LKL klubų logotipų analizė ir vertinimas (FOTO) (39)

Lapkričio 22 d., 09:00
LKL Blogeris

Gavęs užduotį išanalizuoti ir įvertinti LKL komandų logotipus pamėginau apžvelgti krepšinio klubų simboliką iš paprasto vartotojo pozicijos. Todėl pirmiausiai norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad nagrinėdamas LKL klubų logotipus, rėmiausi vien vizualine jų išraiška ir nesigilinau į logotipo (emblemos) istoriją bei ištakas. Taip pat manau, jog komentarai ir kritika, kuriuos rasite šiame blog‘e turėtų būti suprasti tik kaip patarimai/pagalba LKL klubams.

Pradžioje teko reitinguoti logotipus, tad suskirsčiau juos vietomis.

Pirmoji vieta po ilgo svarstymo atiteko „Žalgirio“ klubo herbui. Nežiūrint šiokio tokio tautiškumo bei nuobodumo (mano subjektyvia nuomone), šis ženklas atliktas profesionaliai. Viskas yra savo vietose - krepšinio kamuolys, klubo pavadinimas, krepšys (stilizuota “ž” raidė). Visas ženklo turinys įrėmintas skydo formos figūroje, kuri aiškiai simbolizuoja gilias tradicijas, klubo ilgaamžiškumą, heraldines idėjas. Mano galva, šiam logotipui kiek trūksta dinamikos, tačiau jis yra pakankamai atpažįstamas, įsimenamas, lakoniškas bei konkretus. Ženklas yra kompoziciškai teisingas ir simetriškas.

REKLAMA

Antrąją vietą (taip pat po ilgų svarstymų) skyriau „Neptūno“ krepšinio klubo logotipui. Čia irgi matoma pretenzija į šiokią tokią heraldiką, tradicijas, tačiau atspausdinus ženklą ant popieriaus, iškirpus ir užklijavus ant butelio išeitų nuostabi mineralinio vandens etiketė. Galbūt to buvo specialiai siekta? Šiam ženklui taip pat kiek trūksta dinamiškumo, kurio vienintelė apraiška yra 3 strėlės, “kylančios” į viršų. Ar tai Neptūno trišakio, ar trykštančio vandens šaltinio simbolis? O galbūt abiejų reiškinių išraiška? Mano subjektyvia nuomone, ženklą kiek gadina spalvų perėjimai ir šešėliai, tačiau dabar “taip yra madinga”, tad dėl to nepeiksiu. Kalbant apie kompoziciją, ženklas kiek šlubuoja, nes nežiūrint stambesnio “viršaus”, optinis svorio centras oranžinės šiltos dėmės pavidalu atsiduria pernelyg žemai

Trečiąją vietą skyriau Panevėžio „Techaso“ krepšinio klubui. Jis atrodo pakankamai sportiškas, dinamiškas, lengvas, lekiantis, toks, koks ir turi būti krepšinio klubo simbolis, bet iš karto atsiranda nemažas minusas - horizontalusis brūkšnys po žodžio TECH ir užrašo “krepšinio klubas”, kryptis bei “kuprotumas”. Riebus horizontalus brūkšnys smarkiai stabdo dinamiką, tarsi nubraukia visus teigiamus šio logotipo bruožus. Ir pabaigoje turiu pažymėti šio logotipo stebuklingą vizualinį panašumą į PEPSI ženklą. Žinoma, plagiatu to tikrai negalima pavadinti, bet susimąstyti apie spalvas klubo vadovybei, manau, vertėtų - ne dėl to, kad gali kilti kokių nors teisinių keblumų, o tiesiog tam, kad išvengtume tokio pernelyg akivaizdaus panašumo :)

REKLAMA

Ketvirtoje vietoje - Vilniaus „Sakalų“ klubas. Šis ženklas aiškus, sportiškas, lakoniškas, tačiau ir jis turi akivaizdžių minusų. Visų pirma, šiek tiek neramina “nekrepšiniškos spalvos”. Geltonas kamuolys-saulė šiek tiek išmuša iš vėžių. Kyla klausimas - kodėl jis geltonas, kodėl sakalas žalias? Ir, ar tai apskritai sakalas? Man paukščio profilis labiau panašus į erelio ar grifo. Kaip matome iliustracijose, sakalo galva yra labiau kompaktiškos “kvadratinės formos”, o erelio ir grifo profilis yra labiau plokščias, “stačiakampės” formos, ilgesniu snapu. Taip pat kelia abejonių sparnų dydis ir mostas, labiau primenantis skrendančio grifo ar erelio mostus. Murzinokos žalios ir ganėtinai prėskos geltonos spalvos derinys yra gana nuobodus, nors kiek ir paryškintas juodos spalvos pagalba. Nebūtina visur kišti standartinę oranžinę spalvą, bet galbūt situaciją gelbėtų lengvas spalvų pagyvinimas, sodrinimas? :) Na ir, be abejo, sakalą daryčiau kiek atpažįstamesnį :)

Penktąją vietą vienareikšmiškai skirčiau „Kauno“ krepšinio klubui. Ženklas yra neblogas, nors kiek perkrautas smulkiomis detalėmis, t.y. ant nedidelių paviršių, pvz.: rašiklių, pieštukų, ženkliukų, vizitinių kortelių šios detalės pernelyg nusmulkėja, tampa nereikšmingomis ir nematomomis, dėl to logotipas netenka savo “erdviškumo”, 3D vaizdo. Ko gero egzistuoja ir supaprastintas logotipo variantas, skirtas būtent tokiems atvejams. Taip pat kelia abejonių žalia spalva, norėtųsi kiek sodresnio sprendimo, kaip ir „Sakalų“ atveju.

REKLAMA

„Naglio“, „Perlo“, „Alytaus“ ir „Nevėžio“ klubų logotipams skirčiau 6-tąją vietą. Tačiau aptarkime viską iš eilės.

Pradėsiu nuo Palangos klubo „Naglis“. Akivaizdu, jog šiame logotipe mėginta pavaizduoti jūrą ir mėginta gana sėkmingai, tačiau leisiu sau prikibti prie pačios simbolikos ir prie spalvų. Kodėl jūra? Be abejo, tai suprantama, nes „Naglis“ yra Palangos, jūros kurorto klubas ir viskas būtų gražu, bet juk jūra čia pavaizduota rami, vos banguojanti, sprendžiant iš pasirinktos spalvos, virš Palangos jūros galime stebėti tik saulėlydžius. Tuomet kaip čia išeina? Vos banguojantis saulėlydžio krepšinio klubas? Spalva taip pat mėlyna- raudona: šaltas, raminantis derinys. Kamuolys-saulė tarsi užrakintas savo “aureolėje”. Jeigu norime jūros, kodėl jos nepavaizdavus audringos, dinamiškos, viską griaunančios, siaučiančios, smarkios, pergalingos, viską šluojančios savo kelyje :) Nesigilinant į ženklodaros subtilybes, pateiksiu štai tokius, nieko su krepšiniu bendro neturinčius logotipus, kaip dinamiškos jūros pavyzdį :) Jie toli gražu nėra tobuli, tačiau, mano galva, turi šiokios tokios “pergalingos” dinamikos, kuri tiktų krepšinio klubui.

„Perlo“ krepšinio klubo logotipas - paprastas, neįmantrus, kažkiek atkartojantis “motininį” logotipą. Ženklą kiek apsunkina gedulinga, juoda, juosianti pagal visą perimetrą linija. Pažvelkime į Perlo loterijos logotipą - jis atviras, lengvas, žaismingas, švytintis. Išties norėtųsi sukeisti šiuos logotipus vietomis :)

REKLAMA

„Alytaus“ krepšinio klubo logotipas - kas tai? Pačios pirmos man kilusios asociacijos buvo: puodynė su gėle, gėlių, augalų parduotuvė, trąšų parduotuvė, hipiai, gėlių vaikai... Per daug aštrių kampų, nėra dinamikos. Naudojamos spalvos taip pat sukelia daug klausimų. Labai daug gedulingos juodos. Kodėl? Ar tai mirštantis klubas? Tikrai ne! Gal tuomet būtų tikslingiau pakeisti juodą spalvą ruda? Toliau matome oranžinės ir geltonos spalvos derinį (apskritai juoda/geltona spalvotyroje yra “nuodingas” derinys tiesiogine ta žodžio prasme. Prisiminkime buteliuką su nuodais, radiacijos pavojaus ženklus). Mano nuomone, spalvos yra pernelyg giminingos, trūksta kažkokio kontrasto, sportiškumo, veržlumo, agresijos.

Krepšinio klubo „Nevėžis“ logotipo tobulu taip pat nepavadinčiau. Trūksta dinamikos, o logotipo “kryptis” nukreipta žemyn, kuomet pagrindiniai marketingo principai skelbia, jog teigiamai veikiančio prekės ženklo vektorius turėtų būti nukreiptas į viršų ir į dešinę. Ženklo kūrėjai turbūt ir norėjo pasiekti šį vizualinį efektą, tačiau, kaip matome, jiems tai nelabai pavyko, kadangi horizontalioji ašis nusveria vertikaliąją. Ženklas ryškiai “krenta” žemyn.

„Juventus“ logotipui atiteko 7-toji vieta. Jis pakankamai aiškus ir tuo pat metu labai neaiškus, kaip tai bebūtų paradoksalu. Audrinanti raudona spalva be abejo yra gerai, tačiau jos derinys su juoda yra jau kiek atsibodęs, čia akivaizdžiai trūksta trečios spalvos. Taip pat neramina ir gausybė bereikalingų juodų apvadų raudono ploto viduje. Jie yra pernelyg smulkūs ir nelabai reikalingi. Pats ženklas yra pernelyg statiškas, šriftas sunkus, nelengvai įskaitomas. Logotipas įsimenamas gana sunkiai.

REKLAMA

Prienų krepšinio klubo logotipas. 8 vieta. Pati emblema yra gana maloni akiai ir pakankamai sportiška, tačiau glumina kampuotumas, murzinokos spalvos. Tarp kitko, sakalas šiame herbe yra pakankamai “sakališkas” :) Šį logotipą visai įmanoma modernizuoti ir paversti tikrai “skaniu”. Krepšinio kamuolis vietoj akies - tikrai prastas sprendimas. Paukštis atrodo tarsi aklas, išsprogdinęs akį. Logotipą galima būtų ženkliai pagerinti pakeitus “herbo-veliavėlės” (gairelės) formą, pasodrinus spalvas, pakeitus raidžių KK šriftą (parinkti panašų groteską), vietą, galbūt spalvą. Apskritai vertėtų modernizuotį visą vaizdą, nes ženklas tiesiog dvelkia gūdžiais tarybiniais laikais :)

„Šiaulių“ krepšinio klubas. 9 vieta. Logotipui akivaizdžiai trūksta lakoniškumo, jis pernelyg suskaidytas, per daug smulkių detalių. Derinys geltona/raudona/juoda varginantis akį. Suprantama, kad čia naudojamas “šaulys”, Šiaulių miesto simbolis, tačiau jį vertėtų labiau stilizuoti arba pakeisti jo spalvą. Galėčiau netgi teigti, jog iš tolo šis logotipas bus sunkiai atpažįstamas ir suvokiamas tik kaip neaiškios formos spalvota dėmė. Galbūt vertėtų atsisakyti užrašo “Šiauliai” pabraukimo - ta strėlė akivaizdžiai čia ne vietoje. Taip pat nebesimato, kad gaublys, ant kurio stovi šaulys yra būtent krepšinio kamuolys, t.y. iš pirmo žvilgsnio, o gal net ir iš antro labai sudėtinga identifikuoti logotipo paskirtį.

„Lietuvos ryto“ klubas. 10 vieta. Šis logotipas iš pat pirmo žvilgsnio varo į neviltį savo gedulingumu. Pirmas įspūdis – ritualinių paslaugų biuras. Ženklas taip pat yra keistas. Suprantama, jog čia mėginta pavaizduoti abreviatūrą LR, tačiau nesėkmingai, mat dėl neaiškių priežasčių pavyko sukurti tik neaiškios geometrinės figūros pagalba perbrauktą L raidę ir neaiškioje vietoje kybantį, baigiantį nusiristi nuožulniąja plokštuma krepšinio kamuolį. Ženklas akivaizdžiai nukreiptas žemyn, statiškas ir neįkvepiantis.

Gairės: lkl, logotipai
39 komentarai
Naujausi komentarai (39)
Geriausiai ivertinti (39)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti