čia geras pavyzdys yra Pasvalio „Pieno žvaigždes“ 2018 m. papildęs Emmanuelis Omogbo, kuris tuomet irgi buvo tarp lyderių pagal atkovotus kamuolius – su 8,9 vidurkiu buvo 3-as lygoje, tačiau Lietuvoje jam prisitaikyti sekėsi gana sunkiai.

J.Williamsą, kuris pats teigė mėgstantis žaisti ir sunkiuoju kraštu, galima vadinti senesnio kirpimo „ketvirtu numeriu“, kadangi jis prastokai pataiko iš tolimesnės distancijos. Pirmajame sezone Prancūzijos antroje lygoje jis per 42 mačus metė vos 20 tritaškių (pataikė 5), o štai kitoje ekipoje jau siautėjo ties perimetru ir per 30 mačų atliko 105 šūvius iš toli, pataikydamas 32 (30,5 proc.). Nyderlanduose J.Williamsas jau atrodė tarsi snaiperis – 43,1 proc. pataikymas – 25 iš 58 bandymų. Tiesa, FIBA Europos taurėje jau tik 9 iš 28 (32 proc.). Greičiausiai, kad pasirodymas Nyderlanduose yra labiau išimtis iš taisyklės, kadangi Italijoje jis per 27 rungtynes iš perimetro atakavo tik 31 sykį ir pataikė vos 6 kartus, kas yra 19,4 proc.

REKLAMA

Akivaizdu, kad J.Williamsas bus tas žaidėjas, ties kuriuo varžovai galės rizikuoti ir daugiau sutelkti pajėgų po krepšiais, kadangi nei ties perimetru, nei metant iš vidutinio nuotolio jis nėra labai pavojingas. „Rytui“ tai neturėtų būti labai aktualu, jeigu jis bus daugumą laiko naudojamas kaip centras.

J.Williamso stiprybės yra atletiškumas, greitis, gera kova dėl atšokusių kamuolių ir mobilumas. Dėka savo greitų rankų jis per mačą perima bent jau po vieną kamuolį, o dar nemažai būna situacijų, kur jis pamuša žaidimo įrankį ir jį perima komandos draugai arba būna tiesiog nutraukta varžovų ataka.

Geriausias būdas išnaudoti J.Williamsą tai yra „2 prieš 2“ situacijose. „Vanoli“ sudėtyje jis per vieną ataką rinkdavo 1,095 taško, kas yra „gerai“ „Synergy“ skalėje. Galima išskirti, kad J.Williamsas itin greitai leidžiasi po krepšiu ir telieka jam tinkamai paduoti kamuolį, ką Vaidas Kariniauskas arba Margiris Normantas tikrai gebės padaryti. Tiesa, nugara į krepšį įgūdžių gerokai stinga, tad „laužiant ant ūselio“ jo daug nematysime, nebent pasitaikys itin ryški pranašumo situacija.

Taip pat J.Williamsas yra itin agresyvus „po lenta“, kur sugriebia nemažai kamuolių puolime – net 2,3 per mačą Italijoje. Dažniausiai amerikietis pats renkasi kartoti netikslų komandos draugo metimą, bet ne visada tai sekasi daryti efektyviai, kadangi renkamasi atakuoti iš nepatogių padėčių per varžovų iškeltas rankas.

REKLAMA

J.Williamsas aikštelėje visada atrodo savimi pasitikintis, emocingas ir užsidegęs kovoti. Nors ir neturi gero metimo, tačiau baudas realizuoja tikrai neblogai – karjeros vidurkis siekia 77 proc.

„Rytas“ galės savo naujoką taikyti susikeitimų gynyboje, kur puikiai pasitarnaus jo greitos ir ilgos galūnės. Žaidžiant centro rolėje jam dažnai pristinga centimetrų ir kilogramų, kai reikia grumtis su fiziškai stipresniais priešininkais, tad yra itin pažeidžiamas arti krepšio. Nepaisant savo atletiškumo, J.Williamsas nėra geras lanko saugotojas, kuris blokais baudžia varžovus.

Išvada. „Rytas“ įsigijo gana rizikingą pirkinį, kadangi tai yra žaidėjas, kuris dar nėra ragavęs FIBA Čempionų lygos kovų. Didžiąją karjeros dalį J.Williamsas rungtyniavo vidutinio ar net žemiau nei vidutinio pajėgumo komandose, o tai, jog neužsibuvo niekur ilgiau nei vieną sezoną, byloja, kad juo klubai ne visada likdavo patenkinti. Du atvejai, kai jis žaidė gerai, bet į viršų iškopusi ekipa jo nepasiliko kitam sezonui, taip pat yra šioks toks signalas apie meistriškumą, o galbūt ir charakterį. J.Williamsas tikrai pridės agresijos po krepšiais, o sirgalius sužavės savo dėjimais, kovingumu bei emocijomis.

REKLAMA

J.Williamsas yra neblogas pasirinkimas į atsarginio vidurio puolėjo rolę, kuris labai ribotai galėtų padėti sunkaus krašto vaidmenyje. Jis labai tinka kaip Ivano Buvos pamaina, kadangi yra kitokio stiliaus žaidėjas – pikenrolinis centras, įnešiantis universalumo ginantis. Tuo tarpu kroatas yra lėtesnis ir savo žaidimą grindžiantis jėga. Tiesa, abu gynyboje turės problemų: kroatas – „du prieš du“ gynyboje, amerikietis – arti krepšio.

Būtent centru J.Williamsas ir sužaidė proveržio sezoną Kremonos klube. Iki šiol J.Williamsas buvo tik silpnų ekipų lyderis, kurios į nieką nepretendavo arba kovėsi antruose divizionuose. Solidūs skaičiai Italijoje kartais sudaro klaidingą įspūdį dėl to, jog ten yra puolimo lyga, kur tarp rezultatyviausių žaidėjų buvo Luisas Scola ar Davidas Loganas, išgyvenantys karjeros saulėlydį. Taip pat nereikia pamiršti, jog ekipa buvo tik 10-a. 

Su ribotu biudžetu „Rytui“ nelieka nieko kito, kaip rizikuoti ir įsigyti žaidėją už prieinamą kainą, kurio galbūt rimtai neįvertino kitos pajėgios ekipos. Vilniečiams reikia tikėtis, kad J.Williamsas sėkmingai pritaps ir bus naudingas ne tik puolime, bet ir gynyboje. Kol kas J.Williamsui „Rytas“ yra aukščiausias karjeros taškas ir pažiūrėsime, ar jis turi potencialo kilti dar aukščiau, o galbūt teks vėl grįžti į žemesnio lygio ekipas.

„Ilgoji pertrauka“: išsamiai apie visas LKL komandas – kas verti pagyrų, kas gavo spragilų, kaip susidėlios „Didysis ketvertas“ bei kas turėtų kristi žemyn


Gairės: williamsas, rytas
56 komentarai
Naujausi komentarai (56)
Geriausiai ivertinti (56)
PRO komentarai (2)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti