„Žalgirio“ jaunimo sistemos penkmetis: daug žaidėjų LKL komandoms, bet ne pagrindinei sudėčiai (22) apklausa

Gegužės 8 d., 12:25
R.Jokubaitis yra vienintelis per pastarąjį penkmetį dubleriuose žaidęs krepšininkas, kuris pagrindinėje sudėtyje yra iki šiol (BNS nuotr.)
R.Jokubaitis yra vienintelis per pastarąjį penkmetį dubleriuose žaidęs krepšininkas, kuris pagrindinėje sudėtyje yra iki šiol (BNS nuotr.)
Edgaras Pulkovskis

Niekas Lietuvoje neabejoja, kad būtent Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ jaunimo sistemos yra pačios geriausios. Nieko nuostabaus, kadangi būtent šie klubai gali pasiūlyti žaidėjams geriausias sąlygas tobulėti ir siekti aukštumų.

„Žalgiris“ gana seniai daug dėmesio skiria savo jaunimo piramidei, o štai vilniečiai daugiau išteklių pradėjo skirti palyginus visai neseniai ir būtent šiame sezone „Rytas“ turėjo daugiausiai talentingų jaunuolių savo sudėtyje per pastaruosius metus. Portalas Krepsinis.net nusprendė paskaičiuoti, kiek žaidėjų iš pastarojo penkmečio „Žalgirio“ dublerių narių debiutavo aukštesniame lygyje. Antroje straipsnio dalyje panagrinėsime „Perlo“ jaunuolių iškilimą.

Per penkis pastaruosius sezonus iš „Žalgirio“ dublerių komandos aukštesniame lygyje debiutavo net 18 žaidėjų. Net pusė iš jų buvo sudėtyje 2015–2016 m. sezone. Šis skaičius galėjo būti ir didesnis, nes Isaiah Hartensteinas buvo registruotas dublerių sudėtyje, bet Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) taip ant parketo ir neišbėgo, tad tarp 18-os nepateko.

REKLAMA

Dabartinėje „Žalgirio“ sudėtyje yra vienintelis dubleriuose per pastarąjį penkmetį rungtyniavęs žaidėjas – Rokas Jokubaitis. Iš viso „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje debiutavo 9 iš 18. Tiesa, ne visus galime priimti „už gryną“ pinigą, kaip pakilusius į aukštesnį lygį.

Venskus Venskus

Dar neįsitvirtinę vyrų krepšinyje

Vitalijus Kozys iki šiol yra dublerių narys, o Prienų ekipos garbę gynė 2018–2019 m. sezone 10 mačų ir per juos ant parketo praleisdavo po 7 minutes. Į NCAA išvykstantis Kerras Kriisa „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje pasirodė viename Eurolygoje mače ir per 2 minutes spėjo į Vilerbano ASVEL krepšį įmesti tašką. LKL jo patirtis lygiai tokia pati kaip V.Kozio – 10 rungtynių Prienų komandoje.

REKLAMA

NCAA karjerą tęsiantis Martynas Arlauskas taip pat profesionalų lygyje dar nespėjo įsitvirtinti – 10 rungtynių „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje LKL kovose ir 4 – Eurolygoje. Įsimintiniausia ir kol kas paskutinė dvikova jam buvo Stambule prieš „Fenerbahče“, kur jis žengė ant parketo startiniame penketuke, kadangi tada nežaidė Edgaras Ulanvoas. „Žalgiris“ pranoko varžovus 90:89, o puolėjas per 6 minutes nepasižymėjo. M.Arlauskas galbūt būtų daugiau gavęs šansų „Žalgiryje“, bet jo karjerą stabdė traumos, o po jų nusprendė kelti sparnus už Atlanto.

Erikas Venskus šiame sezone taip pat rungtyniavo „Žalgiris-2“ sudėtyje, o LKL patirties turi du sezonus, bet per juos ant parketo pasirodė vos 15-oje susitikimų. Eurolygoje centras pasirodė 2-ose rungtynėse. Šį žaidėją galime taip pat priskirti tų kategorijai, kurie dar neįsitvirtino vyrų krepšinyje.

Marius Valinskas niekada nežaidė „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje ir nebuvo išsiskiriantis žaidėjas dublerių sudėtyje, bet juo patikėjo Panevėžio „Lietkabelis“, kuris su gynėju pernai sudarė ilgalaikę sutartį. Dar tikrai negalima sakyti, kad 21-erių jaunuolis įsitvirtino vyrų krepšinyje, kadangi Panevėžio klube atliko epizodinį vaidmenį – LKL kovose žaisdavo po 8 minutes. M.Valinskas yra ateities žaidėjas, kuris gali daugiau minučių tikėtis kitame sezone, jeigu tarpsezonio metu padarys pažangą.

REKLAMA

Grantu Vasiliausku jau buvo persikėlęs žaisti į kitą NKL ekipą – Palangos „Kuršius“. 203 cm ūgio puolėjas savo laiku buvo vertinamas kaip itin talentingas krepšininkas, bet savo viso potencialo neatskleidė. Kėdainių „Nevėžiui“ reikėjo nebrangaus rotacijos aukštaūgio, todėl Marius Kiltinavičius pasikvietė sau pažįstamą 21-erių puolėją, kuris spėjo sužaisti 10 mačų ir per juos ant parketo praleisdavo po 11 minučių. G.Vasiliauskas dar tikrai neįrodė, kad yra vertas vietos LKL komandose, bet yra jaunas žaidėjas ir jam viskas pieš akis.

Echodas Echodas

Jau įsitvirtinę vyrų krepšinyje

Žinoma, kad R.Jokubaitį galime vadinti įsitvirtinusiu vyrų krepšinyje. Šis įžaidėjas spėjo debiutuoti ir vyrų rinktinėje per Europos čempionato atrankos „langą“. Tai yra žaidėjas, kuris kitą sezoną gali gauti dar daugiau minučių Eurolygoje, o jeigu R.Jokubaitis toliau progresuos, bus realus kandidatas ginti rinktinės garbę olimpiados atrankoje.

REKLAMA

Pernai Šarūno Jasikevičiaus nurodymų klausęsis Lukas Uleckas LKL kovose gaudavo pasireikšti po 12 minučių. Šiame sezone jis buvo paskolintas „CBet“ ekipai ir ten buvo svarbus žaidėjas, rungtyniaudavęs po 27 minutes. 20-mečiui tokia patirtis 5-oje LKL komandoje tikrai buvo vertinga ir galima tikėtis, kad kitą sezoną jis tikrai be darbo neliks, kadangi yra perspektyvus ir žaidėjas, kuris gali duoti naudą LKL klubams jau dabar.

Vos du mačus su „Žalgirio“ apranga LKL kovose sužaidęs Martynas Varnas sužaidė proveržio sezoną. „Nevėžyje“ jo pasirodymas buvo nuviliantis, todėl nenuostabu, kad vasarą 23-ejų atletas užsibuvo be darbo ir gavo kvietimą į „CBet“ peržiūrą, kuri laukė Mato Jogėlos, padėjusio pagrindinei „Žalgirio“ komandai. Viskas susiklostė taip, kad pastarasis išvyko į uostamiestį, o Prienų ekipa pasiliko M.Varną ir šis pateisino į jį dėtas viltis. 196 cm ūgio gynėjas jau buvo „nurašytas“, bet gerokai pagerintas metimas iš toli (LKL atakavo 41 proc.) padėjo jam sužibėti visiškai kitokiomis spalvomis.

Regimanto Minioto įsitvirtinimas aukštesniame lygyje nekelia jokių klaustukų – keturi sezonai ir 121 sužaistas mačas. Sunkusis krašto puolėjas 2018–2019 m. sezone „Nevėžyje“ sužaidė nuviliančiai, bet kur kas užtikrinčiau atrodė „CBet“ sudėtyje. 24-erių puolėjas dar tikrai gali padaryti žingsnį ar kelis į priekį savo karjeroje, bet jau dabar gali būti naudingas daugeliui LKL klubų.

REKLAMA

„Žalgirio“ pagrindinės komandos nepriaugęs Kristupas Žemaitis LKL jau sužaidė 100 mačų. Labai keista, kaip 2018–2019 m. sezone „Šiauliuose“ po 28 minutes žaidęs įžaidėjas staiga tapo nebereikalingu, todėl jam reikėjo ieškotis kitos darbovietės. Nenuostabu, kad K.Žemaitis pasuko į „Nevėžį“, kuris pasitiki jaunimu ir ten jam suteikė 28 žaidimo minutes. K.Žemaičiui vasarą bus 24-eri ir jis dar tikrai tas žaidėjas, kuris gali tobulėti bei būti dar naudingesnis LKL ekipoms.

Matas Jogėla niekada nežaidė oficialaus mačo „Žalgirio“ pagrindinėje komandoje, bet vyrų krepšinyje jam pavyko įrodyti savo vertę. Vienas sezonas Alytaus „Dzūkijoje“ jam buvo sėkmingas, todėl šio gynėjo talentą pastebėjo Klaipėdos „Neptūnas“, kuris susiejo ateitį su M.Jogėla. Gynėjas nesutriko ir debiutuodamas FIBA Čempionų lygoje, o kitą sezoną galima tikėtis, kad 21-erių atletas bus dar svarbesnis „Neptūne“. Beje, M.Jogėla galėjo sezoną praleisti „CBet“ gretose, bet to nenorėjo, todėl nutraukė sutartį su „Žalgiriu“ ir nusprendė pats valdyti savo ateitį.

Sutartį su „Žalgiriu“ turintis Arnas Velička rodė savo raumenis pernai Estijoje, o šiame sezone buvo ryškus ir pastebimas LKL pirmenybėse. Kaip ir būdinga jaunam žaidėjui, įžaidėjo pasirodymas „CBet“ ekipoje buvo banguotas, bet A.Velička tikrai įrodė, kad gali žaisti šiose pirmenybėse. Sezono metu A.Velička galėjo persikelti į Talino „Kalev“ sudėtį ir debiutuoti Vieningoje lygoje. Gaila, kad šis sandoris neįvyko. Kaip bebūtų, 20-metis dar tikrai turi daug kur tobulėti ir bus labai įdomu stebėti, kur pasuks jo karjera.

REKLAMA

Du kartus pagrindinėje komandoje savo laimės paukštę gaudęs Martynas Sajus taip ir neįsitvirtino „Žalgiryje“, bet savo lygio ekipas surado. Lenkijoje centras buvo sėkmingas žaidėjas, kurio geidė ne vienas klubas, o sezonas „Lietkabelyje“ jam buvo neblogas tiek LKL, tiek FIBA Čempionų lygos kovose. 24-erių M.Sajus yra gynybinio stiliaus vidurio puolėjas, bet jis vis labiau gerina savo įgūdžius puolime ir ten gali tapti dar labiau pastebimas.

Net 76 mačus LKL pirmenybėse su „Žalgirio“ apranga sužaidęs Paulius Valinskas buvo sužibėjęs ir Eurolygoje. Ten iš 30-ies jo susitikimų neabejotinai įsimintiniausias buvo 2017 m., kai Maskvoje per 6 minutes į CSKA krepšį sumetė 11 taškų, pataikydamas 3 tritaškius iš 4. Pernai „Žalgiris“ nusprendė atsisveikinti su 24-erių gynėju ir šis pasuko savo keliais – pasirašė sutartį su Prancūzijos komanda, bet ten negavo to, kas jam buvo žadėta, todėl grįžo į Lietuvą ir vėl užsivilko „Lietkabelio“ marškinėlius.

Praktiškai dukart LKL naudingiausias žaidėjas. Jeigu ne nutrauktas sezonas, veikiausiai „CBet“ žaidusiam Laurynui Biručiui būtų antrą kartą įteiktas toks prizas, kadangi lyga vadovaujasi statistika, o ir komandos užimama 5 vieta buvo gana saugi. 22-ejų 213 cm ūgio atletas 2018–2019 m. sezone pradėjo „Žalgirio“ sudėtyje, bet kelio trauma neleido jam parodyti savo sugebėjimų. Dabar „Žalgiris“ spręs, ar pratęsti sutartį su šiuo žaidėju. Galima prognozuoti, kad kontraktas bus pratęstas ir L.Birutis galbūt ateityje sulauks dar vienos galimybės atsiskleisti.

REKLAMA

Jeigu vertintume visus šiame sąraše esančius žaidėjus, būtent Gytis Masiulis yra tas žaidėjas, kuris turi didžiausią galimybę grįžti į „Žalgirio“ pagrindinę sudėtį. Per du sezonus 46 rungtynes LKL ir 12 mačų Eurolygoje sužaidęs sunkusis kraštas dar tik neseniai paminėjo 22-ąjį gimtadienį. Klubas turi „pliusą“ G.Masiulio sutartyje ir jį greičiausiai panaudos, kadangi šis žaidėjas dar tikrai gali tobulėti. Jau senokai kalbama, kad G.Masiulis sudėtyje užims Pauliaus Jankūno vietą. Veteranas turėtų trauktis kitąmet, todėl galbūt G.Masiulis gaus savo šansą būtent tuomet.

„Žalgirio“ sistemos auklėtinis Martynas Echodas atsiskleidė ne kur kitur, bet „Ryto“ komandoje. Sezoną „Šiauliuose“ kojas apšilęs aukštaūgis persikėlė į sostinę, kur krito į akį tuometiniam vyriausiajam treneriui Rimui Kurtinaičiui. M.Echodo įsigijimas buvo sėkmingas ir davė daug naudos ne tik LKL kovose, bet ir Europos taurėje. Dabar laisvuoju agentu tapęs centras greičiausiai kels sparnus į dar stipresnes vietines pirmenybes.

Kuris per pastarąjį penkmetį „Žalgirio“ dubleriuose žaidęs krepšininkas dar grįš į pagrindinę komandą?
Ir G.Masiulis, ir L.Birutis
754 balsai
Tik G.Masiulis
608 balsai
Tik L.Birutis
180 balsų
Kitas žaidėjas (įvardyti komentaruose)
99 balsai
Erikas Venskuas
57 balsai
Lukas Uleckas
150 balsų
Balsuodami sutinkate su taisyklėmis. Daugiau informacijos čia.

REKLAMA

Išvada. Pastarųjų penkių sezonų metu „Žalgirio“ dubleriuose debiutavo 39 skirtingi žaidėjai. 18 iš jų vėliau turėjo galimybės išbandyti save LKL pirmenybėse. Mantas Rubštavičius taip pat yra debiutavęs stipriausioje šalies lygoje, bet tai jis padarė „Lietkabelyje“, o tik vėliau perėjo į „Žalgirio“ sistemą, todėl jo į šį skaičių neįtraukėme. Reikia pažymėti, kad „Žalgirio“ dubleriuose iki šiol yra nemažai talentingų žaidėjų kaip Paulius Murauskas ar Justinas Ramanauskas, kurie dar tikrai debiutuos LKL.

Pasitaikė ir tokių žaidėjų, kurie buvo „Žalgirio“ dublerių nariais kaip tam tikros mainų sistemos dalimi. 2015–2016 m. sezone rungtyniavo Pietų Afrikos respublikoje gimęs Thubelihifas Thabo Sithole’as. Perspektyviu buvo laikomas gynėjas Jokūbas Švambaris, bet jis po dviejų sezonų „Žalgirio-2“ sudėtyje pasuko į RKL ir ten žaidė iki šiol, tad vargu, ar šis žaidėjas padarys šuolį į viršų.

Per penkerius metus „Žalgiris“ pagrindinėje sudėtyje išbandė nemažai skirtingų žaidėjų, bet jie savo šansais turėjo naudotis LKL ir rimtais pagalbininkais pagrindiniams žaidėjams taip ir netapo. Daugiausiai vilties teikia R.Jokubaitis, kuris šiame sezone turėjo neblogų atkarpų Eurolygoje, bet dar rimtu pagalbininku jo vadinti negalime. Kitokia situacija yra LKL kovose, kur R.Jokubaitis gaudavo daug šansų pasireikšti ir buvo pastebimas. Dar negalima atmesti galimybės, kad G.Masiulis ir L.Birutis grįš į pagrindinę sudėtį ir ras vietą joje, o galbūt nustebins kažkuris kitas žaidėjas.

„Bružas ir Pulkovskis“: NBA naujokų biržos įdomiausi žaidėjai, geriausi laisvieji agentai, lietuvių likimas ir klubų ėjimų galimybės


22 komentarai
Naujausi komentarai (22)
Geriausiai ivertinti (22)
PRO komentarai (10)
i
Noriu gauti pranešimus apie atsakymus į mano komentarą Komentuoti gali tik registruoti portalo vartotojai.
Norėdami komentuoti prisijunkite.
Prisijungti
Komentuoti
Daugiau komentarų
Atsakyti