Nusistovėjęs LKL ekipų sąrašas – unikalus Europoje: visose geriausiose lygose permainų vyksta nepalyginamai daugiau (6)

Balandžio 10 d., 11:00
LKL pirmenybėse intrigos trūksta ne tik čempionų grafoje, bet ir apskritai komandų sąraše (BNS nuotr.)
LKL pirmenybėse intrigos trūksta ne tik čempionų grafoje, bet ir apskritai komandų sąraše (BNS nuotr.)
Gabrielė Miknevičiūtė

Šeši sezonai iš eilės – tiek laiko Lietuvos krepšinio lygoje („Betsafe-LKL“) absoliučiai nekinta komandų sąrašas ir tiek laiko nė viena Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) ekipa palypėti aukštyn neįstengė. Turbūt kitas sezonas pagaliau bus kitoks ir Jonavos „CBet“ su Virginijumi Šeškumi priešakyje pagaliau ateis į pajėgiausią šalies lygą, tačiau net tam įvykus, visos likusios 10 ekipų veikiausiai liks LKL pirmenybėse ir į žemesnį divizioną neiškris.

Vis tik jei šios permainos įvyks ir lygą papildys 11-oji komanda, tai bus ilgai lauktas pokytis LKL, kadangi nusistovėjusi komandų rikiuotė yra tokia ilga, kokios kitose lygoje nebūta.

Beje, kai pastarąjį sykį LKL komandų būrys atrodė kitaip, tada taip pat lygoje matėme visus čia iki šiol esančius klubus, prie jų tiesiog prisijungė „Mažeikiai“, tapę visiškais lygos autsaideriais.

REKLAMA

Vėliau paskutines vietas užėmę Alytaus „Dzūkijos“, „Šiaulių“, Prienų „Vytauto“ ir Kėdainių „Nevėžio“ klubai taip ir liko nepraradę pozicijų aukščiausioje šalies lygoje.

Krepsinis.net portalas pasidairė į kitas pajėgiausias Europos lygas ir kaip komandų rotacijos pastaraisiais metais vyksta jose. Palyginimui rinkomės pajėgiausių lygų sąrašą remdamiesi „Eurohoops“ reitingu, sudarytu prieš šį sezoną, kur LKL čempionatas liko dešimtas.

Užbėgant įvykiams už akių galime pasakyti, kad tokio stabilumo kaip LKL kitose lygose toli gražu neišvysite. 

San Pablo San Pablo

Ispanijos lyga

Praeitas sezonas buvo pandeminis, tad daug lygų padarė išimtis paskutinėje vietoje esantiems klubams ir leido savo vertę įrodyti dabar. Ispanijos pirmenybėse liko žaisti visos praėjusio sezono ekipos, tiesa, jų gretos pasipildė viena komanda – San Sebastiano „Acunsa GBC“, sugrįžusia į „Liga Endesa“ po metų pertraukos ir anksčiau čia praleidusia ilgus metus. Vis tik dabar lygoje ji yra autsaiderė ir gali vėl iškristi į žemesnį divizioną.

REKLAMA

Įprastai Ispanijos čempionate rotacija vyksta kasmet ir aktyviai. Po 2018–2019 m. sezono lygą paliko jau minėta San Sebastiano komanda ir Lugo „Cafes Candelas Breogan“, o papildė Sevilijos „Real Betis“ ir Bilbao „RetaBet“. Abi jos į lygą grįžo po sezono pertraukos, kadangi 2017–2018 m. parodyti rezultatai lėmė iškritimą.

Tada Bilbao ekipą pakeitė Lugo klubas, neužsibuvęs pirmenybėse, o Sevilijos komandos vietą užėmė Manresos „Baxi“

Apskritai Ispanijoje yra dažna praktika, kad epizodiniai blogesni klubo sezonai lemia iškritimą į žemesnį divizioną, bet jau po metų klubai sugrįžta aukštyn.

Manresos klubas irgi yra to pavyzdys, nes po 2016–2017 m. sezono iškeliavo į žemesnį divizioną, bet jau netrukus taip pat grįžo. Tada šią ekipą pirmenybėse pakeitė du klubai – San Sebastiano ir Burgoso „San Pablo“. Pastaroji ekipa yra įkurta tik 2015-aisiais, per dvejus metus ji pakilo į aukščiausiąją šalies lygą ir čia sėkmingai žaidžia iki šiol.

Stelmet Stelmet

REKLAMA

Vieningoji lyga

Savotiškos tarptautinės pirmenybės, tačiau pajėgiausi Rusijos klubai varžosi būtent čia ir sudaro lygos pagrindą. Kadangi Vieningoji lyga yra ir „Eurohoops“ geriausių lygų reitinge, ją įtraukėme ir čia. Tiesa, verta pažymėti, kad įprastų rokiruočių tarp pirmo ir antro diviziono čia tikrai neišvysime ir jos vyko kitais pagrindais, dažnai – politiniais.

Pasikeitimų pastaraisiais metais čia vyko nedaug, tačiau vis tiek daugiau nei mūsų šalies pirmenybėse. 

Šiuo metu pirmenybėse žaidžia 13 komandų. Po praeito sezono rokiruočių neįvyko, tuo tarpu po 2018–2019 m. lygą paliko Rygos VEF, o jos vietos niekas neužėmė – komandų sąrašas tiesiog sutrumpėjo.

Pasipildęs jis buvo ir todėl, kad prieš metus lygą papildė Zelionos Guros „Stelmet“. Ji šiuo metu yra Lenkijos lygos lyderė ir Vieningoje lygoje balansuoja pirmajame šešete. Tuo tarpu po 2016–2017 m. permainų nebuvo, tad lygą galima vadinti gana stabilia, nes esminiai nubyrėjimai vyko anksčiau, kai Vieningą lygą paliko Lietuvos ir kiti klubai. Dar 2013–2014 m. čia žaidė 20 ekipų. 

Kemzūra Kemzūra

REKLAMA

Turkijos lyga

Dar vienos pirmenybės, kur permainų matome kasmet, tiesa, čia jos masiškai vyksta ne tiek dėl komandų rezultatų, kiek dėl finansinių problemų. Turkijos klubai neretai garsėja tuo, kad anksčiau ar vėliau juos užklumpa finansinės bėdos.

Šiuo metu čia rungtyniauja 16 klubų, pernai buvo tiek pat. Tiesa, čia naujokais tapo Kęstučio Kemzūros treniruojama ir Šarūno Vasiliausko atstovaujama Izmiro „Petkim Sport“ komanda, kuri pakeitė Bandirmos „Banvit“, pasitraukusią dėl finansinių rūpesčių. Nors dar ne taip seniai Bandirmos klubas buvo iškovojęs Turkijos taurę, Čempionų lygoje užėmė antrą vietą ir nusileido tik Mariaus Grigonio tempiamai Tenerifės „Iberostar“.

Lygą trumpam buvo papildžiusi Stambulo „Teknik Universitesi“ ekipa, grįžusi net po 13 metų, tiesa, dėl prastų rezultatų ir paskutinės pozicijos neužsibuvusi. Finansiniai rūpesčiai Turkijoje yra dažna klubų išnykimo ar iškritimo į žemesnę lygą priežastis.

2018–2019 m. Turkijos pirmoje lygoje varžėsi viena komanda mažiau, kadangi po praeito sezono bankrutavo Eskišechiro „Basket“, Trabzono „Trabzonsport“, Giresuno „Yesilgiresun“ ir Ušako „Sportif“ klubai. Du pastarieji klubai užėmė paskutines pozicijas, tačiau net nebesistengė išlikti krepšinio žemėlapyje.

REKLAMA

Jų vietas užėmė Afyonharahisaro „Afyon Belediye“, Stambulo „Bahčešehir“ ir antrosios lygos čempione tapusi Ankaros „Turk Telekom“. Pastaroji sėkmingai įsiliejo į lygą, jau pirmais metais pasiekė ketvirtfinalį, šiuo metu Turkijoje yra šešta. Tuo tarpu „Afyon Belediye“ su Evaldu Kairiu iki šiol yra lygos vidutiniokė, o „Bahčešehir“ užima keturioliktą poziciją. Beje, pastarasis klubas yra įkurtas tik 2017-aisiais ir jam užteko metų, kad pasiektų antrosios lygos finalą ir taip žengtų į aukščiausiąją lygą. 

Tuo tarpu po 2016–2017 m. žemyn krito lygos dugne likę Balikesiro „Best Balikesir“ ir Ankaros „Kolejliler“ klubai, jų vietas užėmė minėta Eskišechiro komanda ir Adapazario „Sakarya“, lygoje užsibuvusi iki 2019 m. Abi jos aukštyn kilo dėl geriausių rezultatų antrame divizione.

Fiat Fiat

Italijos lyga

Italijos pirmenybėse po praeito sezono sąrašas sutrumpėjo dviem klubais: nebeliko Romos „Virtus“ ir Pistojos „Oriora“ klubų, kurie susidūrė su finansinėmis problemomis. Vos ištikus koronaviruso krizei italai bene skambiausiai trimitavo apie laukiančius rūpesčius. Šių dviejų komandų niekas nepakeitė. 

REKLAMA

Po 2018–2019 m. Italijos pajėgiausią lygą paliko neblogai ten atrodžiusi, bet taip pat su finansais nesusitvarkiusi Avelino „Sidigas“, iškeliavusi į trečią divizioną. Tuo tarpu Turino „Fiat“ po šio sezono paskelbė bankrotą. Buvo manoma, kad komanda bent teoriškai liks ir stengsis grįžti į elitą per trečią ar antrą lygą, tačiau jos išvis nebeliko krepšinio žemėlapyje.

Taip šių komandų vietas užėmė antroji Bolonijos ekipa „Fortitudo“, Trevizo „De’Longhi“ ir Romos „Virtus“, kurios kelionė čia užtruko tik metus. Iš šios komandos taip pat dabar nebeliko nieko – nesusitvarkiusi su finansais ji sustabdė veiklą. Tuo tarpu „Fortitudo“ šiuo metu yra Italijos vidutiniokė, o Trevizo klubas žengia šeštas. „De'Longhi“ yra įkurta 2012 m. ir ėjo ilgą vadovėlinį kelią iki aukščiausio lygio: pradėjo nuo pačių žemiausių lygų, 2015-aisiais triumfavo trečiame divizione, 2019-aisiais – antrajame ir tik taip pasiekė tikslą.

Tuo tarpu po 2017–2018 metų Kapo D’Orlando „Betaland“ klubo vietą užėmė Triesto „Alma“ ekipa, sėkmingai aukščiausioje šalies lygoje žaidžianti iki dabar. Kapo D'Orlando klubas rungtyniauja antrame šalies divizione, nors būtent 2017–2018 m. sezone dar žaidė ir Čempionų lygoje. 

REKLAMA

Provence Provence

Prancūzijos lyga 

Po praeito sezono Prancūzijos lygoje permainų nebuvo, tuo tarpu ankstesniais metais Antibo „Sharks“ baigė savo trijų sezonų iš eilės pasirodymą pajėgiausioje šalies lygoje, o Pajūrio Foso „Provence“ pasispardė čia vos vienerius metus. Tai buvo pirmas ir paskutinis klubo sezonas aukščiausioje lygoje.

2019 m. šiuos klubus pakeitė Roanės „Chorale“, laimėjusi antrą šalies divizioną ir grįžusi po 5 metų pertraukos, bei Orleano „Loiret“, kuri grįžo po trumpesnės – 2 metų pertraukos.

Metais anksčiau visiška lygos autsaidere liko Iero „Basket“ komanda, kuriai tai buvo antrieji metai paeiliui pajėgiausioje lygoje po keturių sezonų pertraukos. Tiesa, ji iškeliavo ne į antrą divizioną, o visiškai atsisakė profesionalaus klubo statuso – persikėlė į penktąją lygą.

REKLAMA

Antroji galima rotacija neįvyko: Blua ADA klubas laimėjo antrąją Prancūzijos lygą, bet neatitiko reikalavimų keltis aukštyn, todėl savo poziciją išsaugojo Boulazaco BBD komanda. Ji, beje, pajėgiausioje lygoje žaidžia iki šiol.

Pastaroji komanda prie šių pirmenybių prisijungė metais anksčiau – 2017-aisiais, kai liko antra antrajame divizione. Kartu su ja atkeliavo ir čempionė Burgo JL, puikiai įsiliejusi į pirmąją lygą ir dabar joje esanti ketvirta. Šios komandos pakeitė minėtą „Loiret“ ekipą ir tituluotą Nansio SLUC.

Towers Towers

Vokietijos lyga

Vokietijoje permainos vyksta kasmet, tiesa, ne visada pilnu ritmu, kuomet du klubai pakeičia du lygos autsaiderius.

Praeitą sezoną Vokietijoje lygoje matėme 17 klubų, dabar jų – 18. Taip įvyko dėl to, kad lygos nepaliko nė viena ekipa, nors tą teoriškai turėjo padaryti Hamburgo „Towers“. Vis tik jos likimas pasiteisino – dabar lygoje Hamburgo klubas šeštas. Beje, vertas paminėti faktas, kad būtent praeitas sezonas šiai komandai buvo pirmas aukščiausiame divizione.

REKLAMA

Tuo tarpu pajėgiausią lygą papildė Chemnico „Niners“ komanda, kuri iki pandemijos lyderiavo antrame divizione ir po 10 metų jame gavo šansą aukščiausiame lygyje. Dabar komandą nuo geriausių aštuoneto skiria 3 pergalės.

2019 m. būtent Hamburgo komanda išgyveno tokią sėkmės istoriją ir buvo vienintelė, prisijungusi prie pirmosios lygos, tokį šansą turėjo ir Niurnbergo „Falcons“, bet ji reikalavimų neatitiko. Tuo tarpu dėl prastų rezultatą žemyn iškeliavo Bremerbaveno „Eisbaren“ ir Jenos „Science City“, kurią treniravo Marius Linartas, o atstovavo Martynas Mažeika.

2018 m. permainos vyko pilnu pajėgumu – du klubai atvyko ir išvyko, kaip yra įprasta. Gotos „Rockets“ pirmą ir paskutinį sezoną pasirodė pajėgiausioje šalies lygoje, o po šių metų nebeliko profesionaliu klubu, tuo tarpu Tubingeno „Tigers“ per visą sezoną pasiekė viso labo vieną pergalę iš 34 mačų, tad po tokio kracho paliko pirmenybes po 14 metų jose. Beje, per visą šį laiką klubas nė sykio nepasiekė atkrintamųjų ir vis slinko turnyro lentelės gale.

Šias komandas keitė Krailsheimo „Merlins“ bei Vechtos RASTA. Pirmoji į pajėgiausias pirmenybes sugrįžo po dviejų sezonų pertraukos, antroji – po metų. Ankstesni abiejų klubų bandymai, beje, buvo nesėkmingi ir lėmė iškritimus į žemesnį divizioną. Dabar „Merlins“ patenka į pajėgiausių komandų penketą ir tik RASTA vėl gali kristi į antrąją lygą.

