Penki žaidėjai, kurie turi daugiausiai potencialo sužaisti proveržio sezoną LKL (4)

Rugsėjo 14 d., 16:00
I.Sargiūnas turėtų vaidinti svarbų vaidmenį Prienų ekipoje (BNS nuotr.)
I.Sargiūnas turėtų vaidinti svarbų vaidmenį Prienų ekipoje (BNS nuotr.)
Algimantas Bružas

Lietuvos krepšinio lyga („Betsafe-LKL“) šią vasarą neteko eilės žaidėjų, kurie buvo pakankamai ryškūs praėjusiame sezone. Jų indėlį į komandų rezultatus perims ne tik nemažais skaičius legionierių, bet ir eilė jaunų krepšininkų, kuriems kitas sezonas gali tapti proveržio.

Stebint šios vasaros LKL komandų komplektacijos darbus galima buvo įžvelgti tendenciją, jog dauguma vidurinio ir žemesnio segmento klubų nebebijo svarbaus vaidmens rotacijoje įteikti vos sezoną ar du lygoje praleidusiems atletams.

Vienas tokių klubų – Prienų „Labas GAS“, kuris vieno lyderių rolę numatęs vos vieną sezoną LKL kol kas sužaidusiam Ignui Sargiūnui. Be to, nemaža dalis svarbių žaidėjų arba debiutuos tokiame lygyje (Giedrius Bergaudas, Juwanas Durhamas), arba turi vos vienerių metų žaidimo LKL patirtį (Rapolas Ivanauskas, Justinas Jogminas).

Dar mažiau patyrusi atrodo Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ ekipa, kurioje svarbų vaidmenį vaidins eilė dvidešimties nesulaukusių žaidėjų – Abramo Canka, Paulius Murauskas, Amaras Sylla. Žinoma, „Nevėžis“ yra unikalus atvejis. Savotiška LKL talentų kalvė bent jau artimiausiu metu lygoje sieks ne rezultato, o išpirkų už atsiskleidusius žaidėjus.

REKLAMA

Daugiau potencialo nei patirties LKL turintys žaidėjai svarbų vaidmenį vaidins ir dar eilėje klubų: Panevėžio „Lietkabelyje“ – Panagiotis Kalaitzakis ir broliai Dovydas bei Karolis Giedraičiai, Klaipėdos „Neptūne“ – Matas Jogėla, Nojus Mineikis ir Klaidas Metrikis arba Dovydas Romančenko, „Šiauliuose-7bet“ – Eimantas Stankevičius ir Paulius Danusevičius, „Pieno žvaigždėse“ – Arnas Beručka ir Simas Jarumbauskas, „Dzūkijoje“ – Modestas Paulauskas, „CBet“ – Justinas Ramanauskas.

Jauniems žaidėjams galimybių pasirodyti svarbiausioje šalies krepšinio scenoje pastaruoju metu atsiranda daugiau nei bet kada anksčiau. Portalas Krepsinis.net išrinko penkis krepšininkus, kurie turi daugiausiai potencialo sužaisti proveržio sezoną ir pakreipti savo karjeras į aukštesnį lygį.

Į sąrašą neįtraukti tokie žaidėjai kaip D.Giedraitis ar puikiai pasirengimo cikle su Šiaulių ekipa atrodantis P.Danusevičius, nes jie bus lygos debiutantai. Verti paminėjimo yra R.Ivanauskas, M.Jogėla bei M.Varnas, tačiau pastarųjų dviejų proveržio sezono laukiama jau senokai, tad šį sykį didesnis dėmesys skirtas jaunesniems arba mažiau žinomiems LKL krepšininkams.

Ignas Sargiūnas (Prienų „Labas GAS“)

Praėjęs sezonas („Labas GAS“): 23 min., 9,1 taško (30 proc. trit.), 2,6 atk. kam., 2,1 rez. perd., 1,0 per. kam.

REKLAMA

22 metų 196 cm ūgio gynėjo I.Sargiūno debiutas LKL įvyko praėjusio sezono viduryje, kai jis po Naujųjų prisijungė prie Prienų komandos ir juntamai pastiprino po Marquiso Wrighto išvykimo išretėjusią šios ekipos rotaciją.

Kažkada vienu pespektyviausių 99-ųjų gimimo Lietuvos krepšininkų laikytas I.Sargiūnas trejus metus praleido Jungtinėse Valstijose, kur NCAA koledžų krepšinyje sužaidė viso labo 115 minučių. Po pirmųjų metų Džordžijos universitete jaunas krepšininkas pakeitė mokymosi įstaigą ir persikėlė į Kolorado valstijos universitetą, tačiau adaptuotis prie visiškai naujos aplinkos jam sekėsi sunkiai.

Etapas kitoje Atlanto pusėje I.Sargiūnui nesusiklostė taip, kaip jis, ko gero, tikėjosi ir sugrįžimas į Lietuvą pasirodė kaip kol kas teisingiausias sprendimas jo karjeroje. Prisijungęs prie Prienų komandos ir patekęs į Manto Šerniaus rankas I.Sargiūnas iš pastarojo gavo jam taip trūkusio pasitikėjimo ir sparčiai adaptavosi įsibėgėjusioje komandoje.

Jau ketvirtose rungtynėse LKL I.Sargiūnas sumetė 17 taškų į „Šiaulių-7bet“ krepšį ir taip svariai prisidėjo prie sunkios pergalės. I.Sargiūnas ne tik davė taip trūkstamos kūrybos iš perimetro pozicijos Prienų ekipai, tačiau tuo pačiu įsiveržė į efektyviausių pikenrolo žaidėjų gretas visos lygos kontekste.

REKLAMA

„Synergy“ duomenimis, I.Sargiūnas buvo penktas efektyviausias taškų rinkėjas pikenrolo situacijose tarp žaidėjų, kurie sužaidė bent 60 tokių situacijų praėjusiame sezone, nusileidęs tik trumpai Vilniaus „Ryto“ marškinėlius vilkėjusiam Ryanui Boatrightui, Lukui Lekavičiui, Vaidui Kariniauskui ir Pauliui Valinskui.

Artėjantis sezonas I.Sargiūnui bus antrasis Prienų komandoje ir LKL pirmenybėse. Šį kartą jo vaidmuo turėtų būti dar didesnis, ypač antroje sezono dalyje, kai ekipą veikiausiai paliks bent vienas iš dviejų perimetro vedlių – Jovanas Kljajičius arba Vasilije Pušica. Konkurencijos dėl minučių „Labas GAS“ gretose I.Sargiūnas neturės tiek, kiek bet kuris iš šešių aukštaūgių šioje komandoje, įskaitant ir minėtąjį R.Ivanauską.

Pozityvumo vertinant I.Sargiūno perspektyvas kitą sezoną suteikia gynėjo pasirodymai kontrolinėse rungtynėse – po 12 taškų įmesta į „Astanos“ bei Uogrės „Ogre“ krepšius, 15 – į Vilniaus „Perlo-Energijos“. Jei artėjančiame sezone I.Sargiūnui pavyks įrodyti, kad jis gali būti patikimas metikas iš tolimų distancijų, artėjant vasarai jis turėtų atsidurti pirmojo ketverto klubų pasirinkimų sąrašuose.

Beručka Beručka

REKLAMA

Arnas Beručka (Pasvalio „Pieno žvaigždės“)

Praėjęs sezonas (Bratislavos „Inter“, Slovakijos lyga): 36 min., 18,2 taško (40 proc. trit.), 4,3 atk. kam., 3,5 rez. perd., 1,2 per. kam.

Dar vienas gynėjas, kuris artėjantį sezoną ne sykį atkreips į save dėmesį – A.Beručka. Nors vilnietis toli gražu nebus naujokas šalies pirmenybėse, tai bus pirmasis sezonas, kai jam numatytas svarbus vaidmuo LKL komandoje.

24 metų 196 cm ūgio vilnietis savo kelią į profesionalų krepšinį pradėjo būdamas „Ryto“ piramidės dalimi, tačiau LKL pirmenybėse jis debiutavo kitoje komandoje. 2016–2017 m. sezone A.Beručka buvo paskolintas tuometiniam Prienų–Birštono „Vytautui“, kurį tą sezoną ardė traumos.

Per 48 minutes „Vytauto“, o vėliau „Ryto“ gretose A.Beručka sukrapštė 10 taškų – toks buvo solidžiais fiziniais duomenimis apdovanoto, tačiau įgūdžių ir stabilesnio metimo stokojusio gynėjo debiutas šalies pirmenybėse. Antrąją galimybę įsitvirtinti LKL jis gavo tik po metų praleistų sugrįžus į Nacionalinę krepšinio lygą (NKL).

2018-ųjų liepą A.Beručka ir jo perspektyvomis patikėjo Utenos „Juventus“, kuri įteikė gynėjui kontraktą pagal formulę „du plius du“. Pirmajame sezone jis daugiau laiko praleido Molėtų „Ežerūno“ komandoje NKL, o „Juventus“ debiutavo tik sezono pabaigoje, aikštėje epizodiškai pasirodęs septyneriose rungtynėse.

REKLAMA

A.Beručkos svarba „Juventus“ komandai nepasikeitė ir antrajame sezone, kai gynėjas ant parketo išbėgo vos 13-oje rungtynių ir dažniausiai – tik šiukšlių minutėms. Nenuostabu, kad po tokių ketverių metų, nesėkmingai bandant įrodyti savo galimybes LKL komandoms, vilnietis pasirinko užsienį ir išvyko į Slovakiją, kur gavo lyderio vaidmenį ir sužaidė puikų sezoną.

Jeigu sakoma, kad trečias kartas dar kartais pameluoja, tai ketvirtas – niekada. Taip galima būtų apibūdinti A.Beručkos sugrįžimą į LKL, šį sykį prisijungus prie „Pieno žvaigždžių“ – ketvirtosios komandos karjeroje LKL ir ketvirtajam sezonui. Perspektyvus gynėjas pateko į M.Šerniaus, kuris pasitiki jaunais žaidėjais, rankas. Pasirengimo sezonui ciklas parodė, jog A.Beručkai nebereikės taip dažnai mosuoti rankšluoščiu, kaip jis tai darė atstovaudamas kitoms LKL ekipoms.

22 pelnyti taškai į „CBet“ ir 10 – į „Šiaulių-7bet“ krepšį – tokie A.Beručkos pasirodymai ikisezoninėse „Pieno žvaigždžių“ rungtynėse. Įdomiausia, jog anksčiau stabilumo atakuojant iš toli stokojęs gynėjas Jonavos ekipai susmeigė 6 iš 9 tritaškių. Apie patobulintą metimą byloja ir tritaškių pataikymo procentas Bratislavos ekipoje praėjusiame sezone – 40 proc.

Artėjantį sezoną „Pieno žvaigždžių“ atakuojančių gynėjų grandyje jam konkurenciją sudarys Kristapas Gluditis, tad įmanomas variantas, kad vilnietis sezono eigoje atims iš latvio vis daugiau minučių. Daug priklausys, kaip jam seksis susitvarkyti su kur kas didesne atsakomybe nei jis iki šiol buvo įpratęs rungtyniaudamas aukščiausiame lygyje Lietuvoje.

REKLAMA

A.Beručka gali tapti vienu ryškiausių LKL atradimų. Sėkmingas sezonas Pasvalyje vėl atgaivintų tikėjimą šio žaidėjo potencialu didžiausių šalies klubų sprendimų priėmėjų galvose.

Stankevičius Stankevičius

Eimantas Stankevičius („Šiauliai-7bet“)

Praėjęs sezonas („Šiauliai-7bet“): 19 min., 7,8 taško (34 proc. trit.), 2,3 atk. kam., 1,4 rez. perd.

Eimanto Stankevičiaus kelias į profesionalų krepšinyje prasidėjo neįprastai. 2016-aisiais atakuojantis gynėjas paliko Kauną, kur sužaidė neįsimintiną sezoną Regionų krepšinio lygoje (RKL), atstovaudamas „Sabonio krepšinio centro“ komandai, ir patraukė į Vokietiją.

Kaunietis prisijungė prie Veisenfelso „Mitteldeutscher“ klubo sistemos ir ten praleido trejus metus, per kuriuos pagrindinės komandos marškinėlius vilkėjo vos penkeriose rungtynėse Vokietijos pirmenybėse, didžiąją laiko dalį pražaidęs antrinėse Vokietijos krepšinio lygose.

REKLAMA

Į Lietuvą sugrįžęs E.Stankevičius sėkmingai pasirodė „Šiaulių-7bet“ peržiūroje ir užsitarnavo trejų metų trukmės kontraktą. Pirmajame sezone Šiauliuose snaiperio savybėmis pasižymintis gynėjas daugiau laiko praleido NKL čempionate, kur atstovaudamas Joniškio „Delikatesui“ rinko 17,5 taško, 6,5 atkovoto kamuolio ir 2,6 rezultatyvaus perdavimo vidurkius. Buvo aišku, jog jo vieta yra LKL ir šansą E.Stankevičius gavo praėjusiame sezone.

Nuo atsarginių žaidėjų suolelio į aikštę dažniausiai kilęs gynėjas per 19 minučių vidutiniškai rinko 7,8 taško ir 2,3 atkovoto kamuolio. Svarbiausia, jog jis įrodė, kad nėra tik išreikštas metikas. „Synergy“ duomenimis, E.Stankevičius buvo vienas efektyviausių lygos metikų iš statinių padėčių, progas iš tokių situacijų realizavęs 43 proc. tikslumu. Tuo pačiu jis buvo vienas efektyviausių finišerių tarp lygos gynėjų, prasiveržimus ir įkirtimus link krepšio taškais pabaigęs 62,1 proc. atvejų.

Kovo 9-osios susitikime su Kauno „Žalgiriu“ 24 metų 192 cm ūgio gynėjas per vieną kėlinį į LKL čempionų krepšį susmeigė penkis tritaškius ir surinko 17 taškų, taip tik patvirtindamas savo kaip itin pavojingo metiko statusą. Dvikovą kaunietis užbaigė su 24 taškais savo sąskaitoje, o po rungtynių sulaukė ir Martino Schillerio liaupsių.

„Žinau, kad jis yra labai geras metikas. Taip gerai šį sezoną jis dar nemetė, bet mūsų treneriai mane informavo, kad jis tikrai gerai atakuoja iš toli. Bet kuriuo atveju, nustebino – pagarba jam“, – varžovo pasirodymą spaudos konferencijoje tada pagyrė „Žalgirio“ strategas.

REKLAMA

Bendras E.Stankevičiaus tritaškių pataikymo procentas praėjusiame sezone siekė 34 proc., kas nėra geras rodiklis snaiperiui. Labiausiai patobulėti gynėjas turi realizuodamas metimus iš situacijų, kai kamuolį prisiima išbėgdamas iš po užtvarų – „Synergy“ duomenimis, pagal metimų realizaciją pasinaudojus komandos draugų užtvaromis be kamuolio E.Stankevičius buvo žemiau LKL vidurkio. Antrasis sezonas pirmenybėse ir daugiau įgytos patirties turėtų pridėti ir stabilumo, kurio gynėjui taip stigo pernai.

Artėjančiame sezone E.Stankevičius gali tapti vienu pagrindinių A.Sireikos ginklų puolime. Atakuojančio gynėjo pozicijoje jis minutes dalinsis su Martynu Varnu – kitu vis dar proveržio sezono nesužaidusiu kraštu, kuris dalį laiko praleis ir trečioje pozicijoje. Jei E.Stankevičius pagerins taiklumą ir taps patikimesnis gynyboje, kitas sezonas Šiauliuose jam gali tapti tramplinu į aukštesnį lygį. Metikų, kurie gali iššauti 5 tritaškių per kėlinį serija prieš Eurolygos komandą, reikia visiems.

Vilys Vilys

REKLAMA

Domantas Vilys (Kėdainių „Nevėžis-Optibet“)

Praėjęs sezonas („Nevėžis-Optibet“): 18 min., 7,9 taško (32 proc. trit.), 1,9 atk. kam., 1,3 rez. perd.

Dar vienas gynėjas sąraše – Kėdainių „Nevėžio-Optibet“ atstovas D.Vilys, kuriam artėjantis sezonas LKL ir Kėdainių komandoje bus antrasis karjeroje.

21 metų 188 cm ūgio kombo gynėjas ne sykį blykstelėjo debiutiniame sezone pademonstruodamas savo potencialą. Į taškų rinkimą stipriai orientuotas kupiškietis itin gerai atrodė prieš „Rytą“, į kurio krepšį spalį sumetė 22 taškus, o kitoje akistatoje – 14. Dar vieną ryškų pasirodymą prieš pirmojo ketverto komandą D.Vilys surengė balandį, kai „Lietkabeliui“ atseikėjo 21 tašką.

Gerą šuolį turintis gynėjas LKL kontekste stokojo fiziškumo ir geresnių kamuolio valdymo bei perdavimo įgūdžių, tačiau ne sykį pademonstravo, kad gali pataikyti sunkius metimus ir turi polinkį užsiliepsnoti, jei tikslą pasiekia pirmieji šūviai.

Nors pirmajame sezone LKL D.Vilio tritaškių taiklumas itin šlubavo (32 proc.), jis buvo vienas efektyviausių lygos metikų po driblingo – labiausiai iš vidutinių nuotolių. „Synergy“ duomenimis, tokie metimai sudarė apie trečdalį visų D.Vilio šūvių į krepšį ir tokiu būdu jis rinkdavo 0,97 taško per vieną situaciją, kas buvo geriau už 72 proc. visų likusių LKL krepšininkų.

REKLAMA

Daug panašumų su Mindaugu Girdžiūnu turintis kupiškietis yra vienas tų nedaugelio LKL gynėjų, kuris gali rinkti taškus įvairias būdais – tiek žaidime „du prieš du“, tiek individualiais veiksmais. Be to, D.Vilys gali rungtyniauti abejose gynėjų pozicijose, ką veikiausiai nemažai laiko darys ir kitą sezoną, aikštėje sudarydamas tandemą su Vyteniu Čižausku.

Kartu su V.Čižausku ir Amaru Sylla D.Vilys bus vienas svarbesnių Kėdainių ekipos žaidėjų, ypač jeigu Abramo Canka nepateisins lūkesčių. Apie galimą pažangą byloja ir sėkmingas pasirodymas kontrolinėse rungtynėse su „CBet“, kai prie pergalės prisidėta 13 pelnytų taškų.

Furmanavičius Furmanavičius

Justas Furmanavičius (Alytaus „Dzūkija“)

Praėjęs sezonas („Šiauliai-7bet“): 20 min., 6,8 taško (25 proc. trit.), 2,1 atk. kam., 1,1 rez. perd., 1,0 per. kam.

Sunku sugalvoti daug priežasčių, kodėl kitą sezoną vertėtų įsijungti Alytaus „Dzūkijos“ rungtynes LKL, bet bent jau viena jų yra Justas Furmanavičius, kuris turėtų atkreipti į save dėmesį.

REKLAMA

27 metų 197 cm ūgio puolėjo laikyti perspektyviu jau nebegalima, nors artėjantis sezonas profesionalo karjeroje jam tebus ketvirtasis. Baigęs studijas Jungtinėse Valstijose, kur žaidė Misisipės universiteto komandoje, kaunietis priėmė neįprastą sprendimą. Jis karjerą pradėjo Graikijos antrosios lygos Kastorijos „AS Kastoria“ ekipoje, kurioje pažaidė iki 2019-ųjų sausio vidurio.

Pastaruosius dvejus metus J.Furmanavičius gynė „Šiaulių-7bet“ garbę, o praėjusiame sezone tapo gana svarbia rotacijos figūra, minutėmis dalinęsis su Mindaugu Lukauskiu. Konkurentą dėl žaidimo laiko J.Furmanavičius sutiko ir Alytuje, tačiau panašu, jog artėjantį sezoną kauniečio įtaka „Dzūkijos“ žaidimui bus didesnė nei buvo Šiauliuose.

J.Furmanavičius buvo vienas „Dzūkijos“ lyderių kontrolinėse rungtynėse su „Žalgirio“ dubleriais (15 taškų) ir rezultatyviausias triuškinamai pralaimėtame mače „CBet“ (13 taškų, 5 atkovoti kamuoliai).

Atletas ne tik pasižymi solidžia individualia gynyba, bet ir pakankamai įvairiapusiu puolimo arsenalu. Atletiškas puolėjas geba sėkmingai veržtis vienas prieš vieną situacijose, kai priima perdavimą. Jis turi solidų pirmąjį žingsnį ir šuolio galimybes sėkmingai užsibaigti reidus iki galo.

„Synergy“ duomenimis, J.Furmanavičius taip pat buvo vienas efektyviausių lygos žaidėjų vienas prieš vieną izoliacijos situacijose, rinkęs po 1,04 taško per vieną išpuolį, kas buvo geresnis rodiklis už 83 proc. likusių LKL krepšininkų.

REKLAMA

Didžiausia J.Furmanavičiaus žaidimo spraga – itin nestabilus metimas. Praėjusiame sezone puolėjas tritaškius metė tik 25 proc. tikslumu. Procentas suprastėjo nuo pirmojo sezono Šiauliuose, kai iš toli kaunietis atakavo 29 proc. Įdomu tai, kad paskutiniais metais universitete J.Furmanavičius pataikė 15 iš 39 tritaškių (39 proc.), o atstovaudamas Jonavos ekipai NKL čempionate buvo dar patikimesnis iš tolimų distancijų – 40 proc. Stabilesnis pataikymas iš toli J.Furmanavičiui galėtų atidaryti daugiau erdvių prasiveržimams ir ženkliai pakeltų jo žaidimo lygį.

LKL čempionate nėra daug tokių atletiškų puolėjų kaip šis kaunietis, tad potencialo kilti į aukštesnį lygį J.Furmanavičius tikrai turi. Panašu, kad sąlygos tam Alytuje bus idealios, nes jis turėtų tapti vienu „Dzūkijos“ lyderių.

Bružo ir Pulkovskio podkastas: laimėk bilietus į Žalgirio mačą. Spausk ir žiūrėk >>


4 komentarai
Naujausi komentarai (4)
Geriausiai ivertinti (4)
PRO komentarai
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti
Tvarkaraštis