REKLAMA

2016–2017 m. buvo įdomesnis Vokietijoje, kadangi be RASTA komandos lygą paliko Hageno „Phoenix“, tiesa, net ne po sezono – dar lapkritį. Dėl finansinių problemų dar spalį klubas paprašė panaikinti jų licenciją, nes suprato, kad neįvykdys įsipareigojimų žaidėjams. Taip šias komandas 2017-asiais keitė minėta „Rockets“ ir Veisenfelso „Mitteldeutscher“.

Spanoulis Spanoulis

Graikijos lyga

Šiuo metu pirmenybėse rungtyniauja 12 klubų – tai yra dviem mažiau nei prieš metus. Beje, dar anksčiau lyga planavo kaip tik plėstis iki 16 ekipų, bet minties atsisakė.

Po praeito sezono pasitraukė Atėnų „Panionios“, kuri per istoriją matė šilto ir šalto. Klubas yra žaidęs ir Eurolygoje, Europos taurėje, tiesa, turėjo duobę nuo 2015-ųjų, kai krito į žemesnį divizioną, bet 2017-aisiais vėl kilo. Vis tik gerų rezultatų trūko, o finansai dabar nustūmė klubą net į trečiąją šalies lygą.

REKLAMA

Traukėsi ir Retimno „Cretan Kings“, kuris devynis sezonus paeiliui kovėsi aukščiausiame divizione, tačiau nusprendė veiklą nutraukti pasitraukus savininkui, o Myrinos „Ifaistos“ ekipa gyvavo vos kelerius metus, kilo nuo trečiojo diviziono ir pasiekusi pirmąjį praeitą vasarą dingo iš krepšinio žemėlapio. Beje, 2018–2020 m. ji buvo atkrintamųjų komanda. Šias komandas pakeitė Agrinio „Messolonghi“, pernai tapusi Graikijos antros lygos čempione.

Po 2018–2019 m. sezono vyko kertinės permainos Graikijos lygoje. Dramos praeitajame sezone galutinai supriešino Atėnų „Panathinaikos“ ir Pirėjo „Olympiacos“ klubus, tad šis traukėsi iš vietinių pirmenybių ir liko tik Eurolygoje. Tiesa, dublerinė komanda ir dabar kaunasi antrojoje šalies lygoje.

OLY ekipą keitė po 8 metų pertraukos į aukščiausią lygą grįžęs Salonikų „Iraklis“, o sezoną čia atžaidusią Atėnų „Holargos“ pamainė Nikėjos „Ionikos“, triumfavusi antrojoje lygoje. Taip pat finansinių rūpesčių turėjusią ir veiklą stabdžiusią Kymio „Kymis“ keitė Larisos „Larisa“.

Metais anksčiau rezultatai iš aukščiausios lygos eliminavo Trikalos „Aries“ ir Amaliados „Koroivos“ klubus, o aukštyn kėlė antrame divizione žibėjusias Atėnų „Peristeri“ bei „Holargos“ ekipas. Pastaroji 2019-aisiais buvo susijungusi su Rodo „Kolossos“ ir pernai veiklą pradėjo iš naujo.

REKLAMA

2016–2017 m. pirmą ir paskutinį kartą istorijoje aukščiausią lygą pasiekusi buvo Lefkados „Doxa“, tiesa, ne dėl rezultatų, o vadinamojo vardinio kvietimo. Dabar klubas žaidžia trečiame divizione. Tuo tarpu Patrų „Apollon“ po šio sezono baigė savo penkerių metų ciklą aukščiausioje lygoje ir smuko žemyn. Šias komandas keitė „Panionios“ ir Larisos „Faros“.

Primorska Primorska

Adrijos lyga

Stipriausia Balkanų lyga, kurioje dalyvauja kelių šalių ekipos, tačiau ją galima traktuoti kaip savotiškas regionines pirmenybes. Lyginant su praėjusiu sezonu klubų skaičius ne tik nesumažėjo, bet paaugo. Prisijungė Splito „Split“ ir Čačako „Borac“, kilusios iš antrojo diviziono.

Po 2018–2019 m. sezono pasikeitimas įvyko vienas – Liublianos „Olimpija“ susijungė su Zagrebo „Cedevita“, o laisvą vietą užėmė Koperio „Primorska“, nugalėjusi antrajame divizione. Tiesa, su šiuo klubu susijusi įdomi istorija, kadangi dar šį sezoną ji atidarė 9 pralaimėjimais ir daugiau mačų nesužaidė – buvo diskvalifikuota ir galimai savo veiklos nebeatkurs. 2019 m. ši komanda buvo tapusi Slovėnijos čempione. Dėl to Adrijos lygoje liko 13 klubų.

Metais anksčiau į Adrijos lygą grįžo Novo Mesto „Krka“ ekipa, turinti gilią istoriją. Kadaise lygos vicečempione buvusi komanda buvo nusiritusi iki antrojo diviziono, tačiau per metus grįžo. Ji užėmė Skopjės MZT vietą. Šiaurės Makedonijos čempionė šiuo metu vėl žaidžia tik antrajame Adrijos divizione.

2016–2017 m. sezone lygoje vėl matėme daugiau klubų – 14, nes tik po to buvo priimtas sprendimas apsistoti ties 12 ekipų ir išdalinti šalims atitinkamą vietų skaičių.

Dėl to 2017 m. vasarą Adrijos lygą paliko ne tik minėta „Krka“, turi buvo paskutinė, bet ir antra Skopjės komanda – „Karpoš Sokoli“. Ji tuo metu buvo Makedonijos vicečempionė. Adrijos pajėgiausioje lygoje ji spėjo pažaisti tik metus.

Haifos Hapoel Haifos Hapoel

Izraelio lyga  

Šiuo metu lygoje yra 13 klubų, nors ilgą laiką – nuo 2012 m. – čia rungtyniavo 12 komandų. Izraelio lygoje permainos periodiškai vyksta, nors jų ir nedaug.

Pernai Haifos „Hapoel“ ir Herclijos „Bnei“ klubai pakeitė Ašodo „Maccabi“ ekipą. Pastaroji grįžo į antrąją lygą, kur yra viena iš lyderių. Tuo tarpu Haifos komanda aukščiausiame divizione laikosi viduriuke, o „Bnei“ ekipai sekasi kiek prasčiau (10 pozicija). Beje, jos iškritimas iš pajėgiausios lygos tebuvo laikinas – vos metus ji praleido antrajame divizione.

Po 2018–2019 m. būtent Herclijos ekipą keitė Haifos „Maccabi“. Pastaroji po 10 metų pertraukos buvo iškritusi į žemesnį divizioną, tačiau greitai sugrįžo į sėkmingą kelią ir iki šiol išlaiko vietą. Metais anksčiau „Maccabi“ vietą buvo užėmusi Beer Ševos „Hapoel“, ir dabar sėkmingai atrodanti pajėgiausioje lygoje.

2016–2017 m. sezoną prasčiausiai baigė jau nebeegzistuojanti Kirjat Gato „Maccabi“, kuri dar metus žaidė antrajame divizione, o po to pasitraukė iš krepšinio. Aukščiausioje lygoje ji iš viso praleido du sezonus. 2017–2018 m. sezone ją pakeitė Ness Zionos „Ironi“, kuriai tai buvo sugrįžimas į aukščiausią lygį po 3 metų pertraukos.

Reziumuojant galima pasakyti, kad Izraelyje klubai kito nedaug ir dažnai sugrįždavo po nedidelės pertraukos, o nuo 2016 m. iki dabar lygoje liko net 10 tų pačių komandų.

Padėkite mums kurti gerą turinį - tapkite Krepsinis.net rėmėju >>


6 komentarai
Naujausi komentarai (6)
Geriausiai ivertinti (6)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti